Waarom Deze Procédé Kiezen
Vergeleken met herhaalde handmatige opstellingen kan gecontroleerde rotatie-indexering de handling verminderen en de relatie tussen kenmerken op verschillende vlakken behouden. Het kan ook onderdelen vereenvoudigen die lastig te fixeren zijn als een reeks afzonderlijke 3-as bewerkingen.
Veelgestelde Vragen
Wanneer is 4-as de juiste keuze ten opzichte van 3-as?
Wanneer een onderdeel kenmerken heeft op meerdere vlakken, radiale gaten of omsluitende geometrie die meerdere herklemmingen zou vereisen op een 3-as machine, vermindert de 4th as opstellingen, verbetert de nauwkeurigheid en verkort vaak de cyclustijd.
Gebruikt u een droombalk of een horizontale draaitafel?

Beide. Een trunnion verdient de voorkeur voor kubische onderdelen met bewerkte kenmerken aan de zijkanten; een horizontale draaitafel verdient de voorkeur voor cilindrische of symmetrische onderdelen. De keuze wordt gemaakt op basis van het model en de kritische datums.
Verwerkt u schroefdraad, tappen en ruimen op 4-as onderdelen?
Ja. Draadfrezen, star taps en ruimen worden allemaal ondersteund langs elke as. Standaard metrische (M), UNC/UNF en BSP schroefdraden zijn gebruikelijk; speciale schroefdraden worden van geval tot geval beoordeeld.
Verzendopties
- DHL / FedEx / UPS — internationale express, 3 – 5 werkdagen van deur tot deur, volledige tracking en douaneafhandeling.
- Luchtvracht — 5 – 10 werkdagen voor zwaardere of geconsolideerde zendingen.
- Zeevracht (FCL / LCL) — 20 – 35 days voor niet-urgente productieruns.
- Door klant geregelde koerier — onderdelen vrijgegeven aan een door de klant verstrekt account op aanvraag.
- EXW, FOB, CIF, DAP — Incoterms ondersteund volgens klantvoorkeur.
Asbeweging | Lineair X, Y, Z plus één rotatie-as |
|---|---|
Ideale geometrie | Multizijdige en radiale kenmerken |
Belangrijk voordeel | Verminderde herbevestiging voor hoekuitlijning |
Invoer beoordelen | Hoekreferentie, CAD-model, tekening en toleranties |
Standaard toleranties en haalbare nauwkeurigheid
Standaard toleranties volgen ISO 2768-m. Bij 4-as bewerking beïnvloedt de indexeringsnauwkeurigheid van de draaias de hoektolerantie rechtstreeks, daarom wordt de onderstaande tabel gecontroleerd op basis van de gekozen machineconfiguratie.
- Standaard lineaire tolerantie — ±0.05 mm
- Precisietolerantie — ±0.025 mm op kritische kenmerken
- Strenge tolerantie — ±0.01 mm na review
- Hoekpositionering — ±0.05— typisch; ±0.01— haalbaar met gekwalificeerde draaitafel
- Ware positie van radiale gaten — ? 0.05 mm bij MMB typisch
- Concentriciteit / slinger — 0.03 mm TIR op gedraaide en geïndexeerde kenmerken
Processtroom
De bewerkingsvolgorde moet worden gepland rond de functionele datums van het onderdeel, de toegang tot kenmerken, het materiaalgedrag en de vereiste inspectiemethode. De gedetailleerde route wordt uiteindelijk bepaald door de werkelijke machineconfiguratie, het spannen, de gereedschapsbeschikbaarheid en de productiehoeveelheid.
Procesfase | Doel |
|---|---|
1. Ingangsbeoordeling | Bevestig het 3D model, de tekening, het materiaal, de kritieke afmetingen, datums, hoeveelheid en afwerkingsvereisten. |
2. Instelplan | Selecteer werkstukbevestiging, datastratergie, snijgereedschappen, bewerkingsvolgorde en toegang tot alle functionele kenmerken. |
3. Bewerking | Een typische route begint met het definiëren van de primaire datum en de rotary-center relatie. Het werkstuk wordt vervolgens vastgehouden in een draaifixeerder, klem of klembus. Het programma volgt de volgorde van facetoepassingen, indexeringsbewegingen, radiaal boren, gleufbewerking, contourbewerking en afwerksnedes, zodat gerelateerde kenmerken hun beoogde hoekpositie behouden. |
4. Verificatie | Inspectie richt zich doorgaans op gatpositie, hoekafstand, concentriciteit ten opzichte van de rotary datum, slag, kenmerkdiepte en eventuele kritische oppervlakteafwerking. Het inspectieplan moet de gemeenschappelijke as of datumsysteem identificeren die gerelateerde kenmerken bepaalt. |
Ontwerpbedoeling
Het ontwerp moet een stabiele rotary datum vaststellen en de hoekrelatie tussen alle kritische kenmerken identificeren. Werkstukbevestiging, gereedschapsbereik, werkstukbalans en toegang tot het geklemde vlak moeten worden beoordeeld voordat de bewerkingsroute wordt gekozen.
