Veelgestelde Vragen
Kostendrijvers & Doorlooptijdfactoren
5-as werk heeft hogere programmeer- en cycluskosten dan 3/ 4-as, maar het kan ook meerdere opstellingen elimineren. Inzicht in de kostenfactoren helpt bepalen wanneer 5-as de juiste investering is.
Verzendopties
- DHL / FedEx / UPS — internationale express, 3 – 5 werkdagen van deur tot deur, volledige tracking en douaneafhandeling.
- Luchtvracht — 5 – 10 werkdagen voor zwaardere of geconsolideerde zendingen.
- Zeevracht (FCL / LCL) — 20 – 35 days voor niet-urgente productieruns.
- Door klant geregelde koerier — onderdelen vrijgegeven aan een door de klant verstrekt account op aanvraag.
- EXW, FOB, CIF, DAP — Incoterms ondersteund volgens klantvoorkeur.
Asbeweging | Lineaire X, Y, Z plus twee rotatieassen |
|---|---|
Ideale geometrie | Complexe oppervlakken en samengestelde-hoekfuncties |
Planningsfocus | Gereedschapstoegang, spaninrichting en kritische relaties |
Invoer beoordelen | Natif of neutraal 3D model plus geannoteerde tekening |
Processtroom

De bewerkingsvolgorde moet worden gepland rond de functionele datums van het onderdeel, de toegang tot kenmerken, het materiaalgedrag en de vereiste inspectiemethode. De gedetailleerde route wordt uiteindelijk bepaald door de werkelijke machineconfiguratie, het spannen, de gereedschapsbeschikbaarheid en de productiehoeveelheid.
Procesfase | Doel |
|---|---|
1. Ingangsbeoordeling | Bevestig het 3D model, de tekening, het materiaal, de kritieke afmetingen, datums, hoeveelheid en afwerkingsvereisten. |
2. Instelplan | Selecteer werkstukbevestiging, datastratergie, snijgereedschappen, bewerkingsvolgorde en toegang tot alle functionele kenmerken. |
3. Bewerking | Het bewerkingsplan begint met een 3D modelbeoordeling, identificatie van kritische datums en gereedschapstoegangsanalyse. CAM-programmering definieert vervolgens de ruwbewerkings-, semi-fijnbewerkings- en fijnbewerkingsbanen, waarbij rekening wordt gehouden met botsingsvermijding, werkstukbevestiging, gereedschapslengte en de richting van de snijder ten opzichte van het oppervlak. |
4. Verificatie | Kwaliteitsplanning benadrukt doorgaans de relatie tussen complexe oppervlakken, locaties van gehoekte kenmerken, wanddikte, profieltolerantie en de datums die worden gebruikt voor de inspectie van het afgewerkte onderdeel. Functionele maten moeten duidelijk worden aangegeven in plaats van overal extreem strakke toleranties toe te passen. |
Ontwerpbedoeling
Vijfassig werk moet worden ontworpen met productiehaalbaarheid in het achterhoofd: identificeer kritieke oppervlakken, laat verstandige radii over voor mes-toegang, vermijd onnodig diepe smalle zakken, en bespreek dunwandige of trillingsgevoelige gebieden vroeg in de evaluatie.
TECHNISCHE INVOER ?Lever een 3D CAD-model, een tekening met kritische toleranties en datums, de materiaalsoort, gevraagde hoeveelheid, oppervlakteafwerking en eventuele inspectie- of verpakkingsvereisten. |
|---|
Onderdeel geometrie en materialen
Materiaalselectie
Het proces kan worden toegepast op aluminium, staal, roestvrij staal, messing, koper, titanium en engineering kunststoffen. Materiaalkeuze beïnvloedt spindelbelasting, gereedschapsselectie, warmtebeheersing, ondersteuning van het werkstuk en de afwerkingsstrategie.
Materiaalgroep | Waar rekening mee te houden | Typische reden voor selectie |
|---|---|---|
Aluminium | Bewerkbaarheid, thermische uitzetting, cosmetische afwerking. | Lichte behuizingen, beugels, bevestigingsmiddelen, warmtebeheer onderdelen. |
Staal & roestvrij staal | Sterkte, corrosiebestendigheid, hitte, spanenbeheersing. | Industrieel, constructie, vloeistofsysteem, precisie mechanische onderdelen. |
Messing, koper & titanium | Geleidbaarheid, corrosie, sterkte-gewicht, kosten. | Fittingen, elektrische onderdelen, hoogwaardige of gespecialiseerde componenten. |
Technische kunststoffen | Stijfheid, temperatuur, chemische omgeving, braamcontrole. | Isolerend, lichtgewicht, prototype, slijtage- of vloeistofcontactonderdelen. |
OPMERKING VOOR MATERIAAL ?Het materiaal moet eerst worden geselecteerd op basis van functionele behoeften. Bewerkbaarheid, hitte, corrosie, gewicht, kosten en de gewenste oppervlaktebehandeling moeten vervolgens samen worden beoordeeld. |
Technische planning en kwaliteit
Voor productie
Een produceerbaarheidsbeoordeling moet bevestigen dat het tolerantieschema functioneel is, het gespecificeerde materiaal beschikbaar is, de spankoers toegang biedt tot kritische vlakken, en het meetplan alle vereisten zonder ambiguïteit kan verifiëren. Waar een assemblage-interface kritisch is, dient u de informatie over het passende onderdeel of de pasvereiste te verstrekken.
