Często zadawane pytania
Dokumentacja | Kontrolowany model 3D, rysunek i numer rewizji |
|---|---|
Materiał i wykończenie | Gatunek określony przez OEM, wykończenie i wszelkie wymagania kosmetyczne |
Metoda akceptacji | Oczekiwania dotyczące kontroli pierwszego egzemplarza, kontroli w toku procesu lub kontroli końcowej |
Zamówienie powtarzalne | Pakowanie, etykietowanie i grupowanie zestawów dla powtarzalnych wydań |
Czy program może obejmować zakupione elementy złączne i podzespoły?
Tak. Elementy złączne, wkładki, łożyska i inne zakupione elementy mogą być pozyskiwane zgodnie ze specyfikacją klienta ' i dostarczane z obrobionymi częściami jako zestaw lub jednostka zmontowana.
Uwolnienie kontrolowanego wymagania produkcyjnego

Części obrabiane OEM są wytwarzane zgodnie z kontrolowanym projektem producenta sprzętu ' w celu włączenia do jego własnych produktów, zapasów serwisowych lub zespołów produkcyjnych. Użyteczny program łączy model CAD i rysunek z kontrolą wersji, specyfikacją materiałową, wymaganiami kontrolnymi, pakowaniem i wymaganiami dotyczącymi zamówień powtarzalnych.
Praca OEM łączy kontrolowany rysunek z powtarzalną produkcją i wsparciem dostaw.
Kluczowe dane wejściowe
Dobry pakiet ofertowy zawiera model 3D, rysunek, wersję, gatunek materiału, wykończenie, ilość, tolerancje funkcjonalne, wymaganą dokumentację oraz instrukcję pakowania lub oznaczania.
Punkt kontrolny | Zapobieganie |
|---|---|
Rewizja i interfejsy | Wytwarzanie przestarzałej lub niepełnej interpretacji. |
Materiał i wykończenie | Nieoczekiwane różnice w działaniu, wyglądzie lub montażu. |
Metoda akceptacji | Niezgoda co do tego, co stanowi akceptowalną część lub zestaw. |
Powtórna budowa, kontrola i odbiór
Przepływ pracy przegląda pliki techniczne, blokuje rewizję i specyfikację wymagań, wybiera trasę produkcyjną, weryfikuje pierwszy artykuł lub krytyczne wymiary oraz utrzymuje identyfikowalne instrukcje produkcji i pakowania dla kolejnych wydań.
Kontekst części / zespołu
Kluczowe wymagania obejmują kontrolowane rysunki, krytyczne interfejsy, materiał i wykończenie, status rewizji, ilość, dokumentację kontrolną, oznakowanie, pakowanie oraz jasne zatwierdzenie zmian. Praca OEM zazwyczaj obejmuje niestandardowe obudowy, wsporniki, wały, złączki, obrabiane płyty, komponenty płynowe, okucia i podzespoły wspierające oryginalną linię produktów.
Kluczowe parametry programu
Obróbka OEM to ustalenie produkcyjne, nie pojedynczy proces. Poniższa lista opisuje parametry najczęściej ustawiane, gdy część wchodzi do programu OEM: kontrola rewizji, zaopatrzenie, kontrola i obsługa zamówień powtarzalnych.