TECHNISCHE INVOER ?Lever een 3D CAD-model, een tekening met kritische toleranties en datums, de materiaalsoort, gevraagde hoeveelheid, oppervlakteafwerking en eventuele inspectie- of verpakkingsvereisten. |
|---|
Onderdeel geometrie en materialen
Materiaalselectie
Aluminium wordt veel gebruikt voor lichtgewicht bevestigingen en behuizingen; roestvrij staal en legeringsstaal worden geselecteerd voor sterkte of corrosiebestendigheid; messing, koper, titanium en technische kunststoffen kunnen worden gebruikt wanneer de functionele vereiste hierom vraagt.
Materiaalgroep | Waar rekening mee te houden | Typische reden voor selectie |
|---|---|---|
Aluminium | Bewerkbaarheid, thermische uitzetting, cosmetische afwerking. | Lichte behuizingen, beugels, bevestigingsmiddelen, warmtebeheer onderdelen. |
Staal & roestvrij staal | Sterkte, corrosiebestendigheid, hitte, spanenbeheersing. | Industrieel, constructie, vloeistofsysteem, precisie mechanische onderdelen. |
Messing, koper & titanium | Geleidbaarheid, corrosie, sterkte-gewicht, kosten. | Fittingen, elektrische onderdelen, hoogwaardige of gespecialiseerde componenten. |
Technische kunststoffen | Stijfheid, temperatuur, chemische omgeving, braamcontrole. | Isolerend, lichtgewicht, prototype, slijtage- of vloeistofcontactonderdelen. |
MATERIAALOPMERKING:Het materiaal moet eerst worden geselecteerd op basis van functionele behoeften. Bewerkbaarheid, hitte, corrosie, gewicht, kosten en de gewenste oppervlaktebehandeling moeten vervolgens samen worden beoordeeld. |
|---|
Technische planning en kwaliteit
Voor productie
Een produceerbaarheidsbeoordeling moet bevestigen dat het tolerantieschema functioneel is, het gespecificeerde materiaal beschikbaar is, de spankoers toegang biedt tot kritische vlakken, en het meetplan alle vereisten zonder ambiguïteit kan verifiëren. Waar een assemblage-interface kritisch is, dient u de informatie over het passende onderdeel of de pasvereiste te verstrekken.
TEKENINGSPRAKTIJK ?Benummer de afmetingen die ertoe doen voor de functie. Vermijd het toepassen van een onnodig strenge algemene tolerantie waar slechts een beperkt aantal kenmerken de pasvorm, beweging, afdichting of uitlijning van de eindassemblage bepalen. |
|---|
Toepassingscontext
Automatisering, elektronica, robotica, industriële machines, instrumentatie, vloeistoftoevoer en prototypedeveloping zijn veelvoorkomende toepassingsgebieden voor 4-assige bewerking.
Toepassingsfamilie | Waar het proces waarde toevoegt |
|---|---|
Prototype- en productontwikkeling | Nuttig waar een functioneel onderdeel, beoordelingsmonster of procestraject moet worden gevalideerd voordat een groter productiebesluit wordt genomen. |
Industriële en automatiseringsapparatuur | Ondersteunt duurzame aangepaste hardware, fixaties, behuizingen, interfaces, assen, passages en assemblagefuncties. |
Precisie- en gereguleerde apparatuur | Ondersteunt geometrie die gedocumenteerd moet worden via duidelijke datums, materiaalspecificaties, inspectie-eisen en gecontroleerde afwerking. |
Wanneer kiezen voor een ander proces
Kies 4-assen frezen wanneer één rotatieas voldoende toegang biedt. Wanneer het onderdeel samengestelde hoektoegang, gebeeldhouwde oppervlakken of continue beweging rond meer dan één rotatieas nodig heeft, 5-assen bewerken de meer geschikte route zijn.
OFFERTE CHECKLIST ?Neem model- en tekeningbestanden, materiaalsoort, bestelhoeveelheid, materiaalcertificeringseisen, afwerkingseisen, kritieke kenmerken en streefleveringsdatum op met de RFQ. |
|---|
Materialen die wij bewerken
4-as werk maakt doorgaans gebruik van dezelfde materialsset als 3-assen frezen, met speciale aandacht voor bewerkbaarheid wanneer de rotatiebeweging wordt ingeschakeld bij lange omsluitingen.