TEKENINGSPRAKTIJK ?Benummer de afmetingen die ertoe doen voor de functie. Vermijd het toepassen van een onnodig strenge algemene tolerantie waar slechts een beperkt aantal kenmerken de pasvorm, beweging, afdichting of uitlijning van de eindassemblage bepalen. |
|---|
Toepassingscontext
Aerospace, medisch, robotica, energie, elektronica, geavanceerde tooling en productontwikkeling met hoge prestaties zijn veelvoorkomende toepassingsgebieden voor vijf-assige bewerking.
Toepassingsfamilie | Waar het proces waarde toevoegt |
|---|---|
Prototype- en productontwikkeling | Nuttig waar een functioneel onderdeel, beoordelingsmonster of procestraject moet worden gevalideerd voordat een groter productiebesluit wordt genomen. |
Industriële en automatiseringsapparatuur | Ondersteunt duurzame aangepaste hardware, fixaties, behuizingen, interfaces, assen, passages en assemblagefuncties. |
Precisie- en gereguleerde apparatuur | Ondersteunt geometrie die gedocumenteerd moet worden via duidelijke datums, materiaalspecificaties, inspectie-eisen en gecontroleerde afwerking. |
Wanneer kiezen voor een ander proces
Gebruik 5-assige bewerking wanneer het gereedschap vanuit veel richtingen moet worden benaderd of wanneer verschillende complexe vlakken nauw met elkaar verbonden moeten blijven. Eenvoudigere prismatische onderdelen kunnen rendabeler zijn op 3-assige of 4-assige apparatuur.
OFFERTE CHECKLIST ?Neem model- en tekeningbestanden, materiaalsoort, bestelhoeveelheid, materiaalcertificeringseisen, afwerkingseisen, kritieke kenmerken en streefleveringsdatum op met de RFQ. |
|---|
Belangrijke Procesparameters
De onderstaande waarden beschrijven het typische werkgebied van onze 5-assige bewerkingscellen. Gereedschapslengte, uitsteeklengte en werkstukbevestiging zijn gepland in het gereedschapspad zodat kritische oppervlakken kunnen worden bereikt zonder herbevestiging.
Parameter | Typische Waarde |
|---|---|
Asconfiguratie | 3 lineair (X / Y / Z) + 2 rotair (typisch A + C of B + C) |
Draagtafeldiameter | 200 – 630 mm, afhankelijk van de machine |
Nauwkeurigheid van de rotatie-as | ±0.005— – ±0.01— indexeren op gekalibreerde direct-drive assen |
Standaard lineaire tolerantie | ±0.05 mm; ±0.025 mm op kritische kenmerken; ±0.01 mm na review |
Oppervlakteafwerking (zoals bewerkt) | Ra 0.8 – 3.2 µm, afhankelijk van snijder en materiaal |
Maximale werkstukomvang | Tot 1,000 — 800 — 600 mm, machines afhankelijk |
Batchbereik | 1 tot 1,000+ stuks; technisch gestuurde productieruns |
Doorlooptijd | Prototypes 5–10 werkdagen; productie 15–25 werkdagen |
Geaccepteerde CAD-formaten | STEP, IGES, X_T, SLDPRT, CATIA, NX native bestanden welkom |
Machineplatforms | Gelijktijdige 5-as VMC / HMC met hoog-toeren spindel (12,000–30,000 rpm) |
Materialen die wij bewerken
5-as werk omvat het volledige materiaalbereik. De frees, houder en baan worden afgestemd op elke materiaalgroep om cyclustijd en slijtage voorspelbaar te houden.
- Aluminiumlegeringen — 6061, 7075, 2024, 5052, 6063, A201 gietplaat
- RVS — 304, 316, 17-4 PH, 15-5 PH, 2205 duplex, 321
- Koolstof- en legeringstaal — 1018, 1045, 4140, 4340 voorgehard, A36
- Titanium — Grade 2, Grade 5 (Ti-6Al-4V), Grade 5 ELI
- Nikkel & hogetemperatuurlegeringen — Inconel 625, Inconel 718, Monel 400, Hastelloy C276
- Messing, koper & brons — C360 messing, C110 koper, C954 aluminiumbrons
- Magnesium — AZ31, AZ91 (met stofbeheersingsprotocollen)
- Technische kunststoffen — PEEK, PEI (Ultem), Delrin, PTFE, polycarbonaat
- Gereedschapsmaterialen — H13, D2, A2, S7 geharde staalsoorten voor matrijzen
Standaard toleranties en haalbare nauwkeurigheid
5-as werk wordt doorgaans gespecificeerd volgens GD&T-vereisten. ISO 2768-m is het standaard tolerantieschema, maar de meeste 5-as onderdelen vereisen per-feature vereisten, dus de echte beperking is de tekening.