Parametr | Typowa wartość |
|---|---|
Format rysunków i modeli | STEP, IGES, CATIA, NX, SolidWorks, plus rysunek PDF z rewizją |
Obsługa rewizji | Numer rewizji kontrolowany przez klienta, ECO lub zlecenie zmiany przypisane do każdego wydania |
Tolerancja wymiarowa | Na rysunek, domyślnie ISO 2768-m jeśli nie podano, wąska tolerancja na życzenie |
Zakres wielkości partii | Od pojedynczego prototypu do regularnych zaplanowanych wydań |
Czas realizacji | Wycena na podstawie części, materiału i harmonogramu wydania; 2–6 weeks typowa dla nowego programu |
Pozyskiwanie materiałów | Dostarczone przez klienta, od wyznaczonego dystrybutora lub z magazynu wewnętrznego z certyfikatem producenta |
Wykończenie powierzchni | Tak jak obrobione, piaskowanie, anodowanie, malowanie proszkowe, niklowanie, pasywacja lub zgodnie z rysunkiem |
Dokumentacja kontrolna | Raport z kontroli pierwszego egzemplarza, kontrole w trakcie procesu, kontrola końcowa, certyfikat materiałowy na życzenie |
Identyfikowalność | Śledzenie numerów partii wsadowej, serii i seryjnych zgodnie ze specyfikacją klienta |
Pakowanie i etykietowanie | Zgodnie ze specyfikacją klienta; grupowanie zestawów, numer części i rewizja na każdym opakowaniu |
Umowa NDA i porozumienie jakościowe | Dostępne na życzenie w przypadku poufnych projektów i programów dostaw |
Logistyka | Pojedyncza wysyłka, zaplanowane wydania, kanban lub zarządzane przez dostawcę zapasy zgodnie z ustaleniami |
Materiały, które pozyskujemy i obrabiamy
Programy OEM zazwyczaj wykorzystują kontrolowane gatunki z certyfikatami materiałowymi. Poniższa lista obejmuje rodziny najczęściej włączane do programu OEM; konkretne gatunki i dostawcy są zgodne ze specyfikacją klienta.
- Stal węglowa i stopowa — 1018, 1045, 4140, 4340, A36, A572
- Stal nierdzewna — 303, 304 / 304L, 316 / 316L, 321, 410, 17-4 PH
- Aluminium — 6061, 6063, 7075, 2024, 5052, blacha narzędziowa MIC-6
- Mosiądz i miedź — C360, C464 (mosiądz okrętowy), C110, C145
- Stal narzędziowa — A2, D2, O1, S7, H13, P20
- Tworzywa sztuczne konstrukcyjne — Delrin (POM-C / POM-H), UHMW-PE, Nylon 6/6, PEEK, PTFE
- Odlewy i wyroby formowane — obrabiane z dostarczonych odlewów, odkuwek lub brył formowanych
- Zakupione elementy złączne — łączniki, wkładki, kołki ustalające według specyfikacji klienta
Kontrola jakości i dokumentacja
Prace OEM są dokumentowane na każdym etapie, aby klient mógł odtworzyć część w przyszłej wersji. Poziom dokumentacji jest dostosowany do wymagań programu.
- Raport z pierwszej inspekcji wyrobu (FAI) zgodnie z rysunkiem klienta i rewizją
- Kontrola wymiarowa w trakcie procesu przy konfiguracji i podczas pracy
- Końcowy raport z kontroli z wymiarami, cechami i kryteriami akceptacji
- Kontrola na CMM złożonej geometrii lub elementów o wąskich tolerancjach
- Pomiar chropowatości powierzchni przenośnym lub stacjonarnym profilometrem
- Badanie twardości narzędziowej stali, stali utwardzonej lub obrobionej cieplnie
- Świadectwo materiałowe (mill cert) i identyfikowalność do partii wsadu, gdy określono
- PPAP, ISIR lub inne pakiety dokumentacyjne wymagane przez klienta na życzenie
- Postępowanie z niezgodnościami i odchyleniami poprzez kontrolowany proces
- Wykalibrowany sprzęt kontrolny z identyfikowalnością do norm krajowych lub międzynarodowych
Jakie informacje są potrzebne do rozpoczęcia programu OEM?
Model 3D, kontrolowany rysunek z numerem rewizji, specyfikacja materiałowa, wykończenie powierzchni, ilość, zakres kontroli oraz wymagania dotyczące opakowania lub etykietowania. NDA może zostać podpisana przed udostępnieniem modelu, jeśli jest to wymagane.