- Aluminium legeringen — 6061, 7075, 2024, 5052, 6063
- RVS — 304, 304L, 316, 316L, 17-4 PH (H900 / H1025 / H1075 condities)
- Koolstof- en legeringstaal — 1018, 1045, 4140, 4340 voorgehard, A36
- Messing & koper — C360 messing, C110 koper, C954 aluminiumbrons
- Titanium — Grade 2, Grade 5 (Ti-6Al-4V)
- Technische kunststoffen — Delrin, PEEK, PTFE, nylon, polycarbonaat, HDPE
- Gereedschapsmaterialen — O1, A2, D2 gereedschapsstaal voor mallen en slijtageonderdelen
Kwaliteitscontrole & Inspectie

4-as werk omvat vaak hoekige kenmerken en radiale geometrie, dus inspectie is opgezet rond hoekmeting naast standaard dimensionele controles.
- First-article inspectie (FAI) — 100 % dimensionale controle op het eerste onderdeel, AS9102 formaat op aanvraag
- CMM-inspectie — Zeiss of gelijkwaardig, inclusief hoekige referentie-uitlijning en rotatie-as kenmerkverificatie
- Oppervlakteruwheidsmeter — Mitutoyo SJ-210 of gelijkwaardig
- Hardheidsmeter — Rockwell / Vickers voor materiaal- en warmtebehandelingsconditie
- Hoekmeter en sinusplaat — voor hoekverificatie tijdens het proces
- Schuifmaat / micrometer / penmeter — gekalibreerde handgereedschappen bij de cel
- Eindinspectierapport — dimensionele, materiaal- en afwerkingsgegevens verstrekt op aanvraag
Hoe een offerte aan te vragen
Om nauwkeurig te kunnen offereren, stuurt u een 3D-model (STEP / IGES), een 2D-tekening (PDF / DWG) met kritische toleranties, de materiaalsoort, gevraagde hoeveelheid, afwerking of coating, eventuele inspectie- of documentatie-eisen, en de gewenste leverdatum. Binnen één werkdag sturen wij DFM-feedback, een duidelijke levertijd en een stuk-/totaalprijs terug. Een NDA kan worden ondertekend voordat enig bestand wordt uitgewisseld indien nodig.
Processtroom & Productievolgorde
4-as bewerking voegt een rotatie-as (A of B) toe aan de standaard 3-as sequentie. De vierde as wordt gebruikt als positioneringsdraagarm of als continue draaitafel, en de werkstroom is opgezet rond het minimaliseren van het aantal her-spanoperaties.
- Materiaalontvangst & verificatie — inkomend materiaal wordt gecontroleerd op basis van de inkooporder, het MTC wordt geregistreerd en het heat lot nummer wordt genoteerd voor volledige traceerbaarheid.
- Materiaal snijden — lintzaag snijdt materiaal tot blanks, met 1 – 3 mm bewerkingsmarge per vlak.
- Spaninrichting selectie — voor draagarmwerk worden zachte klemmen, spanplaat of een 4-klauw kopp gebruikt. Voor draaitafelwerk wordt een 3-klauw/ 4-klauw kopp, klem of vacuüm spaninrichting gekozen op basis van de onderdeel geometrie en vereiste referentie.
- Referentie vaststelling & initiële facering — een facemolen legt een schone referentievlak vast en het onderdeel wordt geprobed om de positie te verifiëren ten opzichte van de machine oorsprong. De rotatie-as wordt genuld op de gekozen referentie middellijn.
- Ruwe freesbewerking (lineaire assen) — zwaar materiaal verwijderen op de primaire 3-as vlakken met behulp van verwisselbare eindfrezen, trochoïdale paden of hoogrendement ruwbewerkingsstrategieën.
- Ruwe freesbewerking (rotatie-as actief) — elementen op meerdere vlakken of rond een cilinder worden uitgefreesd door de rotatie-as te indexeren naar elke werkhoek, waardoor het aantal afzonderlijke opstellingen wordt verminderd.
- Halffinish-inspectie — stuurdimensies, referentie-uitlijning en de rotatie-as worden geverifieerd voor de finish-bewerking.
- Halffinish-frezen — wanden en vloeren worden op elke vlakke binnen 0.1 – 0.2 mm van nominaal gebracht om een uniforme span naad over te laten voor het finishen.
- Boren, tappen & ruimen — gaten worden geproduceerd langs elke van de 4 assen, met rigide tappen en draad-freescycli voor bevestigings- en draad-functies. Standaard boren en ruimers worden gebruikt waar mogelijk.
- Finish-pas (lineair + rotatief) — een laag-ingrijpende finish-pas brengt alle functies naar einddimensie, met strakkere toleranties en voldoet aan het oppervlaktefinish-voorschrift (typisch Ra 0.8 – 1.6 µm).
- Kantbreuk & afschuining — 0.2 – 0.5 mm afschuining toegepast op scherpe kanten per tekening, met een afschuining-frees of met de hand op cosmetische functies.
- Ontbraming & reiniging — handontbraming, trommel of borstel-ontbraming gevolgd door waterige wassing om koelmiddel, spanen en olie te verwijderen.