- Standaard lineaire tolerantie — ±0.05 mm
- Precisietolerantie — ±0.025 mm op kritische kenmerken
- Nauwe tolerantie — ±0.01 mm bij beoordeling, afhankelijk van materiaal, functiegrootte en gereedschapstoegang
- Profieltolerantie — 0.05 mm op complexe contouren is typisch; 0.02 mm haalbaar op aluminium
- Hoekpositionering — ±0.02— typisch op gekalibreerde direct-drive roterende assen
- GD&T-ondersteuning — ASME Y14.5-2018 en ISO 5459 datumsystemen
Kwaliteitscontrole & Inspectie
5-as onderdelen hebben meestal kritische relaties tussen kenmerken op verschillende vlakken, dus inspectie is gebaseerd op CMM-gebaseerde GD&T-verificatie in plaats van eenvoudige handmetercontroles.
- Eerste-artikelinspectie (FAI) — 100 % dimensionaal rapport, AS9102 formaat beschikbaar
- CMM-inspectie — Zeiss of gelijkwaardig, met CAD-vergelijking en volledige GD&T-verificatie
- 3D-scanning — optionele optische scanning voor complexe freeform-oppervlakken, vooral medisch en luchtvaarttechniek
- Oppervlakteruwheidsmeter — Mitutoyo SJ-210 of gelijkwaardig
- Hardheidsmeter — Rockwell / Vickers / Brinell voor materiaalconditie en warmtebehandelingsverificatie
- Controles tijdens het proces — bij kritieke bewerkingen, met gekalibreerde handgereedschappen
- Eindinspectierapport — volledig dimensionaal rapport, materiaalcertificaat, afwerkingsgegevens en foto's op aanvraag
Wat zegt u van exotische legeringen zoals Inconel of titanium?
Beide worden ondersteund. Gereedschap, voedingen, snelheden en frezerinteractie worden gepland op basis van het materiaal; koelvloeistofstrategie en spanenafvoer worden gecontroleerd om gereedschapslevensduur en oppervlakteafwerking consistent te houden.
Hoe een offerte aan te vragen

Stuur een 3D-model (STEP / IGES of native CAD), een 2D-tekening (PDF / DWG) met GD&T-verwijzingen, de materiaalsoort, gevraagde hoeveelheid, afwerkings- of coating specificatie, inspectie-eisen en beoogde leverdatum. Binnen één werkdag ontvangt u DFM-feedback, levertijd en een eenheids-/totale prijs. Voor complexe geometrie kunnen we een NDA ondertekenen voordat we bestanden uitwisselen.
Processtroom & Productievolgorde
5-assige gelijktijdige bewerking maakt het mogelijk dat het snijgereedschap een kenmerk vanuit bijna elke hoek in één opstelling bereikt. De onderstaande workflow weerspiegelt hoe we deze onderdelen plannen en uitvoeren, van CAM-simulatie tot eindinspectie.
- Ontwerpinname & DFM-beoordeling — het 3D-model wordt beoordeeld op gereedschapstoegang, botsingsvrije gereedschapspaden en basisstrategie. Kenmerken die niet kunnen worden bereikt met een 5-asige kop worden vooraf aangegeven.
- Materiaalontvangst & verificatie — inkomend staafmateriaal, plaat, knuppeling, smeden of near-net voorgevormd werkstuk wordt gecontroleerd aan de hand van de bestelling en MTC, met volledige traceerbaarheid van de hittepartij.
- Voorraad snijden — lintzaag of schuurschijf snijdt materiaal tot een near-net blanco, met een gecontroleerde bewerkingsmaat op elk vlak dat zal worden bewerkt.
- Spanen selectie & fixatiebouw — vacuüm spanen, aangepaste zachte bekken, modulaire klemSystemen of draaischijf chucks worden gekozen op basis van de print en het model. Een 3-2-1 basis wordt vastgesteld op het gekozen referentievlak.
- CAM-programmering & simulatie — gereedschapspaden worden geprogrammeerd in Mastercam, Fusion 360 of NX, en vervolgens geverifieerd in volledige machinesimulatie. Gereedschapslengte, houderruimte en draai-aslimieten worden gecontroleerd ten opzichte van het werkstukomhulsel.
- Basis meten & werkstukoffset — machineprobing stelt het werkstuknulpunt, de draaischijf centerlijn en de draai-assen nulpunt vast, met geverifieerde nauwkeurigheid vóór de eerste snede.
- Ruwen (3 + 2 geïndexeerd) — zware materiaalverwijdering wordt uitgevoerd met het werkstuk geïndexeerd naar werkhoeken, met behulp van hoge-efficiëntie ruwen, trochoïdale banen of insteek ruwstrategieën.
- Semi-fijn inspectie — pilot-maten, basisuitlijning en de meest kritische kenmerken worden gecontroleerd vóór de afwerkingsgang.
- Semi-afwerking — wanden en vloeren worden tot binnen 0.1 – 0.2 mm van nominaal gebracht met behulp van hetzelfde indexeringsschema als bij ruwbewerking, waardoor een uniform ruw materiaal overblijft voor de gelijktijdige afwerkingsgang.
- Boren en tappen (geïndexeerd of gelijktijdig) — gaten worden geproduceerd met stijf tappen, draadfrezen of ruimen. Gaten onder een hoek worden geboord met de kop gekanteld om het gereedschap normaal op het oppervlak te houden.
