Technische vraag
Wat moet werken wanneer het onderdeel echt is?
Typische onderdeelcontext
Typische onderdelen zijn lagerbehuizingen, afdichtingsinterfaces, positioneringsbevestigingen, optische of sensorhouderingen, medische componenten, precisie-assen, kleponderdelen en ijkgereedschap of meetapparatuur.
De juiste precisieroute kiezen

Veelvoorkomende contexten zijn luchtvaart, robotica, medische apparatuur, precisie-automatisering, energiesystemen, meetapparaten en custom industrieel materieel.
Veelgestelde Vragen
Focus | Uitsluitend functionele kenmerken, geen algemene strakke toleranties |
|---|---|
Documentatie | Datumsysteem, GD&T en informatie over passende onderdelen |
Inspectie | CMM, gekalibreerde meetinstrumenten, optische of functionele methoden |
Typisch gebruik | Lagerbehuizingen, optische houders, medische en kalibratieonderdelen |
Onderdelen met nauwe toleranties
Een bronbewust referentiehandboek voor tolerantieplanning, datumschema's, inspectiestrategie en het praktische gebruik van precisietechnologie.
Primaire zorg Gebruik duidelijke datums, dimensioneer alleen de functionele kenmerken nauwkeurig, specificeer geometrische toleranties waar de relatie van belang is, en vermeld de inspectiemethode of rapportagevereiste voor kritieke onderdelen. Voeg informatie over passende onderdelen toe wanneer mogelijk. | Validatielens Inspectie kan gekalibreerde meetinstrumenten, CMM-meting, boorgaten, micrometers, optische meting, oppervlaktevergelijking of functionele meetinstrumenten gebruiken afhankelijk van het kenmerk. Het plan moet evenredig zijn met de tolerantie en hoeveelheid. |
|---|
Deze pagina gebruikt een ontwerpevaluatie-opening zodat de dienst leest als een technisch rapport in plaats van een herhaalde productbrochure.
Materiaalbeslissing
Materiaalselectie moet stabiliteit omvatten naast sterkte of corrosieweerstand. Warmtebehandeling, restspanning, plating, anodiseren en temperatuurgevoelige materialen moeten worden overwogen in de tolerantie-stack-up.
Ontwerpsignaal: Maak kritische referenties, kleine of delicate kenmerken en afwerking-gevoelige gebieden expliciet. Deze moeten het proces sturen, niet als een late uitzondering verschijnen.
Wanneer een andere route beter kan zijn
Gebruik een nauwe tolerantieroute wanneer de functie dit vereist en het meetplan is gedefinieerd. Algemene machinetoleranties zijn normaal gesproken economischer voor niet-kritieke afmetingen.
RFQ-controle: Neem het ware doel van de opdracht op: pascontrole, materiaaltoets, productievrijgave, proefpartij, inspectieverslag of een combinatie hiervan.
Materialen die wij bewerken
- Aluminiumlegeringen – 6061-T6, 7075-T6, 2024-T3, MIC6, 5052, 6082 voor lichtgewicht, dimensionaal stabiele onderdelen.
- Geharde gereedschaps- en matrijsstaalsoorten – D2, A2, S7, H13, P20, SKD11, SKD61 (tot 62 HRC).
- RVS-soorten – 303, 304, 316/316L, 410, 416, 420, 17-4 PH (H900–H1150), 15-5 PH.
- Koolstof- en legeringsstaal – 1018, 1045, 4140, 4340, 8620 (gegloeid of voorgehard).
- Lager- en verenstaal – 52100, 1095, 1074, 301, 302, 17-7 PH.
- Titanium – Grade 2, Grade 5 (Ti-6Al-4V), Grade 5 ELI voor medische en ruimtevaarttoepassingen.
- Technische kunststoffen – PEEK, Torlon, Delrin (POM-C / POM-H), UHMW-PE, PVC, acrylaat.
- Magnesium- en koperlegeringen – AZ31, C110, C360 messing voor geselecteerde toepassingen.
- Inconel en andere superlegeringen – 625, 718, 825, Waspaloy, MP35N.
Standaard toleranties en haalbare nauwkeurigheid
Bewerking met nauwe toleranties combineert stabiel gereedschap, gecontroleerde omgevingen en slijpen of lappen indien nodig. Haalbare toleranties zijn afhankelijk van de geometrie, het materiaal en de gekozen procestaps.
- ±0.05 mm standaard CNC-frees-/draaitolerantie (ISO 2768-m standaard).
- ±0.025 mm nauwkeurige tolerantie op de meeste kenmerken zonder secundaire afwerking.