Jakie dokumenty kontrolne są dostarczane?

Raport z kontroli pierwszego artykułu, kontrole w trakcie procesu, raport z kontroli końcowej, certyfikaty materiałowe oraz pakiety PPAP lub ISIR, jeśli program klienta tego wymaga.
Jak uzyskać wycenę
Wyślij model 3D (preferowany format STEP), kontrolowany rysunek z rewizją, gatunek materiału, wykończenie powierzchni, wymagany poziom kontroli, oczekiwaną roczną ilość, specyfikację opakowania i etykietowania oraz wszelkie uzgodnienia logistyczne lub dostawcze. Odpowiedź zawiera przegląd DFM, czas realizacji dla pierwszego artykułu i uruchomienia produkcji oraz cenę jednostkową. NDA, porozumienie jakościowe oraz dokumenty kwalifikacji dostawcy są dostępne na życzenie.
Przepływ procesu i sekwencja produkcji
Wydanie OEM opiera się na kontrolowanym rysunku i rewizji. Poniższa sekwencja opisuje operacje od otrzymania rysunku do zapakowanej wysyłki i stanowi roboczy przepływ stosowany w każdym wydaniu OEM.
- Odbiór rysunków i modelu — odbierz model 3D (preferowany format STEP), kontrolowany rysunek z numerem rewizji, BOM oraz specyfikację klienta; podpisz NDA tam, gdzie jest to wymagane, przed otwarciem modelu.
- Sprawdzenie rewizji i ECO — potwierdź rewizję rysunku, ECO oraz wszelkie otwarte notatki o odchyleniach; zapisz rewizję w odniesieniu do numeru części w programie śledzenia.
- Przegląd DFM i możliwości wytwarzania — przejrzyj model pod kątem dostępnych procesów, obrabiarek i narzędzi; oznacz każdą cechę, która nie pasuje do procesu i zaproponuj zmianę na poziomie rysunku wraz z klientem.
- Planowanie procesu i trasowanie — wybierz maszyny, mocowanie obrabianego przedmiotu, narzędzia i sekwencję konfiguracji; zidentyfikuj każdą operację wymagającą podwykonawstwa (obróbka cieplna, powłokowanie, anodowanie, szlifowanie, EDM itp.) i zarezerwuj miejsce w kolejce.
- Pozyskiwanie materiałów — zamów pręt, blachę, odlew, wykutą lub formowaną wstęgę zgodnie ze specyfikacją; poproś o certyfikat hutniczy i potwierdź identyfikowalność partii grzewczej dla identyfikowalnych gatunków.
- Programowanie i konfiguracja — napisz program CNC, skonfiguruj narzędzia, przyrządy i odniesienia zerowe; zweryfikuj program na maszynie poprzez suchy przebieg lub cięcie w powietrzu, gdy część jest nowa.
- Cięcie pierwszego egzemplarza — wytnij pierwszą część na wybranej maszynie, usuń zadziory i przenieś do kontroli; pierwszy egzemplarz jest przetrzymywany do układu i zatwierdzenia FAI przed kontynuacją produkcji.
- FAI i zatwierdzenie — zmierz pierwszy egzemplarz względem każdego wymiaru, oznaczenia GD&T oraz uwagi dotyczącej wykończenia powierzchni na kontrolowanym rysunku; podpisz raport FAI i zwolnij część do produkcji.
- Produkcja seryjna — obróbka mechaniczna reszty partii z kontrolami w trakcie procesu z uzgodnioną częstotliwością; wymiana narzędzi zgodnie z planowanymi interwałami; weryfikacja po każdej zmianie ustawień lub programu.
- Operacje podwykonawcze — przekazanie części uzgodnionym podwykonawcom (obróbka cieplna, galwanizacja, anodowanie, pasywacja itp.) wraz z zleceniem roboczym, rysunkiem, rewizją i ewentualnymi uwagami dotyczącymi procesu; odbiór części z powrotem wraz z certyfikatami.