- Gelijktijdige 5-as afwerking — het gereedschap blijft normaal (of onder een gecontroleerde lood-/kantelingshoek) ten opzichte van een sculptaal oppervlak terwijl het werkstuk rond twee assen roteert. Dit bereikt profieltolerantie, oppervlakteafwerking en consistente trap-hoogte.
- Kant breken en afschuinen — scherpe randen worden gebroken met een 0.2 – 0.5 mm afschuining, aangebracht volgens de tekening met een afschuiningsfrees of met de hand op cosmetische kenmerken.
- Kanten verwijderen en reinigen — handmatig kanten verwijderen, trommelen of borstelen, gevolgd door waterig spoelen. Voor complexe interne doorgangen zorgt een luchtstoot of oplosmiddelspoeling voor verificatie van spaneverwijdering.
- Eindinspectie op CMM — volledige GD&T-verificatie met het roterende datum uitgelijnd op machinecoördinaten, inclusief profieltolerantie en 3D-feature-specificaties. CAD-vergelijkingsoverlay op aanvraag.
- Uitbestede oppervlaktebehandeling (indien van toepassing) — anodiseren, plateren, poedercoating, passiveren of speciale coating doorgestuurd naar gekwalificeerde partners onder ons kwaliteitssysteem.
- Verpakking en verzending — onderdelen worden gewikkeld, verpakt en verpakt volgens klantspecificatie, met volledige documentatie bijgesloten.
Referentie materiaaleigenschappen
De onderstaande tabel behandelt de materialen die het meest worden verspanen op onze 5-ascellen, inclusief luchtvaart- en medische kwaliteiten. Partij-specifieke waarden worden bevestigd door het molencertificaat (MTC).
Materiaal | Dichtheid (g/cm³) | Treksterkte (MPa) | Vloeigrens (MPa) | Hardheid (HB) | Bewerkbaarheid (%) |
|---|---|---|---|---|---|
Aluminium 6061-T6 | 2.70 | 310 | 276 | 95 | 180 |
Aluminium 7075-T6 | 2.81 | 572 | 503 | 150 | 170 |
RVS 304 | 8.00 | 515 | 205 | 170 | 45 |
RVS 316L | 7.99 | 485 | 170 | 160 | 40 |
17-4 PH (H1025) | 7.78 | 1,070 | 1,000 | 330 | 30 |
15-5 PH (H1025) | 7.80 | 1,090 | 1,030 | 330 | 30 |
Titaniumkwaliteit 5 | 4.43 | 950 | 880 | 340 | 22 |
Inconel 718 | 8.19 | 1,275 | 1,050 | 360 | 12 |
Inconel 625 | 8.44 | 965 | 490 | 200 | 15 |
Hastelloy C276 | 8.89 | 790 | 360 | 200 | 15 |
Magnesium AZ31 | 1.77 | 260 | 200 | 49 | 500 |
PEEK | 1.32 | 100 | 90 | 85 (R) | 90 |
Bewerkbaarheidsratings zijn relatief ten opzichte van AISI 1212 staal = 100%. HB-waarden in (R) voor kunststoffen geven Rockwell aan, niet Brinell.
Wat de kosten bepaalt
- Materiaal — exotische legeringen (titanium, Inconel, Hastelloy) zijn duur per kilogram en bewerken langzaam. Luchtvaartkwaliteit aluminium met certificaten heeft een toeslag.
- Programmering & simulatie — 5-assen CAM-programmering en volledige machinesimulatie is doorgaans 4 – 12 hours van engineering per onderdeel, meer voor complexe freeform-geometrie.
- Gereedschap — bolvormige, stompvormige en conische gereedschappen zijn gebruikelijk. Lange-reikende houders, shrink-fit of hydraulische opspanningen voegen kosten per opstelling toe.
- Tolerantie — profieltolerantie van 0.05 mm is routineus; 0.02 mm voegt cyclustijd en CMM-inspectiekosten toe.
- Batchgrootte — programmering wordt afgeschreven; lange productieruns verdunnen de engineeringkosten over de batch.
- Geometriecomplexiteit — samengestelde hoeken, diepe zakken, dunne wanden en freeform-oppervlakken verlengen allemaal de cyclustijd en vereisen zorgvuldige toolpath-planning.
- Inspectie & documentatie — CMM-verificatie met volledige GD&T, plus AS9102 of PPAP-documentatie, voegt inspectie-uren toe.
- Oppervlaktebehandeling — anodiseren, galvaniseren, poedercoating en speciale coatings worden uitbesteed en kunnen dagen toevoegen aan de levertijd.
Wat de doorlooptijd bepaalt
- Materiaalvoorziening — gangbare staaf / plaat 2 – 5 days; gecertificeerde aerospace plaat 1 – 3 weeks; titanium en Inconel billet 2 – 6 weeks.
- CAM-programmering & simulatie — doorgaans 1 – 3 days voor nieuwe onderdelen, minder voor herhalingen of bibliotheekonderdelen.
- Fixeerontwerp & -bouw — aangepaste fixeerinrichtingen voegen 1 – 5 days toe afhankelijk van de complexiteit.