- ±0.0125 mm nauwe tolerantie op gecontroleerde kenmerken met CMM-geverifieerd proces.
- ±0.005 mm ultra-nauwkeurigheid op datums, lagerzittingen en referentievlakken.
- ±0.0025 mm tot ±0.001 mm haalbaar met slijpen, lappen of honen als eindstap.
- ISO 2768-f op kritische aanduidingen; volledige GD&T (ASME Y14.5) inclusief ware positie, profiel, slinger en concentriciteit beschikbaar.
- Deel-tot-deel-herhaalbaarheid ±0.005 mm typisch op 3-as en 5-as productieruns.
Kwaliteitscontrole & Inspectie
Werk met nauwe toleranties vereist inspectie met gesloten lus. De volgende apparatuur en processen maken deel uit van onze standaard QA-omvang:
- CMM (Zeiss Contura, Hexagon, Mitutoyo) – volledige GD&T-verificatie, datumuitlijning en 3D-kenmerksmeting.
- Oppervlakteruwheidsmeter – Mitutoyo SJ-411, Mahr Pocket Surf voor Ra, Rz en profieltraces.
- Hardheidsmeter – Rockwell, Vickers en Brinell voor inkomende en post-bewerkingsverificatie.
- Schuifmaten en micrometers – 0.001 mm resolutie voor in-process controles.
- Boorgauges en pendelgauges – voor gatgrootte en locatieverificatie.
- Optische comparator en visionsystemen – voor profiel-, randbreuk- en fascinginspectie.
- First-article inspectie (FAIR / AS9102, PPAP) – volledig dimensionaal rapport vóór productie.
- In-procescontroles – gedefinieerde meetpunten tijdens de run om drift te detecteren.
- Eindinspectierapport – digitaal rapport met meetwaarden, CMM PDF, foto's en materiaal-/warmtebehandelingscertificaten.
Hoe beheert u dimensionale stabiliteit?

We gebruiken thermisch stabiele machines, gekalibreerde gereedschappen, gecontroleerde spanvoorzieningen, spaningsarme gereedschapspaden en materiaalspecifieke snijparameters. Voor kritische kenmerken voegen we CMM-verificatie toe en, indien nodig, een spanningverlichtings- of stabilisatiestap vóór de finale bewerking.
Kunt u een enkel prototype produceren met nauwe toleranties?
Ja. We maken routinematig enkelstuks prototypes op ±0.0125 mm of nauwer, met een volledig CMM-inspectierapport. Doorlooptijd is doorgaans 5–10 werkdagen, afhankelijk van materiaalbeschikbaarheid en complexiteit.
Welk inspectiedocumentatie verstrekt u?
Standaard inspectierapport met meetwaarden, oppervlakteafwerking en materiaalcertificaten. Optioneel: volledige AS9102 / PPAP first-article inspectie, CMM PDF, foto's en traceerbaarheid naar grondstof warmte-/batchnummers.
Welke materialen zijn het moeilijkst om strakke toleranties aan te houden?
Titanium en Inconel zijn het meest uitdagend vanwege veerterugvering, koudversteviging en warmteontwikkeling. Vervormingsgevoelige materialen zoals 17-4 PH hebben ook spanningsverlichting nodig voor de afwerking. We passen het procesplan aan om te compenseren.
Hoe een offerte aan te vragen
Stuur uw 3D CAD-bestand (STEP, IGES, X_T of native), 2D tekening met GD&T, materiaalsoort en conditie, batchgrootte, streeftoleranties, oppervlakteafwerking, en eventuele warmtebehandelings- of coatingvereisten. We retourneren een DFM-beoordeling gericht op toleranties, datums en feature-produceerbaarheid, een realistische levertijd, en een stukprijs uitgesplitst naar grondstof, bewerking, inspectie, afwerking en documentatie.
Processtroom & Productievolgorde
Bewerking met strakke toleranties is een gecoördineerd procesketen die begint met een duidelijk functioneel begrip van het onderdeel en eindigt met metrologie-geverifieerde features. De exacte bewerkingen zijn afhankelijk van of het onderdeel gedraaid, gefreesd of een combinatie is, maar de onderstaande volgorde behandelt de standaard route voor een 3-assig / 5-assig gefreesd of gedraaid feature met geselecteerde kritieke toleranties.
- RFQ-beoordeling en tolerantieplan – Tekening wordt beoordeeld ten opzichte van het passende onderdeel en de assemblage. Kritieke, functionele en referentie-features worden gemarkeerd, en de inspectiemethode voor elk wordt vooraf overeengekomen.