- Kontrola końcowa — pełny układ na próbce z partii lub na każdej części zgodnie z wymaganiami programu; zapisanie wymiarów, wykończenia powierzchni, twardości oraz wyników każdego testu funkcjonalnego.
- Pakowanie, oznakowanie i wydanie — zamykanie w woreczki, zestawianie, oznakowanie numerem części, rewizją i ilością; przygotowanie dokumentów kontrolnych, Certyfikatu Zgodności, MTC, FAI oraz wysyłka zgodnie z zastrzeżonym harmonogramem wydania klienta.
Właściwości materiałów
Poniższa tabela zawiera typowe właściwości materiałowe dla gatunków najczęściej wytaczanych do programu OEM. Wartości stanowią odniesienia branżowe i są potwierdzane w oparciu o dostarczone świadectwo jakości z walcowni, jeśli jest dostępne.
Materiał | Gęstość (g/cm³) | Wytrzymałość na rozciąganie (MPa) | Granica plastyczności (MPa) | Twardość (HB) | Ocena skrawalności (%) |
|---|---|---|---|---|---|
1018 stal węglowa | 7.87 | 440 | 370 | 131 | 70 |
1045 stal węglowa | 7.85 | 565–655 | 310–450 | 163–197 | 55 |
4140 stal stopowa | 7.85 | 655–1080 | 415–930 | 197–311 | 50 |
Stal nierdzewna 303 | 8.00 | 515–620 | 205–240 | 160–190 | 75 |
Stal nierdzewna 304 / 304L | 8.00 | 515–620 | 205–310 | 150–180 | 45 |
Stal nierdzewna 316 / 316L | 8.00 | 515–620 | 220–310 | 150–180 | 45 |
17-4 PH (H1025) | 7.78 | 1070 | 1000 | 311–352 | 35 |
Aluminium 6061-T6 | 2.70 | 310 | 276 | 95 | 180 |
Aluminium 7075-T6 | 2.81 | 572 | 503 | 150 | 150 |
Mosiądz C360 | 8.50 | 340–470 | 125–310 | 80–150 | 100 |
Delrin POM-C | 1.41 | 69 | 65 | 120 (Rockwell M) | n/d (tworzywo sztuczne) |
PEEK (niewypełniony) | 1.30 | 100 | 90 | 99 (Rockwell M) | n/d (tworzywo sztuczne) |
Czynniki kosztów i czasu realizacji
Koszt OEM zależy od gatunku materiału i formy, czasu obróbki (który sam zależy od tolerancji, wykończenia powierzchni i złożoności cech), mocowania przedmiotu obrabianego, zużycia narzędzi, zakresu kontroli oraz wszelkich operacji zleconych. Czas realizacji zależy od dostępności materiału, przygotowania programowania i narzędzi, kolejki zleceń podwykonawczych oraz cyklu kontroli i dokumentacji. Poniższa tabela przedstawia typowe czasy realizacji według typu programu; dokładny czas realizacji jest podawany w ofercie dla danej części i harmonogramu uruchomienia.
Typ programu | Typowy czas realizacji | Główny czynnik |
|---|---|---|
Prototyp pierwszy na materiale z magazynu, bez wykończenia | 5–10 dni roboczych | Programowanie, oprzyrządowanie, FAI |
Prototyp pierwszy z obróbką cieplną, galwanizacją lub anodowaniem | 10–20 dni roboczych | Kolejka podwykonawców i certyfikaty |
Produkcja małoseryjna, części 20–200 | 2–4 weeks | Materiał, czas maszynowy i kontrola |
Roczny program z zaplanowanymi wydaniami | Zgodnie z planem wydania, 1–6 weeks na odwołanie | Wielkość odwołania, konsolidacja partii |
PPAP lub pełny pakiet zgłoszeniowy | 4–8 weeks | Dokumentacja, układ i zatwierdzenie klienta |
Ponowne zamówienie z zapisanym programem | 3–10 dni roboczych | Dostępność i pojemność materiałowa |
Typowe wady i zapobieganie
Programy OEM kończą się niepowodzeniem, gdy łańcuch dostaw lub dokumentacja odbiegają od normy. Poniższa tabela zawiera listę najczęstszych wad OEM oraz zastosowany podczas programu krok zapobiegawczy.