- CNC-cyclustijd — lange gereedschapsinteracties op vrijevormige oppervlakken; schrapen + afwerken + boren doorgaans 2 – 8 hours van spindeltijd per onderdeel.
- Uitbestede processen — anodiseren, plateren, warmtebehandeling 2 – 7 werkdagen bij gekwalificeerde partners.
- Inspectie & documentatie — volledige FAI, AS9102, PPAP en CMM-programma's voegen 1 – 3 days toe.
- Verzending — DHL / FedEx 3 – 5 days international; luchtvracht 5 – 10 days; zeevracht 20 – 35 days.
Typische levertijden per scenario
Scenario | Prototype (1 – 5 pcs) | Lage volumes (10 – 100 pcs) | Productie (100+ stuks) |
|---|---|---|---|
Voorraadmateriaal op voorraad | 5 – 10 werkdagen | 10 – 15 werkdagen | 15 – 25 werkdagen |
Materiaal dat moet worden betrokken (incl. luchtvaartcertificering) | 10 – 18 werkdagen | 15 – 25 werkdagen | 25 – 40 werkdagen |
Met uitbestede afwerking (anodiseren, plateren, coaten) | 12 – 20 werkdagen | 15 – 25 werkdagen | 25 – 40 werkdagen |
Met volledige FAI / AS9102 / PPAP-documentatie | + 3 – 5 werkdagen | + 2 – 3 werkdagen | + 1 – 2 werkdagen |
Veelvoorkomende defecten en preventie
5-as defecten ontstaan doorgaans door gereedschapstoegang, houderruimte of interactie tussen de lineaire en roterende assen. De onderstaande lijst behandelt de meest voorkomende faalwijzen en de preventie die wij toepassen.
Defect | Oorzaak | Preventie |
|---|---|---|
Gereedschap-/houderbotsing | Onvolledige simulatie, houder niet gemodelleerd, spanmiddel niet geladen in CAM | Volledige machinesimulatie met houder, spanmiddel en machinegrenzen geladen; controleer lead-/kantelhoeken; fysieke proefdraai op kritische onderdelen |
Scallop-/stap-overmerken | Onvoldoende stap-over bij afwerking, verkeerde freesdiameter voor de scallop-hoogte-opgave | Bereken stap-over van gewenste scallop; gebruik een kleiner gereedschap of een fijnere baan voor strikte oppervlakte-afwerkingsopgaven |
Profiel-/vormafwijking | Gereedschapdeflectie, versleten snijder, kalibratiedrift op rotatieassen, thermische verandering | Gebruik kortere/grotere snijders, lichte afwerkingsinzet, kalibreer rotatieassen, sta thermische stabilisatie toe, vervang snijders volgens schema |
Onder undercut / beschadiging van achtervlak | Gereedschap overreist in een achtergerichte functie, uitgang op een achtergerichte wand | Inloop/uitlooplijnen getekend vanuit veilige benaderingshoeken; controleer gereedschapsbereik tegen volledige functie-envelop in simulatie |
Oppervlakte-mismatch bij vlakgrenzen | Mismatch tussen index en gelijktijdige passages, verschillende gereedschapsdiameters op aangrenzende vlakken | Gebruik een enkel afwerkgereedschap per oppervlaktefamilie, documenteer gereedschapstoewijzingen, lijn datums af over passages |
Opbouwende snijkant op aluminium / titanium | Lage snijsnelheid, onvoldoende koeling, verkeerde gereedschapscoating | Pas snelheid aan op materiaal, gebruik gecoate gereedschappen (TiAlN, AlCrN), controleer doorspilkoeling, vervang frees bij eerste teken van BUE |
As-grensfout / singulariteit | Werkstukbaan kruist een rotatie-as-pool, A / C assen flippen om | Plan werkstukbaan om pools te vermijden, gebruik vloeiende overgangshoeken, splits beweging op veilige waypoints |
Werkstukbevestiging verschuift / licht op bij zware sneden | Onvoldoende klemkracht, hefmoment bij ruwbewerking, spanelement-uitwijking | Pasklem afstemmen op materiaal, koppel verifiëren, loc-pin + klem gebruiken, krachten simuleren in CAM, een snede met lage inschakeling uitvoeren |
Vergelijking met gerelateerde processen
5-as gelijktijdige bewerking is het meest flexibele CNC-proces, maar het concurreert met 3+ 2 geïndexeerde bewerking, EDM en draai-frees voor specifieke geometrieën. De onderstaande tabel helpt bij het kiezen van het juiste proces.