- Eindinspectie — eerste-artikelinspectie op het eerste onderdeel, daarna proces- of steekproefinspectie over de batch. Hoekfuncties worden geverifieerd op een CMM met de rotatiereferentie uitgelijnd.
- Uitbestede oppervlaktebehandeling (indien van toepassing) — anodiseren, plateren, poedercoating, passivering en vergelijkbare processen doorgestuurd naar gekwalificeerde partners.
- Verpakking & verzending — onderdelen gewikkeld, verpakt in zakken, geëtiketteerd en verpakt volgens klantspecificatie, met documentatie bijgesloten.
Referentie materiaaleigenschappen
De referentiegegevens hieronder behandelen materialen die routinematig worden gesneden op onze 4-as cellen. De bewerkbaarheidsclassificatie helpt bij het vergelijken van cyclusduur en gereedschapsslijtage tussen kwaliteiten. Partijspecifieke waarden worden bevestigd door het certificaat van de molen (MTC).
Materiaal | Dichtheid (g/cm³) | Treksterkte (MPa) | Vloeigrens (MPa) | Hardheid (HB) | Bewerkbaarheid (%) |
|---|---|---|---|---|---|
Aluminium 6061-T6 | 2.70 | 310 | 276 | 95 | 180 |
Aluminium 7075-T6 | 2.81 | 572 | 503 | 150 | 170 |
RVS 304 | 8.00 | 515 | 205 | 170 | 45 |
RVS 316L | 7.99 | 485 | 170 | 160 | 40 |
17-4 PH (H1025) | 7.78 | 1,070 | 1,000 | 330 | 30 |
Koolstofstaal 1018 | 7.87 | 440 | 370 | 130 | 70 |
Legeringsstaal 4140 | 7.85 | 655 | 415 | 200 | 55 |
Messing C360 | 8.50 | 400 | 140 | 80 | 100 |
Koper C110 | 8.94 | 220 | 70 | 45 | 85 |
Titaniumkwaliteit 5 | 4.43 | 950 | 880 | 340 | 22 |
Gereedschapsstaal O1 | 7.81 | 650 (gegloeid) | 380 (gegloeid) | 200 | 45 |
Delrin (POM) | 1.41 | 70 | 65 | 120 (R) | 150 |
Bewerkbaarheidsratings zijn relatief ten opzichte van AISI 1212 staal = 100%. HB-waarden in (R) voor kunststoffen geven Rockwell aan, niet Brinell.
Wat de kosten bepaalt
- Materiaal — dezelfde materiaalkosten als 3-as werk, maar rotatie-as cycli zijn vaak langer bij taaie legeringen, dus bewerkbaarheid heeft een groter effect.
- Tolerantie — hoektolerantie, concentriciteit en slag zijn begrensd door de rotatie-as nauwkeurigheid (±0.01— tot ±0.05—); nauwere toleranties vereisen een duurdere tafel en CMM-verificatie.
- Batchgrootte — programmeer- en spanvoorzieningkosten worden verdeeld over de productie; kleine batches hebben een hogere instelkostenpremie dan lange series.
- Vormcomplexiteit — multi-face onderdelen, radiale kenmerken en wrap-around geometrie profiteren het meest van 4-as; eenvoudige prismatische onderdelen hebben de rotatie-as niet nodig.
- Werkstukbevestiging — tuimelaar- of rotatietafelspannen zijn typisch maatwerk en worden verdeeld over de batch.
- Oppervlakteafwerking en coating — kenmerken op meerdere vlakken bemoeilijken maskering en afwerking; uitbestedingskosten kunnen hoger zijn dan voor een enkelvlaks 3-as onderdeel.
- Inspectie & documentatie — hoekige kenmerken worden gecontroleerd op een CMM, wat duurder is dan handmatige kaliberinspectie.
Wat de doorlooptijd bepaalt
- Materiaalverwerving — gebruikelijke staaf-/plaatafmetingen in 2 – 5 days; speciale legeringen 2 – 4 weeks.
- Programmering & spaningbouw — 4-as CAM en draaibankspaningontwerp voegen typisch 1 – 2 days toe ten opzichte van een vergelijkbaar 3-as onderdeel.
- CNC-cyclustijd — indexbewegingen en langere gereedschapsinteractie op roterende vlakken verhogen de cyclustijd; hoog-efficiënt schuren vermindert dit.
- Uitbestede processen — anodiseren, galvaniseren, poedercoating en warmtebehandeling zijn 2 – 7 werkdagen bij gekwalificeerde partners.
- CMM-inspectie & documentatie — hoekverificatie op een CMM met uitgelijnde roterende referentie voegt typisch 1 – 2 days toe.
- Verzending — DHL / FedEx internationaal 3 – 5 days; zeevracht 20 – 35 days; luchtvracht 5 – 10 days.