- Materiaalselectie en voorraadverificatie – Staaf, blok of plaat wordt betrokken met MTC. Voor spanningsvrijgemaakt of voorgehard materiaal wordt een spanningsvrijgiftecertificaat vastgelegd.
- Programmeren en CAM-simulatie – Tooldoorsnedes worden geschreven met voorraadbewust schrapen, restmateriaalbewerking en afwerkstrategieën die overeenkomen met de GD&T (bijv. trochoïdaal frezen voor harde zakken, parallel afwerken voor vlakheid).
- Spanklem- en fixtureontwerp – Zachte bekken, vacuümchuckers, fixtureplaten of 4th-axis trunnions zijn ontworpen om alle kritieke kenmerken bloot te leggen met een enkele opstelling of een gecontroleerde secundaire opstelling die de dataketen behoudt.
- Thermische stabilisatie – Voorraad wordt op werktemperatuur 24 hours gebracht voordat er wordt gesneden; de machine wordt opgewarmd met een programma dat het onderdeelformaat repliceert.
- Schrapbewerking – Agressieve MRR met indexeerbare of massieve hardmetalen gereedschappen laat een uniforme 0.2–0.5 mm voorraad over voor afwerkingskenmerken en 0.05–0.2 mm voor afwerking op harde materialen.
- Spanningsverlichting (tussenfasering) – Voor onderdelen waarbij de materiaalverwijdering groot is, stabiliseert een tussenfasige spanningsverlichting bij 580–620 de geometrie vóór het afsnijden.
- Semi-afwerking – Tooldoorsnedes benaderen de eindgeometrie tot binnen 0.05–0.1 mm, waardoor een gecontroleerde, uniforme voorraad overblijft voor de afwerking.
- Afwerking – Lichtesnijdiepte, lage voeding, scherpe gereedschappen en waar vereist, trochoïdale of pellen-strategieën houden het onderdeel binnen tolerantie op een enkele opstelling.
- Secundaire afwerking – Slijpen, honen, lappen, EDM of micromachinetrappen worden toegepast op kenmerken die de draai- of freesmogelijkheden overschrijden (bijv. sub-5 —m vlakheid, sub-0.005 mm cilinderheid).
- Datumbehoud – Alle kritieke kenmerken worden gerefereerd aan één enkele primaire datum (of een gedefinieerde datumketen) zodat de inspectie overeenkomt met de assemblagereferentie.
- Reinigen voor inspectie – Wassen en drogen met water, plus ontbramen met de hand of gecontroleerd trommelen, om alle spanen of olie te verwijderen die de meting kunnen verstoren.
- Tussentijdse inspectie – Datums, boorgaten en kritieke afstanden worden gecontroleerd op gedefinieerde intervallen; SPC-gegevens vastgelegd voor productiepartijen.
- Eindinspectie – CMM, profielprojector, optische comparator of gekalibreerde meetmiddelen volgens de print. Volledige AS9102 eerste artikel op het eerste deel van een partij.
- Markeren, verpakken en vrijgeven – Lasermarkeren op een aangewezen kenmerk; schone verpakking; C of C en ondersteunende rapporten uitgegeven.
Referentie materiaaleigenschappen
Referentie-eigenschapswaarden voor materialen die veel worden gebruikt als nauwkeurig verspanende onderdelen. Verspanbaarheidsklasse wordt gerefereerd aan AISI 1212 bij 100%; lagere waarden betekenen stuggere opstellingen, langzamer verspanen en hogere gereedschapsslijtage.
Materiaal | Dichtheid (g/cm³) | Treksterkte (MPa) | Vloeigrens (MPa) | Hardheid (HB) | Bewerkbaarheidscijfer (%) |
|---|---|---|---|---|---|
Aluminium 6061-T6 | 2.70 | 310 | 276 | 95 | 180 |
Aluminium 7075-T6 | 2.81 | 572 | 503 | 150 | 170 |
Aluminium MIC6 (gietplaat gereedschap en mallen) | 2.70 | 240 | 170 | 75 | 200 |
Messing C360 (vrij verspanend) | 8.50 | 510 | 380 | 130 | 100 |
Koper C110 (ETP) | 8.94 | 220 | 70 | 50 | 20 |
Koolstofstaal 1018 (koudgetrokken) | 7.87 | 470 | 400 | 140 | 78 |
Legeringsstaal 4140 (gegloeid) | 7.85 | 655 | 415 | 200 | 60 |
Legeerstaal 4140 (Q&T 28–32 HRC) | 7.85 | 1020 | 900 | 290 | 50 |
Gereedschapsstaal D2 (Q&T 60 HRC) | 7.70 | 1860 | 1650 | 620 (HV) | 25 (slijpen/EDM) |
Roestvrij 304 (gegloeid) | 8.00 | 620 | 290 | 180 | 45 |
Roestvrij 17-4 PH (H900 | 7.78 | 1380 | 1280 | 420 | 40 |
Titanium Grade 5 (Ti-6Al-4V) | 4.43 | 950 | 880 | 335 | 22 |
Inconel 718 (verouderd) | 8.19 | 1430 | 1180 | 460 | 12 |
PEEK (ongevuld) | 1.30 | 100 | — | M99 (Rockwell) | — (speciaal gereedschap) |
Kostendrijvers & Doorlooptijdfactoren
Werk met nauwe toleranties is gevoelig voor opstelling, spanklemmen en inspectie. Hetzelfde nominale onderdeel kan 2–5 zijn — duurder wanneer één kenmerk wordt aangehouden tot ±0.005 mm versus ±0.05 mm. De onderstaande cijfers zijn typisch voor een job-shop-omgeving met CMM-verificatie.