Wada | Przyczyna | Zapobieganie |
|---|---|---|
Problem z kontrolą rewizji | Rysunek i model niewyrównane przy wydaniu | Blokowanie rewizji na wydanie; FAI przy każdej zmianie rewizji |
Przerwa w identyfikowalności | Partia/numer wsadu nie zarejestrowany na dokumentacji procesowej | Pobierz numer wsadu przy odbiorze; zapisuj na każdym raporcie kontrolnym |
Dryft jakościowy między wsadami | Zużycie narzędzia, dryft maszyny lub zmiana operatora | Kontrola w trakcie procesu z uzgodnioną częstotliwością; wymieniaj narzędzia zgodnie z harmonogramem |
Błąd BOM (niewłaściwa część lub element) | Rewizja BOM starsza niż rewizja rysunku | Wygeneruj BOM z kontrolowanego modelu 3D; sprawdzenie krzyżowe podczas FAI |
Wykończenie powierzchni spoza specyfikacji | Nieprawidłowy posuw, nieprawidłowe narzędzie lub nieprawidłowa płytka | Kontrola chropowatości podczas FAI i w procesie; blokowanie narzędzi dla każdej cechy |
Uszkodzenie kosmetyczne podczas transportu | Opakowanie niespecyfikowane lub ogólne | Dopasuj opakowanie do specyfikacji klienta; pianka, VCI lub skrzynia w zależności od potrzeb |
Nieprawidłowa klasa materiału | Podstawienie bez zgody klienta | Śledź każdy pręt do jego MTC; zgłaszaj odchylenie przy każdym podstawieniu |
Odkształcenie po obróbce cieplnej | Usuwanie naprężeń nie uwzględnione w planie procesu | Zgrubna obróbka, usuwanie naprężeń, wykończeniowa obróbka; lub wykończenie po obróbce cieplnej |
Porównanie z procesami pokrewnymi
Obróbka OEM to program, a nie pojedynczy proces. Poniższa tabela porównuje program CNC OEM z alternatywnymi modelami zaopatrzenia, które klient często rozważa.
Aspekt | Program obróbki maszynowej OEM | Prototyp w trybie zleceniowym | Produkcja wewnętrzna |
|---|---|---|---|
Kontrola rewizji i ECO | Zablokowane do release'u klienta; FAI przy każdej zmianie | Na zamówienie; mniej sformalizowane śledzenie zmian | Wewnętrzne; zależy od QMS klienta |
Identyfikowalność | Numer partii grzewczej, partii i karty pracy zarejestrowane | Certyfikat materiałowy na życzenie | Pełny, ale na koszt klienta |
Pojemność | Skalowalne poprzez dostawcę z wieloma maszynami | Ograniczone na zakład | Ograniczone do własnej floty klienta' |
Dokumentacja | Świadectwo zgodności, Świadectwo badania materiału, FAI, PPAP na żądanie | Podstawowe sprawozdanie z kontroli | Dokumentacja wewnętrzna |
Obsługa zamówień powtarzalnych | Program zapisany; harmonogram odwołań | Nowa wycena każdego zamówienia | Zgodnie z planem wydania |
Kiedy wybrać program OEM | Powtarzana część, kontrolowany rysunek, wiele wydań | Prototyp jednorazowy, bez powtórzenia | Proces podstawowy o dużej skali; kapitał jest już zaangażowany |
Normy branżowe i certyfikaty
- ISO 9001:2015 — linia bazowa systemu zarządzania jakością
- AS9100D — QMS dla lotnictwa, stosowane w programach OEM lotnictwa i obrony
- ISO 13485:2016 — QMS wyrobów medycznych, stosowane w częściach OEM medycznych i laboratoryjnych