Typische levertijden per scenario
Scenario | Prototype (1 – 5 pcs) | Lage volumes (10 – 100 pcs) | Productie (500+ stuks) |
|---|---|---|---|
Voorraadmateriaal op voorraad | 5 – 7 werkdagen | 7 – 10 werkdagen | 10 – 15 werkdagen |
Materiaal te sourcen | 7 – 12 werkdagen | 12 – 18 werkdagen | 18 – 28 werkdagen |
Met uitbestede afwerking (anodiseren, plateren, coaten) | 9 – 14 werkdagen | 12 – 20 werkdagen | 20 – 32 werkdagen |
Met volledige FAI / AS9102 / PPAP-documentatie | + 2 – 4 werkdagen | + 1 – 3 werkdagen | + 1 – 2 werkdagen |
Standaardverpakking
- VCI-zak — toegepast op alle ferrometalen onderdelen om oxidatie tijdens transport en opslag te voorkomen.
- Schuimfolie of schuimgevoerde bakken — beschermt bewerkte oppervlakken en schroefdraad tegen contactbeschadiging.
- Verdeelde plastic bakken — voor kleine onderdelen in productiehoeveelheden.
- Kartonnen dozen met interne schotjes — standaard voor middelgrote en kleine onderdelen.
- Op maat gemaakte multiplex kratten — voor grote, zware of precisieonderdelen boven 25 kg, met schuimvoering en randbescherming.
- ESD-veilige verpakking — voor onderdelen die worden geïntegreerd in elektronica- of halfgeleiderapparatuur.
- Etikettering — onderdeelnummer, lot/batch, hoeveelheid, materiaal en klantreferentie op elke buiten- en binnenverpakking.
Standaard documentatie
- Certificaat van Conformiteit (C of C) — bevestigt dat onderdelen zijn vervaardigd volgens de specificaties en voldoen aan de gestelde eisen.
- Materiaalcertificaat (MTC) — materiaalcertificaat bewaard voor elke heat lot.
- Eerste artikel inspectierapport (FAI / AS9102) — 100 % dimensionaal rapport van het eerste onderdeel, inclusief hoekverificatie.
- Dimensionaal inspectierapport — geregistreerde metingen van kritieke kenmerken over de partij.
- Oppervlakteafwerkingsrapport — Ra-metingen waar van toepassing.
- Certificaat van Oorsprong (CoO) — voor douaneafhandeling.
- Commerciële factuur & paklijst — standaard verzenddocumentatie.
- PPAP / APQP-pakket — voor automotive klanten, inclusief controleplan, PFMEA en capabilitygegevens.
Wat het proces doet
4-as CNC-frezen voegt een rotatieas toe aan de X-, Y- en Z-lineaire bewegingen die worden gebruikt bij standaard frezen. De toegevoegde as maakt het mogelijk het werkstuk onder gecontroleerde hoeken te indexeren of rond een rotatievlak te bewegen, waardoor de frees kenmerken kan bereiken die anders herhaald opnieuw spannen zouden vereisen. Het wordt vaak gekozen voor onderdelen met radiale gaten, gewikkelde patronen, veelhoekige vlakken en cilindrische secties met gefreesde kenmerken.
Kwaliteit en Inspectie
Inspectie richt zich doorgaans op gatpositie, hoekafstand, concentriciteit ten opzichte van de rotary datum, slag, kenmerkdiepte en eventuele kritische oppervlakteafwerking. Het inspectieplan moet de gemeenschappelijke as of datumsysteem identificeren die gerelateerde kenmerken bepaalt.
Oppervlakteafwerking en Onderdeelbescherming

Veelvoorkomende nabewerkingen zijn anodiseren, kogelstralen, poedercoating, plating, passivering, polijsten en lasermarkering. De afwerking moet worden overwogen als deze kritische gatdiameters of pasvormen beïnvloedt.
Belangrijke Procesparameters
De onderstaande waarden beschrijven het typische operationele bereik van onze 4-as freescellen. De vierde as wordt gebruikt als indexerende zwenkkop (A/C-as) of als continue draaitafel; de werkelijke configuratie wordt gekozen om overeen te komen met het onderdeel.