Scenario | Hoeveelheid | Typische levertijd | Primaire kostenfactoren |
|---|---|---|---|
Aluminium prototype, ±0.05 mm, geen GD&T | 1–5 korting | 3–5 werkdagen | Programmeren, zachte kaken, snijden in één opstelling |
RVS onderdeel, ±0.025 mm, GD&T | 1–10 uit | 5–10 werkdagen | CMM-tijd, meerdere referentiepunten, langzamer snijden |
Gehard staal, ±0.005 mm, AS9100 | 5–20 uit | 2–3 weeks | Warmtebehandeling, slijpen, FAIR, volledige certificaten |
5-as medisch onderdeel, ISO 13485 | 10–50 uit | 2–4 weeks | 5-as simulatie, gevalideerd proces, FDA-traceerbaar materiaal |
Titanium luchtvaartbeugel, ±0.0125 mm | 20–100 uit | 3–4 weeks | Materiaalkosten, gereedschapsslijtage, speciale fixatie |
Inconel kleplichaam, ±0.025 mm, AS9100 | 5–25 uit | 3–5 weeks | Lage MRR, keramische inlegkosten, spanencontrole |
Productiepartij, ±0.0125 mm, PPAP | 500–5,000 uit | 4–6 weeks | Gereedschapsstandtijd, meetklauwkalibratie, controleplan |
Sub-micron referentie (lappen, —-EDM) | willekeurig | +1–2 weeks vs standaard | Speciaal procedé, milieubeheersing, traceerbaarheid |
Veelvoorkomende defecten en preventie
Defect | Oorzaak | Preventie |
|---|---|---|
Buiten tolerantie liggende maat | Gereedschapsslijtage, thermische drift van machine, doorbuiging van spanmiddel, programmeerfout, verkeerde ruwheidstoegift | Gebruik gereedschapslengtecompensatie met voelers, voer opwarmprogramma's uit, controleer stijfheid van spanmiddelen, gebruik restmateriaalbewuste CAM |
Geometrische tolerantie (vlakheid, parallelliteit, haaksheid) buiten specificatie | Spanvervorming, werkstuk bevestiging op onbewerkte referentie, machine-assen uitgelijnd, bevestigingsstapelingsfout | Definieer functionele datums, machine eerst een echte referentie, stel de bankschroef of fixture haaks op een gekalibreerde teststaaf, gebruik een single-setup strategie |
Trillingen / slechte oppervlakteafwerking | Overmatige gereedschaps overhang, lage stijfheid, agressieve parameters, versleten spindellagers | Verminder gereedschaps overhang, schakel over naar een stijver gereedschap, verminder radiale inkeping, gebruik een long-reach gereedschapshouder, controleer spindel |
Brame aan randen en kruispunten | Gereedschap uitgangsconditie, bot gereedschap, scherpe binnenhoeken op de print, geen vellingradius aanduiding | Gebruik fazenfrezen, voeg een ontbraamcyclus toe, vraag om fazen op de technische tekening, vervang gereedschap volgens gepland interval |
Vervorming van het werkstuk na bewerking | Eigenspanningen van voorafgaand walsen/smeden, zware materiaalverwijdering, agressieve warmte-invoer | Spanningsarm gloeien voor de finish, gebruik gebalanceerde ruwbewerkingsstrategieën, bewerk symmetrische kenmerken in gebalanceerde gangen |
Inconsistente kenmerkgrootte van batch tot batch | Gereedschapsslijtage, koelmiddeltemperatuurvariatie, hardheidsvariatie van inkomend stock, gebrek aan tussentijdse meetsystemen | Plan gereedschapswissels, stabiliseer koelmiddel, tussentijdse meetfeedback met offsetcompensatie, SPC op kritieke kenmerken |
Gat of sleuf ware positie buiten specificatie | Los gereedschap in houder, spanhardheid herhaalbaarheid, machinepositioneringsfout, gestapelde toleranties | Voer ballbar / laserkalibratie uit, gebruik shrink-fit of hydraulische houders, spanhardheid herhaalbaarheidscontrole, bereken datum-shift fout |