- IATF 16949 — system zarządzania jakością w branży motoryzacyjnej, stosowany do seryjnej produkcji samochodowej
- ISO 2768 (klasa średnia) — domyślna ogólna tolerancja na rysunkach, które nie określają inaczej
- ASME Y14.5 — oznaczenia GD&T respektowane na rysunkach stosujących tę normę
- ISO 5459 — odniesienie do systemu bazy dla części o złożonych bazach
- RoHS i REACH — zgodność materiałowa wyrobów elektrycznych i konsumenckich
- ITAR — postępowanie z częściami podlegającymi amerykańskim przepisom o międzynarodowym obrocie bronią, na żądanie
- NADCAP — akredytacja procesów specjalnych (obróbka cieplna, powłoki, badania nieniszczące) tam, gdzie program klienta tego wymaga
- EN 10204 3.1 / 3.2 — typ świadectwa walcowni dostarczanego z materiałem na żądanie
Powiązane możliwości i usługi dodatkowe
Programy OEM często łączą obróbkę niestandardową z sąsiednimi możliwościami, tak aby część była wysyłana jako gotowy do instalacji komponent, podzespół lub kontrolowany zestaw. Poniżej przedstawiono usługi najczęściej łączone z programem obróbki OEM.

- Obróbka CNC 5-osiowa — złożona geometria, cechy wykonywane w jednym ustawieniu oraz zmniejszona kumulacja tolerancji
- Toczenie CNC i toczenie-frezowanie — elementy obrotowe, wały i kształtki obok obróbki pryzmatycznej
- Szlifowanie płaszczyzn i szlifowanie walcowe — płaskość, równoległość i wykończenie powierzchni o wąskich tolerancjach
- Obróbka cieplna — hartowanie na wskroś, hartowanie powierzchniowe, hartowanie wydzieleniowe, odprężanie i wyżarzanie poprzez wykwalifikowanych podwykonawców
- Obróbka powierzchniowa — anodowanie (typ II / III), chemfilm, malowanie proszkowe, galwanizacja (cynk, nikiel, nikiel bezprądowy, cyna, chrom), pasywacja, czarny tlenek i fosforan
- Komponenty do montażu — zestawianie, podmontaż i pełna budowa jednostki z kontrolowaną listą materiałów
- Inżynieria odwrotna — odbudowa części legacy, program części zamiennych dla wycofanych produktów oraz usprawnienia konstrukcji pod kątem produkcji
- Niestandardowe części automatyki — niestandardowe wsporniki, uchwyty czujników oraz EOAT dla własnych linii produkcyjnych klienta'
- Prototypowanie — prototypy przedprodukcyjne oraz produkcja mostowa przed rozpoczęciem harmonogramu wprowadzania produktu OEM
- Wsparcie inżynieryjne — uwagi DFM, propozycje korekt rysunków, substytucja materiałowa oraz zarządzanie zapasami przez dostawcę
Jakość i pakowanie
Odbiór powinien koncentrować się na krytycznych cechach oraz identyfikowalnej kontroli rewizji. Przed wydaniem należy zdefiniować oczekiwania dotyczące pierwszego artykułu, kontroli w toku lub kontroli końcowej. Gotowe części należy chronić przed uszkodzeniem oraz określić wymagane oznakowanie, grupowanie zestawów lub pakowanie części serwisowych przez odbierającą organizację.
Informacja o wydaniu: Kontrolowany rysunek, proces rewizji oraz jasne kryteria odbioru są bardziej niezawodne niż poleganie wyłącznie na nieformalnej próbce lub poprzedniej wersji.