Parameter | Typische Waarde |
|---|---|
Asconfiguratie | 3 lineair (X / Y / Z) + 1 roterend (A of B); kruisarm of horizontale draaitafel |
Diameter draaitafel | 200 – 320 mm standaard; tot 500 mm beschikbaar |
Draaitafel indexnauwkeurigheid | ±0.01— indexeren; ±5 boogseconden op high-end tafels |
Standaard lineaire tolerantie | ±0.05 mm; ±0.025 mm op kritische kenmerken; ±0.01 mm na review |
Oppervlakteafwerking (zoals bewerkt) | Ra 1.6 – 3.2 µm typisch; Ra 0.8 µm bij afwerkgangen |
Maximale werkstukomvang | Tot 800 — 500 — 450 mm op tafel; afhankelijk van het draaidiameter van het onderdeel |
Batchbereik | 1 tot 5,000+ stuks |
Doorlooptijd | Prototypen 5–7 werkdagen; productie 10–20 werkdagen |
Geaccepteerde CAD-formaten | STEP, IGES, X_T, SLDPRT, DXF, DWG, PDF |
Machineplatforms | 4-as VMC met geïntegreerde draaitafel, 12,000–20,000 rpm spil |
Oppervlakteafwerkingsopties
- Zoals gefreesd — Ra 1.6 – 3.2 µm, standaard freesafwerking
- Kogelstralen — glaskogel of aluminiumoxide, matte cosmetische afwerking
- Type II anodiseren — helder of gekleurd, 5–25 µm coating, decoratief / corrosie
- Hard anodiseren Type III — 25–75 µm, slijt- en corrosiebestendig
- Poedercoating — polyester, epoxy, hybrid, aangepaste kleur
- Vloeistof coating — grondlaag + deklaag systemen
- Elektroplating — nikkel, tin, zink, goud, zilver
- Passivering — ASTM A967 / AMS 2700 voor roestvrij staal
- Zwart oxide — MIL-DTL-13924, lichte corrosiebestendigheid
- Polijsten & elektropolijsten — voor roestvrijstalen cosmetische of sanitaire onderdelen
- Lasermarkering & -graveerwerk — onderdeelnummers, logo's, UID-codes
Ontwerpoverwegingen (DFM-tips)
- Gebruik de rotatieas waar deze het beste in is — radiale gaten boren, vlakken rond een cilinder frezen, of oprollen van functies die anders meerdere opstellingen zouden vereisen.
- Interne hoekstralen — behouden — freesradius; R — 1.0 mm geprefereerd.
- Standaard gatdiameters — vermijd oneven diameters die boren of EDM noodzakelijk maken.
- Wanddikte — behoud — 1.0 mm in aluminium, — 0.8 mm in kunststoffen; dunne wanden buigen door freeskracht.
- Geef de rotatiedatum aan — roep de centerlijn van de rotatie op als datum en referentieer radiale functies hiernaar.
- Indexeren vs. simultaan — kies indexeren wanneer functies op vlakke hoekige vlakken staan; gebruik simultaan 4-as alleen wanneer het oppervlak er werkelijk van profiteert.
- Spanresultaat toegankelijkheid — bevestig dat de klem, het spanmiddel of de vacuümplaat niet botst met het snijgereedschap onder welke geprogrammeerde hoek dan ook.
- Zwenkomgebied — houd functies binnen de zwenkdiameter van de machine's om herpositionering te voorkomen.
- Tolerantiestrategie — verscherp toleranties op functies die over hoeken uitlijnen; versoepel ze op cosmetische vlakken.
Welk hoeknauwkeurigheid kunt u aanhouden?
±0.05— is typisch; ±0.01— is haalbaar op geselecteerde functies met gekalibreerde draaiassen, kleinere frezen en langzamere afwerkingspassen. Strakke hoektolerantie wordt geverifieerd op een CMM, niet op een gradenboog.
Veelvoorkomende defecten en preventie
4-as defecten komen vaak voor door hoekige misuitlijning, werkstukpositionering verschuiving, of interactie tussen de lineaire en draaiassen. De onderstaande lijst behandelt de faalwijzen die we het meest zien, met preventiestappen.