Oppervlakte-integriteit / metallurgische schade | Overmatige warmte-invoer, geen koelmiddel, botte gereedschappen, verkeerde geometrie op het snijgereedschap | Gebruik scherpe gereedschappen met de juiste spaanhoek, hogedrukkoelmiddel, trochoidale strategieën op hard materiaal, overweeg slijpen voor sub-afwerking op kritieke kenmerken |
Vergelijking met gerelateerde processen
Aspect | Nauwkeurigheidsbewerking | Alternatief | Wanneer kiezen |
|---|---|---|---|
Geometrische complexiteit | 3-as naar 5-as prismatische onderdelen, pockets, sleuven, gaten, boren, complexe gedraaide kenmerken | EDM: elk geleidend materiaal, scherpe interne hoeken, zeer diepe kenmerken | Kies verspaning voor algemene geometrie en hogere doorvoer; EDM voor scherpe interne hoeken of kenmerken die onbereikbaar zijn door gereedschap |
Sub-5 —m vlakheid / paralleliteit | Haalbaar op hard materiaal met lichte afwerkingspassen; slijpen voor de laatste 5–10 —m | Oppervlakslijpen / blanchard slijpen: sub-2 —m vlakheid op harde materialen | Kies slijpen als eindstap voor strakke vlakheid op harde materialen; bewerking volstaat voor zachte-materialen referenties |
Capaciteit harde materialen | Tot ~62 HRC met gecoat carbide, langzame MRR | Draad / Sinker EDM: elke hardheid, geen snijkracht | Kies EDM voor hoge-hardheid kenmerken met scherpe binnenhoeken; bewerking wanneer geometrie en doorvoer dit toelaten |
Doorlooptijd voor prototypen | 3–10 days voor typische onderdelen | Additive manufacturing: 1–3 days voor eenvoudige onderdelen | Kies additief voor geometriegestuurde prototypen of voor kunststoffen; verspaning voor functionele metalen prototypen |
Documentatienauwkeurigheid | AS9102 / PPAP / ISIR, volledige traceerbaarheid | Standaard C of C alleen voor prototype / gieten / spuitgieten | Kies verspaning met nauwe toleranties wanneer de klant een gedocumenteerd, geïnspecteerd, reproduceerbaar proces vereist |
Verpakking, verzending en documentatie
Onderdelen met nauwe toleranties zijn meestal duur en worden in kleine batches geproduceerd, dus de verpakking is op maat gemaakt om functionele kenmerken te beschermen tegen contact en corrosie. De documentatie is uitgebreid omdat de onderdelen doorgaans worden gekwalificeerd via een gecontroleerd proces.
- Individuele verpakking – Elk onderdeel verpakt in VCI-papier of antistatisch schuim voor gevoelige elektronische of oppervlakte-kritieke onderdelen.
- Op maat gemaakte schuimholte – CNC-gefreesd schuiminsert houdt het onderdeel in een gedefinieerde positie; gebruikt voor medische en luchtvaartonderdelen.
- Cleanroom verpakking – ISO 7 / ISO 8 cleanroom verpakking voor medische implantaten en halfgeleideronderdelen.
- Buitenste kartonnen doos – Dubbelwandig golfkarton, randbeschermers, schuim-op-plaats voor delicate assemblages.
- Schok- en hellingsindicatoren – Vereist voor hoogwaardige onderdelen, defensieartikelen en medische leveringen.
- Etikettering – Etiket per stuk met onderdeelnummer, lot en serienummer (wanneer geserialiseerd); buitenste kartonnen doos voorzien van etiket met revisie, gewicht, afmetingen en HS-code.
- Verzendopties – Handmatig dragen voor kritieke reserveonderdelen, versnelde luchtverzending voor korte levertijden, standaard vracht voor productiebatches.
- Standaarddocumenten – Certificaat van conformiteit (C of C) met tekening en revisiereferentie.
- Materiaalcertificaat – Mill Test Certificate (MTC) of 3.1/ 3.2 inspectiecertificaat per EN 10204.