Aspect | 5-As Gelijktijdig Frezen (dit proces) | 3+ 2 Geïndexeerd Frezen | EDM (Draad / Sinkeren) |
|---|---|---|---|
Ideale geometrie | Vrijgevormde sculptuurvlakken, samengestelde hoeken, complex onderdelen in één opstelling, ondersneden | Multi-vlak prismatische onderdelen, geïndexeerde hoeken, geen gebogen gereedschapnormaal vlakken | Gehard gereedschapsstaal, scherpe interne hoeken, zeer diepe dunne sleuven, geen snijkrachten op het onderdeel |
Gereedschapstoegang tot achterliggende kenmerken | Ja, met de kop gekanteld | Beperkt; achterliggende kenmerken hebben meestal een herklemping of EDM nodig | Ja, met een correct gevormde elektrode |
Kleinste maattolerantie | ±0.01 mm lineair; 0.02 mm profiel op aluminium | ±0.01 mm haalbaar; geen mechanische snijkracht | ±0.005 mm lineair; profiel beperkt door de freesgeometrie |
Kosten vs. dit proces | Basislijn (hoogste programmeerkosten, besparing bij enkele opstelling) | Lager voor onderdelen die geen gelijktijdige gereedschapsbeweging nodig hebben | Hoger per onderdeel (elektrodeslijtage, langzame snede); concurrerend voor harde materialen en strakke interne hoeken |
Wanneer kiezen | Waaierwielen, blisks, sculptuurvormige medische / luchtvaartonderdelen, complexe onderdelen in één opstelling, ondersnijdingen | Veelvlaksprismatische onderdelen, vlakke schuine kenmerken, prototype vliegtuigrompcomponenten | Gehard gereedschapsstaal, scherpe inwendige hoeken, micro-kenmerken, krachtvrij snijden op dunne wanden |
Standaardverpakking
- VCI-zak — toegepast op alle ferrometalen onderdelen om oxidatie tijdens transport en opslag te voorkomen.
- Op maat gemaakte schuiminzetstukken — voor sculptuurvormige of vrijevormige oppervlakken die anders op een enkel contactpunt zouden rusten.
- Schuimverpakking of verdeelde bakken — beschermt bewerkte oppervlakken tegen contactschade; multi-caviteit bakken voor kleine onderdelen.
- Verzegelde polyzak — voor medische, optische of cleanroom-geleverde onderdelen.
- Kartonnen dozen met interne scheidingswanden — voor middelgrote en kleine onderdelen.
- Op maat gemaakte triplex/houten kratten — voor grote, zware of precisieonderdelen boven 25 kg, met schuimvoering en randbescherming.
- ESD-veilige verpakking — voor onderdelen die worden geïntegreerd in elektronica- of halfgeleiderapparatuur.
- Etikettering — onderdeelnummer, lot/batch, hoeveelheid, materiaal en klantreferentie op elke buiten- en binnenverpakking.
Standaard documentatie
- Certificaat van Conformiteit (C of C) — bevestigt dat onderdelen zijn vervaardigd volgens de specificaties en voldoen aan de gestelde eisen.
- Materiaalcertificaat (MTC) — materiaalcertificaat bewaard voor elke heat lot.
- First-article inspectierapport (FAI / AS9102) — 100 % dimensionaal rapport over het eerste onderdeel, inclusief GD&T en profielaanduidingen.
- CMM-inspectierapport — geregistreerde metingen ten opzichte van alle GD&T-aanroepingen, met optionele CAD-vergelijkingsoverlay.
- Oppervlakteafwerkingsrapport — Ra-metingen waar van toepassing.
- Certificaat van Oorsprong (CoO) — voor douaneafhandeling.
- Commerciële factuur & paklijst — standaard verzenddocumentatie.
- PPAP / APQP-pakket — voor automotive klanten, inclusief controleplan, PFMEA en capabilitygegevens.
Wat het proces doet
5-assen CNC-frezen combineert drie lineaire assen met twee rotatieassen. De extra beweging biedt flexibelere frees-toegang voor samengestelde hoeken, gevormde oppervlakken, diepe holtes en functies die moeilijk te bereiken zijn vanuit een vaste verticale richting. Het wordt gebruikt wanneer een onderdeel baat heeft bij het bewerken van meerdere vlakken of sculptuurvormen met minder herplaatsingshandelingen.
Kenmerken en typische componenten
Typische kenmerken zijn samengestelde hoekgaten, vloeiend overgaande oppervlakken, diepe uitsparingen, gebieden nabij ondersnijdingen, dunne wanden, meerzijdige positioneringskenmerken, freeform-contouren en complexe gebogen kanalen.

Representatieve componenten omvatten impellers, luchtvaartbeugels, gevormde malinserts, orthopedische of chirurgische componenten, turbine-achtige vormen, complexe verdeelstukken en hoogwaardige prototypeonderdelen.
Productie-overwegingen
Vijfassig werk moet worden ontworpen met productiehaalbaarheid in het achterhoofd: identificeer kritieke oppervlakken, laat verstandige radii over voor mes-toegang, vermijd onnodig diepe smalle zakken, en bespreek dunwandige of trillingsgevoelige gebieden vroeg in de evaluatie.
Kwaliteit en Inspectie
Kwaliteitsplanning benadrukt doorgaans de relatie tussen complexe oppervlakken, locaties van gehoekte kenmerken, wanddikte, profieltolerantie en de datums die worden gebruikt voor de inspectie van het afgewerkte onderdeel. Functionele maten moeten duidelijk worden aangegeven in plaats van overal extreem strakke toleranties toe te passen.
Oppervlakteafwerking en Onderdeelbescherming
Afwerking kan anodiseren, stralen, polijsten, galvaniseren, passiveren, schilderen of lasersnijden omvatten. Cosmetische vereisten en contactoppervlakken moeten worden onderscheiden van functionele oppervlakken in de tekening.