Defect | Oorzaak | Preventie |
|---|---|---|
Hoekpositiefout | Speling in de draaias, indexeerdrift of thermische verandering op de draaikrans | Gebruik direct-aandrijving of dubbele rondsels draaitafel, calibreer periodiek, sta thermische stabilisatie toe, verifieer met een probe |
Concentriciteits- / slingerdrift | Opnieuw klemmen tussen opstellingen, klembesmetting, versleten klembus | Bewerking in één opstelling waar mogelijk, klem reinigen, klembussen volgens schema vervangen, geverifieerde datumaanpassing |
Trillingen op omsluitende kenmerken | Lange gereedschapsuitsteek, overmatige radiale overlap, harmonische resonantie tussen spil en tafel | Verminder uitsteek, verlaag radiale snijdiepte, schakel over naar trochoïdale gereedschapspad, balanceer spilsnelheid om resonantie te vermijden |
Werkstukbevestiging slip / verschuiving | Onvoldoende klemkracht, liftend moment bij zware snedes, mismatch zachte klemmen | Stem zachte klemmen af op het werkstuk, controleer aanhaalmoment van bevestigingsschroeven, gebruik loc-pin + klem combinatie, bevestig geen opheffing voor ruwbewerking |
Oppervlakken passen niet over geïndexeerde vlakken | Verschillende freeslengtes, variërende stapover, geïndexeerde vlakken niet uitgelijnd op dezelfde referentie | Gebruik een enkel gereedschap voor bijpassende afwerkingen, definieer een hoofdreferentie, handhaaf strakke indexeer nauwkeurigheid, documenteer gereedschapstoewijzingen per vlak |
Gereedschapsbotsing bij rotatiebewegingen | Gereedschap, houder of spanplaat zwaait tijdens indexeren tegen een vast obstakel | Simuleer het volledige indexeerbereik in CAM met botsingsdetectie, controleer zwaaidiameter, gebruik het kortst mogelijke gereedschap |
Spanen afvoer bij radiale kenmerken | Spanen hopen zich op in de bodem van een wrap-around zak, worden opnieuw gesneden en beschadigen het oppervlak | Door-spil koeling, luchtstoot, intrek-en-vrijmaak cycli, keuze van frees met spanenbreker geometrie |
Braamvorming bij randovergangen | Scheur aan uitgangs zijde bij geïndexeerde vlakken, scherpe korrel in aluminium en roestvrij staal | Scherpe snijder, juiste uitrijdrup, lichte braamvorming op elk vlak, trommelen of handontbramen als een gecontroleerde bewerking |
Vergelijking met gerelateerde processen
De 4-as bevindt zich tussen standaard 3-as frezen en volledig 5-as gelijktijdig werk. De onderstaande tabel verduidelijkt wanneer 4-as de juiste keuze is ten opzichte van de alternatieven.
Aspect | 4-as frezen (dit proces) | 3-as frezen | 5-as gelijktijdig frezen |
|---|---|---|---|
Ideale geometrie | Veelvlaks prismatische onderdelen, radiale gaten, geïndexeerde kenmerken op cilindrische of kubische werkstukken | Enkele-vlak of 3-vlaks prismatische kenmerken; vlakke platen, beugels, behuizingen | Samengestelde hoeken, gevormde freeform-oppervlakken, ondersnijdingen, complexe onderdelen in één opstelling |
Opstellingen per onderdeel | 1 – 2 (roterende as vervangt een herbevestiging) | 2 – 4 (elke herbevestiging is een opstelling) | 1 (één opstelling voor het gehele onderdeel) |
Kleinste maattolerantie | ±0.01 mm lineair; ±0.01— hoekig | ±0.01 mm lineair; hoektolerantie beperkt door herklemmen | ±0.01 mm lineair; ±0.005— hoekig; 0.02 mm profiel op freeform |
Kosten vs. dit proces | Basislijn (middelste kostencategorie) | Lager voor onderdelen die de rotatieas niet nodig hebben | + 30 – 80 % programmering en cyclustijd |
Wanneer kiezen | Multifunctionele onderdelen waar functies op verschillende vlakken moeten uitlijnen; radiaal geboorde gaten; midden-volume productie van geïndexeerde onderdelen | Eenvoudige prismatische onderdelen; kosten-gevoelige enkelvoudige vlakgeometrie; prototypen | Gebeeldhouwde oppervlakken, samengestelde hoeken, ondersnijdingen, hoogwaardige onderdelen in enkele opstelling |
Branchenormen en certificeringen
De onderstaande normen zijn van toepassing op 4-assig werk in het bijzonder en op CNC-bewerking in het algemeen. Klantvereiste certificeringen worden verwezen in de projectomvang en dienovereenkomstig gedocumenteerd.
- ISO 9001:2015 — basislijn kwaliteitsmanagementsysteem.
- AS9100D / AS9102 — luchtvaart kwaliteitsmanagement; FAI rapportageformaat.
- ISO 13485:2016 — QMS voor medische hulpmiddelen, van toepassing op medische en life-sciences onderdelen.
- IATF 16949 — automotive QMS, met PPAP, APQP en controleplanvereisten.
- ISO 2768 — algemene toleranties (medium / fijn / zeer fijn klassen).
- ASME Y14.5-2018 — GD&T standaard, inclusief datumsysteem en feature control frames.
- ISO 5459 — datums en datumsystemen voor geometrische specificatie.
- ISO 1101 — geometrische productspecificaties, inclusief oriëntatie en run-out.
- VDI 2230 — boutverbinding berekening, relevant voor bevestigingsmiddelen en bus-kenmerken.
- ASTM A967 / AMS 2700 — passivering van roestvrij staal.
- MIL-DTL-13924 — zwarte oxidatie coating.
- MIL-A-8625 — anodiseren Type II / Type III op aluminium.
- RoHS / REACH — stoffencompliance voor toegang tot de Europese markt.
- ITAR / EAR — gecontroleerde technische gegevens en exportcompliance voor defensieonderdelen.
Verpakking, verzending en documentatie
Verpakking beschermt bewerkte kenmerken, schroefdraad en precisie-oppervlakken tijdens transport. Het verpakkingsniveau wordt aangepast aan onderdeelgrootte, waarde en verzendmethode; documentatie wordt meegeleverd volgens klantvereisten.