- Warmtebehandelings-/oppervlaktecertificaat – Wanneer warmtebehandeling, galvanisatie of coating binnen het bereik valt.
- First-article report – AS9102 FAIR of gelijkwaardig CMM / ISIR rapport over het eerste onderdeel.
- CMM / inspectierapport – Volledige PDF met gemeten waarden, GD&T feature-aanroepen en probe / kalibratiegegevens.
- Traceerbaarheid – Warmtebehandelingsnummer, partij, operator en machine logs bewaard in de digitale traveler voor de overeengekomen bewaarperiode.
Gerelateerde mogelijkheden en doorsnijdende diensten

Werk met nauwe toleranties is zelden een enkel proces. De onderstaande mogelijkheden worden vaak gecombineerd op één onderdeel om functionele en geometrische vereisten efficiënt te halen.
- 3-, 4- en 5-as CNC-frezen – Prismatische kenmerken, complexe contouren, multi-face onderdelen.
- CNC draaien en mill-turn – Gedraaide kenmerken in dezelfde opstelling als gefreesde kenmerken.
- Swiss-type draaien – Kenmerken met kleine diameter en hoge lengte-diameterverhouding voor medische en elektronische onderdelen.
- Vlak- en cilindrisch slijpen – Eindafwerking op harde materialen met strakke vlakheid/cylindriciteit.
- Draad-erosie en sinker-erosie – Scherpe binnenhoeken, diepe holtes en geharde kenmerken.
- Honen – Cilindrische boringverfijning voor hydraulische en pneumatische componenten.
- Lappen – Sub-micron vlakheid en oppervlakte-afwerking op meetinstrumenten en referentie-hardware.
- Warmtebehandeling – Doorveredeling, oppervlakteveredeling, nitreren en verouderen gecoördineerd met de bewerkingsvolgorde.
- Passivering, elektropolijsten en anodiseren – Oppervlakteconversie op roestvrij staal, aluminium en titanium.
- Verchromen (chroom, electroless nikkel, goud, zilver) – Functionele en decoratieve coatings toegepast voor of na de finale bewerking.
- CMM en optische metrologie – Gekalibreerde apparatuur met volledige PDF-rapporten en digitaal archief.
- PPAP / APQP en FAI-ondersteuning – Productieonderdeelgoedkeuring en first-article inspectiedocumentatie.
- DFM-review en tolerantiestapelanalyse – Technische feedback voordat de tekening vrijgegeven wordt voor productie.
Wat is onderdeelproving?
Een gericht tolerantieplan vermindert onnodige kosten terwijl het de afmetingen behoudt die bepalen of de assemblage werkt. Het creëert ook een duidelijkere basis voor productie en acceptatie.
Ontwerpvraag | Review voor bewerking |
|---|---|
Welk onderdeel regelt de functie? | Gebruik duidelijke datums, dimensioneer alleen de functionele onderdelen nauwkeurig, specificeer geometrische toleranties waar de relatie belangrijk is, en vermeld de inspectiemethode of rapportage-eis voor kritieke onderdelen. Voeg informatie over passende onderdelen toe wanneer mogelijk. |
Wat is een succesvolle output? | Inspectie kan gebruik maken van gekalibreerde meetinstrumenten, CMM-meting, boorgaten, micrometers, optische meting, oppervlaktevergelijking of functionele meetinstrumenten afhankelijk van het onderdeel. Het plan moet evenredig zijn met de tolerantie en hoeveelheid. |
Datumstrategie en onderdeelhiërarchie
Kritieke vereisten kunnen nauwe diameters, precisieboringen, vlakheid, parallellisme, positie, profiel, slinger, paringsvlakken, wanddikte en gecontroleerde oppervlakteconditie omvatten.
Kwaliteitsplan
Inspectie kan gebruik maken van gekalibreerde meetinstrumenten, CMM-meting, boorgaten, micrometers, optische meting, oppervlaktevergelijking of functionele meetinstrumenten afhankelijk van het onderdeel. Het plan moet evenredig zijn met de tolerantie en hoeveelheid.
Na de bewerkingsoperatie
Afwerking kan afmetingen, textuur of corrosieweerstand veranderen. Definieer welke oppervlakken cosmetisch zijn en welke moeten worden afgeschermd, nabewerkt of gecontroleerd na het afwerken.