Waarom Deze Procédé Kiezen
Het belangrijkste voordeel is verbeterde toegang tot complexe geometrie. Bij de juiste onderdeelfamilie kunnen minder opstellingen datumtransfer verminderen, feature-naar-feature uitlijning verbeteren en herhaalde behandeling van gevoelige oppervlakken voorkomen.
Oppervlakteafwerkingsopties
- Bewerkt — Ra 0.8 – 3.2 µm, afhankelijk van frees en step-over
- Kogelstralen — glaskogel of aluminiumoxide voor uniform mat finish
- Anodiseren Type II — helder, zwart of geverfd, 5–25 µm
- Hard anodiseren Type III — 25–75 µm, PTFE / Teflon impregnering optioneel
- Poedercoating — polyester, epoxy, hybrid, aangepaste kleur
- Vloeistofverf — primer + topcoat, aangepaste kleurmatching
- Elektroforetisch verzilveren — nikkel, tin, zink, goud, zilver, chemisch nikkel
- Passivering — ASTM A967 / AMS 2700 voor roestvrij staal
- Zwart oxide- en fosfaatcoating — lichte corrosiebescherming op staal
- Polijsten en elektropolijsten — spiegelende of hygiënische afwerkingen
- Lasermarkering en graveerwerk — onderdeelnummers, logo's, UID / 2D Data Matrix
Ontwerpoverwegingen (DFM-tips)
- Bereik het oppervlak voordat u een nauwe tolerantie opgeeft — 5-as maakt het mogelijk het gereedschap vanuit veel hoeken te benaderen, maar gereedschapslengte, houderspeling en botsingspreventie moeten samen worden gepland.
- Houd interne hoekradiusen aan — eindfreesradius — minimum R 1.0 mm verdient de voorkeur; kleinere radii vereisen microgereedschap en langzamere voedingen.
- Gebruik een echt 3D model — stuur het native of neutrale bestand zodat het CAM-team de gereedschapstoegang kan controleren op de werkelijke geometrie, niet een 2D benadering.
- Vermijd diepe smalle pockets — diepte-breedteverhoudingen boven 4:1 verhogen de cyustijd en gereedschapsafbuiging dramatisch.
- Identificeer het kritische oppervlak — geef aan welk oppervlak prioriteit heeft voor oriëntatie en oppervlakteafwerking; cosmetische en functionele vlakken moeten op de tekening worden onderscheiden.
- Wanddikte & dunne wanden — handhaaf — 1.0 mm in aluminium en — 0.8 mm in kunststoffen; dunnere wanden vereisen speciale spaninrichtingen en langzamere sneden.
- Referentiestrategie — definieer 3–2–1 referenties die overeenkomen met het spanplan; niet-overeenkomende referenties forceren een aparte inspectieopstelling.
- Onderkanten & achterwaartse kenmerken — markeer deze in het model; sommige kenmerken kunnen alleen worden bereikt met een 5-asige kop en vereisen mogelijk een aangepast gereedschap.
- Tolerantiediscipline — pas nauwe toleranties alleen toe op functionele kenmerken; ruime toleranties elders houden het onderdeel economisch.
Wanneer heeft 5-as zin boven 3 + 2 geïndexeerd?
5-as simultaan is gerechtvaardigd wanneer het gereedschap normaal op een gebeeldhouwde oppervlakte moet blijven, wanneer samengestelde-hoekige kenmerken in één opstelling moeten worden gesneden, of wanneer een kenmerk verborgen is achter een muur die een 3-as gereedschap niet kan bereiken. Voor vlakke gehoekte vlakken is 3 + 2 vaak efficiënter.
Welk bestandsformaat heeft u nodig voor een complex 5-as onderdeel?
Een schone 3D model in STEP, IGES of native CAD (SolidWorks, NX, CATIA, Creo) plus een 2D tekening met GD&T-aanroepen. Het native bestand heeft de voorkeur omdat het schetsen, oppervlakken en constructiegeschiedenis bewaart die worden gebruikt voor gereedschapspadplanning.
Kunt u strakke profieltoleranties aanhouden op vrijvormige oppervlakken?
Ja. Profieltolerantie van 0.05 mm is standaard op aluminium; 0.02 mm is haalbaar op geselecteerde kenmerken met fijne afwerking, kleinere gereedschappen en CMM-verificatie. Strakke profieltolerantie op staal of titanium voegt cyclustijd en kosten toe.
Voert u afwerking intern uit of besteedt u dit uit?
As-machined afwerking, ontbramen en licht polijsten worden intern uitgevoerd. Anodiseren, plateren, poedercoating, schilderen, passiveren en zwarte oxidatie worden uitbesteed aan gekwalificeerde partners onder ons kwaliteitssysteem; wij blijven verantwoordelijk voor het resultaat.
Is een CMM-inspectierapport inbegrepen?
Ja. Voor 5-assige onderdelen wordt normaal gesproken een CMM-rapport meegeleverd omdat handmatige meetcontroles de kritische relaties niet kunnen verifiëren. Een CAD-vergelijkingsoverlay wordt op verzoek geleverd voor complexe oppervlakken.