Tolerancje standardowe i osiągalna dokładność
Tolerancja na części OEM jest określana przez rysunek, a nie przez warsztat. Gdzie rysunek milczy, stosuje się poniższą wartość domyślną, a każdy wymiar funkcjonalny jest sprawdzany podczas etapu DFM.
- Tolerancja liniowa: ±0.1 mm standardowo, ±0.05 mm na życzenie, ±0.025 mm dla cech o małej tolerancji
- Tolerancja otworu: ±0.05 mm dla standardowych cech, ±0.025 mm dla cech prasowanych i kołkowych
- Wykończenie powierzchni: Ra 1.6 µm standardowo po obróbce, drobniejsze na życzenie
- Płaskość i równoległość: zgodnie z rysunkiem; 0.02 mm na 100 mm osiągalne na życzenie
- ISO 2768-m stosowane jako domyślna tolerancja ogólna na rysunkach, które nie określają inaczej
- Oznaczenia GD&T (daty, profil, pozycja) są respektowane i weryfikowane względem rysunku
Wykończenie powierzchni i opcje obróbki
Wykończenie powierzchni jest częścią specyfikacji OEM. Poniższa lista przedstawia wykończenia najczęściej stosowane w obrabianych maszynowo częściach OEM.
- Po obróbce (standardowe wykończenie warsztatowe)
- Piaskowanie, śrutowanie lub odgładzanie dla uzyskania jednorodności kosmetycznej
- Anodowanie aluminium: Typ II (dekoracyjne) i Typ III (twarde anodowanie)
- Powłoka proszkowa na piaskowanej powierzchni
- Farba natryskowa lub podkład z kodem koloru według specyfikacji klienta
- Galwanizacja: cynk, nikiel, chrom, cyna, złoto, srebro
- Niklowanie bezprądowe (EN) zapewniające odporność na zużycie i korozję
- Pasowacja stali nierdzewnej (ASTM A967 / AMS 2700)
- Czernienie lub fosforanowanie stali
- Polerowanie, szlifowanie lub wykończenie lustrzane powierzchni wykończeniowych
- Znakowanie laserowe, grawerowanie lub sitodruk do identyfikacji
Zagadnienia projektowe (wskazówki DFM)
- Wyślij najnowszą wersję dokumentacji z zapytaniem ofertowym, aby część nie była wyceniana na podstawie nieaktualnego rysunku
- Wyraźnie oznacz powierzchnie funkcjonalne i wykończeniowe, aby zakres kontroli był jednoznaczny
- Unikaj podwójnych tolerancji poprzez jednokrotne wywołanie punktów odniesienia i głównych odniesień
- Określaj tylko tolerancje wymagane przez funkcję; węższa tolerancja zwiększa koszt bez wartości
- Grupuj cechy według ustawień, aby część mogła być obrabiana w najmniejszej możliwej liczbie operacji
- Dopuszczaj fazowanie lub promień na wszystkich ostrych krawędziach obrabianych, chyba że rysunek tego zabrania
- Określaj wykończenie powierzchni na każdej powierzchni, która ma znaczenie, w tym na gwintach i otworach
- Podawaj specyfikację gwintu, głębokość i klasę, aby wiertło do gwintowania i narzędzie do gwintowania były prawidłowe
- Odnoszą się do standardowego sprzętu (DIN, ISO, ANSI) zamiast zastrzeżonych wzorców, tam gdzie to możliwe
- Zaplanuj małą serię pierwszego artykułu przed wydaniem do produkcji, aby potwierdzić dopasowanie i kontrolę
- Niestandardowe obudowy i wsporniki
- Wały, kształtki i obrabiane płyty
- Komponenty płynów i osprzęt
- Podzespoły do oryginalnej linii produktów
- Części serwisowe, zapasowe i zamienne
Branże i zastosowania
Obrabiane części OEM trafiają bezpośrednio do produktu klienta. Poniższa lista przedstawia branże i części najczęściej obsługiwane przez nasz program OEM.