Item vrijgeven | Doel |
|---|---|
Gecontroleerd model en tekening | Maakt de test- of productie-intentie traceerbaar. |
Acceptatiemethode | Bevestigt dat een kritiek kenmerk kan worden gemeten op de manier die het ontwerp verwacht. |
Leercyclus | Legt wijzigingen vast die nodig zijn vóór het volgende prototype, build of vrijgegeven run. |
Belangrijke Procesparameters
Parameter | Typische Waarde |
|---|---|
Maattolerantie | ±0.0125 mm standaard, ±0.005 mm precisie, ±0.0025 mm ultra-precision |
GD&T capaciteit | Ware positie, concentriciteit, haaksheid, parallelliteit, profiel, slag alle tot sub-0.01 mm |
Oppervlakteafwerking Ra | 0.4 —m tot 1.6 —m zoals bewerkt; 0.05 —m tot 0.2 —m na slijpen of lappen |
Min. kenmerkgrootte | 0.5 mm wand / 0.3 mm gleuf kenmerkend, 0.1 mm met microgereedschap |
Max. onderdeelomhullende | Tot 800 mm — 500 mm — 400 mm (3-as); groter op 5-as en grote-format machines |
Min. boorgatdiameter | 0.3 mm met microboren / EDM |
Positionele nauwkeurigheid | ±0.005 mm ware positie op kritische kenmerken |
Batchbereik | 1 prototype stuk naar 5,000+ productieonderdelen |
Standaard levertijd | 5–10 days voor prototype, 2–4 weeks voor productieorders |
Geaccepteerde bestandsformaten | STEP, IGES, X_T, CATIA, SolidWorks native, DWG/DXF, PDF-tekening |
Typische machines | DMG MORI DMU 50 / DMU 65, Mazak Integrex, Hermle C250/C400, Makino PS65, OKK VP-400, met thermisch stabiele omgevingen en optionele 5-assige draaitafels |
Oppervlakteafwerkingsopties
- Zoals gefreesd – 0.8 —m tot 1.6 —m Ra op aluminium, 0.4 —m tot 0.8 —m Ra op staal.
- Fijn bewerken – gecontroleerde stapsgewijze inkrimping en afwerkingsgang voor 0.2 —m tot 0.4 —m Ra.
- Vlak slijpen – 0.2 —m tot 0.4 —m Ra voor vlakke referenties en datums.
- Cilindrisch / centerloos slijpen – 0.1 —m tot 0.4 —m Ra op ronde kenmerken.
- Lappen en honen – 0.02 —m tot 0.1 —m Ra voor afdichtings- en lageroppervlakken.
- Kogelstralen (glas parels / aluminium oxide) – uniform mat uiterlijk, geen maatverandering.
- Anodiseren (Type II / Type III hard anodiseren) – op aluminiumlegeringen met maskering van kritieke kenmerken.
- Elektroloogvrij nikkel – uniforme dikte op complexe geometrieën, met naslijpen indien nodig.
- Hardverchromen – op voorbewerkt staal met eindslijpen op maat.
- Passiveren – ASTM A967 / A380 op roestvast staal.
- Zwart oxide / mangaanfosfaat – MIL-DTL-13924D of gelijkwaardig.
- Poedercoating en natverven – met plugmaskering van precisiekenmerken.
- Polijsten en spiegelafwerking – op roestvrijstalen of aluminium decoratieve onderdelen.
- Laser-graveerwerk en laser-markering – onderdeelnummers, schaalverdelingen en traceerbaarheid op schoudervlakken of platte vlakken.
Ontwerpoverwegingen (DFM-tips)
- Identificeer de kritieke kenmerken duidelijk op de tekening – geef aan welke kenmerken de tolerantiemarge bepalen (bijv. lagerzetel, afdichtingsvlak, referentie).
- Stel een primair en secundair referentiesysteem vast – koppel GD&T aan functionele referenties, niet aan willekeurige stock-oppervlakken.
- Houd waar mogelijk een uniforme wanddikte aan – dit vermindert vervorming tijdens warmtebehandeling en minimaliseert doorbuiging bij bewerking.
- Specificeer nauwe toleranties alleen waar nodig – te ruime toleranties verhogen kosten, doorlooptijd en risico op afkeuring.
- Gebruik waar mogelijk standaard gereedschapsmaten – metrische of imperiale standaard boren, tappen en ruimers verminderen NRE en verbeteren tolerantie.
- Vermijd diepe smalle holtes – 3 – diameter of ondieper is een veilige regel voor frezen; diepere holtes hebben mogelijk EDM nodig.
- Voeg vullingen toe bij interne hoeken – een 0.5 mm minimumradius vermindert spanningsconcentratie en maakt frees-toegang mogelijk.
- Plan warmtebehandeling voor de eindbewerking – bewerk nabij-net, warmtebehandel, en eindslijp of lap de kritieke kenmerken.