Branchenormen en certificeringen

De onderstaande normen zijn van toepassing met name op 5-assig werk. Door de klant vereiste certificeringen worden verwezen in de projectomvang en dienovereenkomstig gedocumenteerd.
- ISO 9001:2015 — basislijn kwaliteitsmanagementsysteem.
- AS9100D / AS9102 — luchtvaart QMS, FAI-reportageformaat.
- NADCAP AC7110 / AC7119 — luchtvaart speciale procesaccreditatie waar van toepassing (warmtebehandeling, oppervlakteverbetering).
- ISO 13485:2016 — QMS voor medische hulpmiddelen.
- IATF 16949 — autogebaseerde QMS, met PPAP- en APQP-vereisten.
- ISO 2768 — algemene toleranties (medium / fijn / zeer fijn klassen).
- ASME Y14.5-2018 — GD&T-standaard.
- ISO 5459 — datums en daum-systemen.
- ISO 1101 — GPS, inclusief vorm, orientatie, locatie en run-out.
- ISO 10360 — CMM-acceptatie en herverificatietest voor de meetapparatuur die wordt gebruikt om 5-as onderdelen te verifiëren.
- ASTM A967 / AMS 2700 — passivering van roestvrij staal.
- AMS 2460/ 2470 — chroomcoating op aluminium en staal (wanneer gespecificeerd).
- AMS 2403 / 2404 — electroless nikkel plating.
- MIL-A-8625 — anodiseren Type II / Type III op aluminium.
- RoHS / REACH — stoffencompliance voor toegang tot de Europese markt.
- Conflictmineralen (CMRT / RMI) — rapportage voor tin, tantaal, wolfraam en goudinkoop.
- ITAR / EAR — gecontroleerde technische gegevens en exportcompliance voor defensieonderdelen.
Verpakking, verzending en documentatie
Verpakking beschermt bewerkte kenmerken, schroefdraad en frezen-oppervlakken tijdens transport. Het verpakkingsniveau schaalt met onderdeelgrootte, waarde, afwerking en verzendmethode; documentatie wordt meegeleverd per klantvereiste.
Gerelateerde mogelijkheden en doorsnijdende diensten
5-as bewerking is vaak één stap in een langer workflowproces. Wij coördineren de omliggende diensten zodat klanten een enkel aanspreekpunt hebben voor het gehele onderdeel, in plaats van een lijst met onderaannemers.
- Afwerking na bewerking — kogelstralen, trommelen, handmatig ontbramen, licht polijsten, randbreuk en cosmetisch buffelen in eigen huis.
- Anodiseren & plating — Type II / Type III anodiseren, hard anodiseren, electroless nikkel, zink, tin, goud en zilver plating via gekwalificeerde partners.
- Poedercoaten & natlakken — polyester, epoxy, hybride systemen, RAL / Pantone kleurmatching, primer + deklaag en transparante lak.
- Warmtebehandeling — oplossingsbehandeling, veroudering, doorharden, oppervlakteharden, tempelen en spanningsverlichting.
- EDM (draad & poriënvorming) — partnerdienst — voor scherpe binnenhoeken en geharde gereedschapsstaal elementen die frezen niet kan bereiken.
- Licht assemblage & kitting — bevestigingsmiddelen installatie, insertpersen, sub-assemblage en kitverpakking.
- Lasermarkering & graveren — onderdeelnummers, logo's, UID, 2D Data Matrix en traceercodes op gebogen oppervlakken.
- Ontwerpreview voor productie (DFM) — feedback over gereedschapstoegang, datums, ondersneden en freeform-toleranties voordat er spanen worden verspanen.
- CMM-inspectie & 3D-scanning — volledige GD&T-verificatie, CAD-vergelijkoverlay en reverse-engineering scans voor legacy-onderdelen.
- Coördinatie van uitbestede diensten — centraal aanspreekpunt voor warmtebehandelings-, galvaniserings-, anodiseer-, coatings- en EDM-partners.
- Complexe behuizingen
- Impellers en gevormde componenten
- Multi-hoek fixaties
- Geavanceerde apparatuuronderdelen
Voordelen en toepassingen
Industrieën en toepassingen
- Lucht- en ruimtevaart en defensie — structurele beugels, waaiers, motoronderdelen, prototype romponderdelen, satelliethardware
- Medisch en tandheelkundig — chirurgische instrumenten, implantaatprototypes, orthopedische hulpmiddelen, beeldvormingssysteemcomponenten
- Automobiel en motorsport — inlaatspruitstukken, turbobehuizingen, prototype motoronderdelen, EV-batterijhardware
- Gereedschap en mallen — matrijsinzetstukken, gevormde elektroden, EDM-gereedschap, spuitgietmatrijsboringen
- Energie — turbineonderdelen, brandstofcelplaten, olie- en gas-subunit-hardware, prototype reactoronderdelen
- Robotica en automatisering — multi-hoekgrijponderdelen, sensorbevestigingen, machinetoollichamen
- Halfgeleider — vacuümkameronderdelen, gastoevoercomponenten, waferhandlingshouders
—
—