- Maszyny przemysłowe — obudowy, wsporniki, ramy, odlewki kół zębatych, wały na zamówienie
- Automatyka i robotyka — płyty mocujące, uchwyty czujników, komponenty końcówki ramienia
- Motoryzacja i off-highway — komponenty prototypowe i małoseryjnej produkcji
- Lotnictwo i obrona — narzędzia naziemne, wsporniki, sprzęt naziemny
- Medycyna i laboratoria — obudowy urządzeń, komponenty przyrządów, wyposażenie laboratoryjne
- Elektronika i półprzewodniki — elementy podwozia, korpusy czujników, płyty montażowe
- Energetyka — komponenty urządzeń energetycznych, osprzęt obudów elektrycznych
- Serwis i części zamienne — części zamienne, komponenty starszego typu, osprzęt modernizacyjny
Czy umowa jakościowa lub NDA jest dostępna?
Tak. NDA, umowy jakościowe oraz dokumenty kwalifikacji dostawców mogą zostać podpisane przed wymianą poufnych projektów i informacji programowych.
Opakowanie, wysyłka i dokumentacja
Opakowanie OEM jest dostosowane do specyfikacji klienta oraz do części' wymagań kosmetycznych, korozyjnych i ESD. Poniższa lista opisuje standardowe opcje pakowania, dostępne warunki wysyłki oraz dokumenty, które mogą zostać wydane wraz z przesyłką.
- Standardowe pakowanie — indywidualna torba foliowa, pianka lub folia bąbelkowa na powierzchniach kosmetycznych, papier VCI lub olej do części żelaznych, torba ESD do wrażliwych komponentów, przegroda lub separator w kartonie wieloczęściowym, skrzynia drewniana do eksportu lub ciężkich części.
- Grupowanie zestawów — części zestawione według montażu w jednym kartonie, każda torba oznaczona numerem części i rewizją; BOM i list przewozowy włączone do kartonu głównego.
- Identyfikacja — etykieta zewnętrzna z numerem części, rewizją, ilością, kodem dostawcy i adresem dostawy; kod kreskowy lub etykieta QR na żądanie; numer seryjny na poszczególnych częściach zgodnie ze specyfikacją.
- Opcje wysyłki — przesyłka kurierska, LTL, pełna ciężarówka, fracht lotniczy, fracht morski, przewoźnik zorganizowany przez klienta oraz warunki EXW / FOB / CIF / DDP; zarządzane przez dostawcę zapasy i zaplanowane wydania w przypadku długich programów.
- Dokumenty standardowe — lista pakowania, faktura handlowa, Certyfikat Zgodności (C of C), Świadectwo Badania Hutniczego (MTC), raport z Pierwszej Inspekcji Artykułu (FAI) oraz raport wymiarowy / rozkładowy.
- Dokumenty specyficzne dla klienta — PPAP, ISIR, PSW, plan kontroli, podpisani listy przewozowi, zdjęcia oraz podpisane dzienniki momentu obrotowego na żądanie; dokumenty mogą być przesłane e-mailem przed wysyłką fizyczną.
W jaki sposób kontrolowana jest wersja przy zamówieniach powtarzalnych?
Każde wydanie jest wyceniane i budowane na podstawie numeru wersji podanego w zamówieniu. Zmiany rysunków są przeglądane z klientem przed następnym wydaniem, a układ pierwszego artykułu jest generowany za każdym razem, gdy wersja się zmienia.
W jaki sposób planowane są zamówienia powtarzalne?
Zamówienia powtarzalne są planowane jako jednorazowe wydania, zamówienia ramowe z odwołaniami, kanban lub zapasy zarządzane przez dostawcę. Harmonogram jest przeglądany w momencie wyceny i aktualizowany za każdym razem, gdy wzorzec popytu się zmienia.