- Gebruik datums die de afwerking overleven – precisie-referentievlakken moeten toegankelijk blijven na coating, plating of polijsten.
- Markeer inspectiekenmerken op de tekening – geef aan hoe elke kritieke afmeting zal worden gemeten om ambiguïteit te voorkomen.
Welke tolerantie kunt u aanhouden zonder secundair slijpen?
±0.0125 mm is een realistische precisietolerantie voor de meeste CNC-bewerkte kenmerken in aluminium, staal en roestvrij staal. Strengere toleranties op kritieke kenmerken worden doorgaans bereikt met een eindslijp- of lap-bewerking.
Branchenormen en certificeringen

- ISO 9001:2015 – QMS-baseline voor alle industrieën.
- AS9100D – Vereist voor luchtvaart-, hydraulische en motoronderdelen.
- ISO 13485:2016 – Vereist voor medische hulpmiddelen, chirurgische instrumenten en implantaatgerelateerde componenten.
- IATF 16949 – Automotive QMS voor veiligheidskritieke aandrijflijn- en chassis onderdelen.
- NADCAP – Accreditatie voor speciale processen voor elke warmtebehandeling, plating of non-destructief onderzoek gebruikt in het productieproces.
- RoHS & REACH – Vereist voor Europese markten; beperkt stoffen in elke coating of afwerking toegepast op het onderdeel.
- ITAR – Vereist voor defensieartikelen en gecontroleerde onderdelen.
- ISO 2768-1 / ISO 2768-2 – Algemene tolerantie (medium / fijn) voor niet-getolereerde afmetingen.
- ASME Y14.5-2018 – GD&T symbool en regelset voor datums, loopwaarde, profiel en positie.
- ISO 5459 – Conventie voor datumering voor inspectie en gereedschap.
- SAE AS9102 – Eerste artikel inspectierapport voor luchtvaart.
- AIAG PPAP / APQP – Goedkeuringsproces voor productieonderdelen voor automotive.
- ISO 10360 – CMM-acceptatietest toegepast op inspectieapparatuur gebruikt voor het onderdeel.
- Lagerbehuizingen
- Afdichtingsinterfaces
- Positioneerhouders
- Optische of sensorbevestigingen
- Kalibratie- en meethardware
Functionele toleranties, geen algemene toleranties
Onderdelen met nauwe toleranties zijn componenten met specifieke afmetingen of geometrische relaties die dicht bij het beoogde ontwerp moeten blijven om te functioneren in de assemblage. De juiste aanpak is niet om elke afmeting te versmallen; het is om de kenmerken te identificeren die pasvorm, beweging, afdichting, uitlijning of uitwisselbaarheid bepalen en vervolgens een proces en inspectieplan te kiezen dat deze kan verifiëren.
Werk met nauwe toleranties is gericht op de kenmerken die pasvorm, uitlijning of afdichting bepalen.
Inspectiebewijs en revisiebeheer
Het traject begint met tekeningreview en een basisplanhiërarchie. Werkstukbevestiging en bewerkingsvolgorde worden geselecteerd om de bepalende relaties te beschermen, gevolgd door tussentijdse controles en eindinspectie van de kenmerken die de functionele tolerantie dragen.
Industrieën en toepassingen
- Luchtvaart – actuatorbehuizingen, hydraulische verdeelstukken, sensorsteunen, structurele bevestigingen.
- Medisch en life sciences – instrumentbehuizingen, chirurgische handstukken, implantaattest-hardware, diagnostische apparatuuronderdelen.
- Halfgeleider – kamerfittingen, gasleidingonderdelen, waferhanteringshouders, elektrostatische chuck-lichamen.
- Optica en fotonica – lensbevestigingen, spiegelhouders, kinematische bases, optische banken.
- Automotive – sensorbehuizingen, transmissieonderdelen, EV-batterij- en motoronderdelen, prototype raceonderdelen.
- Robotica en automatisering – precisie tandwielbehuizingsonderdelen, eind-effectorplaten, positioneringsblokken.
- Energie – boorgatgereedschaponderdelen, turbinehardware, brandstofcelplaten, instrumentatiebehuizingen.
- Metrologie en inspectie – meetblokken, kalibratiefixaties, referentieplaten, CMM-fixaties.
Werkt u volgens GD&T op de tekening?
Ja. Wij volgen ASME Y14.5 GD&T-specificaties inclusief true position, profiel, slingerloop, loodrechtheid en datumsreferentiekaders. Eerste-artikel inspectierapporten documenteren elk kenmerk ten opzichte van de GD&T-specificatie.
—