Gerelateerde mogelijkheden en doorsnijdende diensten
4-as frezen is vaak één stap in een langer workflow. Wij coördineren de omliggende diensten zodat klanten een enkel aanspreekpunt hebben voor het hele onderdeel, niet een lijst van onderaannemers.

- Afwerking na bewerking — kogelstralen, trommelen, handmatig ontbramen, licht polijsten, randbreuk en cosmetisch buffelen in eigen huis.
- Anodiseren & galvaniseren — Type II / Type III anodiseren, electroless nikkel, zink, tin, goud en zilver galvaniseren via gekwalificeerde partners.
- Poedercoaten & natlakken — polyester, epoxy, hybride systemen, RAL / Pantone kleurmatching, primer + deklaag en transparante lak.
- Warmtebehandeling — doorharden, oppervlakteharden, temperen, oplossingsbehandeling en veroudering (17-4 PH H900 / H1025 / H1075, 4140 QT, etc.).
- Draadsnijden & draadinspectie — intern / extern draadfrezen, draadmallen en SPC draadinspectie op aanvraag.
- Licht assemblage & kitting — bevestigingsmiddelen installatie, insertpersen, sub-assemblage en kitverpakking.
- Lasermarkering & graveerkunst — onderdeelnummers, logo's, UID, 2D Data Matrix en traceerbaarheidscodes.
- Design for manufacturing (DFM) review — feedback over datums, toleranties en roterende as-kenmerken voordat er spanen worden gesneden.
- CMM inspectie & 3D scannen — volledige GD&T verificatie met roterende datum-uitlijning en CAD-vergelijking voor complexe geometrie.
- Coördinatie van uitbestede diensten — centraal aanspreekpunt voor warmtebehandelings-, platerings-, anodiseer- en coatingpartners.
- Verdeelstukken
- Meerzijdige spanenmallen
- Connectorlichamen
- Componenten met radiale kenmerken
Kenmerken en typische componenten
Goed geschikte kenmerken zijn boutcirkels, kruisgaten, geïndexeerde pocketfrezen, vlakken op assen, gebogen groeven, externe profielen rond een cilindrisch lichaam en herhaalde hoekpatronen.
Typische componenten: Typische componenten zijn roterende spanenmallen, flenzen, behuizingen met radiale interfaces, assen met gefreesde vlakken, klepcomponenten, sensorlichamen en aangepaste automatiseringonderdelen.
Voordelen en toepassingen
Industrieën en toepassingen
- Luchtvaart en defensie — verdeelblokken, hydraulische fittingen, sensorbevestigingsbeugels, prototype vliegtuigromponderdelen
- Automotive — prototype transmissiebehuizingen, inlaatonderdelen, EV-motorbeugels, sensorbevestigingen
- Fluid power en hydrauliek — ventielbehuizingen, verdeelblokken, pomphuizen, speciale fittingen
- Medische apparaten — instrumenthandgrepen, beeldvormingssysteemonderdelen, prototype chirurgische instrumentbehuizingen
- Robotica en automatisering — roterende indexeertafels, tandwielbehuizing-prototypes, multiface-grijponderdelen
- Industriële machines — lagerbehuizingen, tandwielblanken, connectorbehuizingen, bevestigingsbases
- Energie — prototypemateriaal voor windturbines, sub-montageblokken voor olie & gas, zonnevolgcomponenten
Hoe wordt de 4-as geïnspecteerd?
De eindinspectie maakt gebruik van een CMM met het roterende nulpunt uitgelijnd op machinecoördinaten. Hoekige kenmerken worden gecontroleerd tegen hun specificaties, en het eindrapport documenteert de werkelijke gemeten waarden, niet alleen goedgebekt/afgekeurd.
Productie-overwegingen
Het ontwerp moet een stabiele rotary datum vaststellen en de hoekrelatie tussen alle kritische kenmerken identificeren. Werkstukbevestiging, gereedschapsbereik, werkstukbalans en toegang tot het geklemde vlak moeten worden beoordeeld voordat de bewerkingsroute wordt gekozen.
Kunt u een compleet onderdeel in één 4-as-opstelling machinaal bewerken?
Vaak ja, vooral wanneer het onderdeel symmetrisch is rond een middellijn. Voor onderdelen die nog steeds aan de andere kant kenmerken nodig hebben, wordt een tweede bewerking op een 3-as of draai-freescel gepland en expliciet geoffreerd.
Kostendrijvers & Doorlooptijdfactoren
Het toevoegen van een 4th as verbetert typisch de nauwkeurigheid en vermindert de opstellingen, maar het voegt ook programmering en fixturing kosten toe. De variabelen hieronder zijn wat de meeste invloed hebben op de definitieve offerte.



