Dlaczego wybrać ten proces?
Rozwiązanie z tuleją prowadzącą zapewnia użyteczne podparcie długich, smukłych elementów. Technologia obróbki na żywo może ograniczyć operacje wykończeniowe poprzez wykonanie toczenia i wybranych operacji frezowania w jednej kontrolowanej ścieżce produkcyjnej.
Często zadawane pytania
Dlaczego toczenie typu Swiss jest lepsze w przypadku smukłych elementów?
Tuleja prowadząca podpiera pręt w pobliżu strefy cięcia, dzięki czemu nawet długi smukły element nie odkształca się tak jak na konwencjonalnej tokarce. Umożliwia to uzyskanie ścisłych tolerancji średnicy, prostoliniowości i współśrodkowości w przypadku długich, cienkich geometrii.
Jaka jest minimalna wielkość partii, którą przyjmujecie?

Maszyny typu Swiss są zoptymalizowane pod kątem produkcji wielkoseryjnej. Przyjmujemy partie od kilkuset do ponad 100,000. W przypadku bardzo małych ilości konwencjonalna tokarka lub mała maszyna Swiss mogą być bardziej opłacalne; doradzimy właściwe rozwiązanie.
Czy można wykonywać otwory poprzeczne i frezowane cechy na częściach typu Swiss?
Tak. Nowoczesne maszyny Swiss posiadają narzędzia aktywne i przeciw-wrzeciono, dzięki czemu wiercenie poprzeczne, rowkowanie i małe cechy frezowane są wykonywane w jednym ustawieniu bez operacji wtórnej.
Czynniki kosztów i czasu realizacji
Maszyny typu Swiss są zoptymalizowane pod kątem produkcji wielkoseryjnej małych części. Koszt jest zdominowany przez programowanie, narzędzia i wydajność pręta. Poniższe zmienne wyjaśniają, dlaczego część może być droższa lub tańsza niż oczekiwano.
Opcje wysyłki
- DHL / FedEx / UPS — przesyłka ekspresowa międzynarodowa, 3 – 5 dni roboczych od drzwi do drzwi.
- Fracht lotniczy — 5 – 10 dni roboczych dla cięższych lub skonsolidowanych przesyłek.
- Fracht morski (FCL / LCL) — 20 – 35 days dla niepilnych partii produkcyjnych.
- Kurier zorganizowany przez klienta — części wydawane na konto podane przez klienta na żądanie.
- EXW, FOB, CIF, DAP — obsługiwane warunki Incoterms według preferencji klienta.
—
Jak działa proces
Tokarstwo typu Swiss to precyzyjna metoda obróbki skrawaniem przeznaczona dla małych średnic, długich i smukłych elementów. Zamiast pozostawiać długi niepodparty odcinek pręta przed narzędziem skrawającym, materiał jest prowadzony blisko strefy obróbki. To podparcie pomaga ograniczyć ugięcie i sprawia, że metoda ta jest szczególnie przydatna przy obróbce drobnych wałków, kołków, złączek oraz precyzyjnych części tokarskich.
Przepływ procesu
Sekwencja obróbki powinna być planowana w oparciu o funkcjonalne bazy części ', dostęp do cech, zachowanie materiału oraz wymaganą metodę kontroli. Szczegółowa trasa jest ostatecznie określana przez rzeczywistą konfigurację maszyny, mocowanie przedmiotu obrabianego, dostępność narzędzi i wielkość produkcji.
Etap procesu | Cel |
|---|---|
1. Przegląd danych wejściowych | Potwierdzić model 3D, rysunek, materiał, wymiary krytyczne, bazy, ilość i wymagania dotyczące wykończenia. |
2. Plan przygotowania | Wybierz mocowanie, strategię bazy pomiarowej, narzędzia skrawające, kolejność obróbki oraz dostęp do wszystkich funkcjonalnych elementów. |
3. Obróbka skrawaniem | Pręt jest przesuwany przez tuleję prowadzącą w kierunku strefy skrawania. Narzędzia tokarskie kształtują profil zewnętrzny, podczas gdy narzędzia obrotowe mogą wykonywać otwory poprzeczne, płaszczyzny, rowki, gwinty lub małe elementy frezowane. Połączenie prowadzonego podparcia, ruchu wieloośiowego oraz szybkiej wymiany narzędzi może sprawić, że proces będzie efektywny przy powtarzalnych ilościach małych precyzyjnych części. |
4. Weryfikacja | Priorytety kontroli zazwyczaj obejmują średnicę, prostoliniowość, współśrodkowość, pozycję małych elementów, jakość gwintu, stan zadziorów, wykończenie powierzchni oraz długość części. Plany pomiarowe powinny być praktyczne dla małej skali elementów. |
Zamiar projektowy
Skuteczny projekt typu szwajcarskiego identyfikuje obszar tulei prowadzącej, krytyczne wymagania dotyczące średnicy i prostoliniowości, specyfikacje gwintu, lokalizacje otworów przelotowych, geometrię oddzielania części oraz wszelkie delikatne elementy wymagające specjalnego podparcia lub usuwania zadziorów.
DANE INŻYNIERYJNE ?Podaj model CAD 3D, rysunek z krytycznymi tolerancjami i bazami, gatunek materiału, zamówioną ilość, wykończenie powierzchni oraz wszelkie wymagania dotyczące kontroli lub pakowania. |
|---|
Geometria części i materiały
Wybór materiału
Typowe materiały obejmują stal nierdzewną, mosiądz, aluminium, stal, tytan, stopy miedzi oraz tworzywa sztuczne konstrukcyjne. Ostateczny dobór materiału powinien uwzględniać sztywność części, środowisko aplikacji, wykończenie oraz potencjał kontroli zadziorów na małych elementach.
Grupa materiałowa | Co należy wziąć pod uwagę | Typowy powód wyboru |
|---|---|---|
Aluminium | Obrabialność, rozszerzalność termiczna, wykończenie kosmetyczne. | Lekkie obudowy, wsporniki, uchwyty, elementy zarządzania ciepłem. |
Stal i stal nierdzewna | Wytrzymałość, odporność na korozję, ciepło, kontrola wiórów. | Części przemysłowe, konstrukcyjne, układów płynowych, precyzyjne części mechaniczne. |
Mosiądz, miedź i tytan | Przewodność, korozja, stosunek wytrzymałości do masy, koszt. | Złączki, części elektryczne, wysokowydajne lub specjalistyczne komponenty. |
Tworzywa sztuczne konstrukcyjne | Sztywność, temperatura, środowisko chemiczne, kontrola gratów. | Izolujące, lekkie, prototypowe, części zużywające się lub stykające się z płynami. |
MATERIAL NOTE ?Materiał należy dobierać przede wszystkim pod kątem wymagań funkcjonalnych. Następnie należy przeanalizować podatność obróbkową, odporność cieplną, odporność korozyjną, masę, koszt oraz zamierzony rodzaj obróbki powierzchniowej. |
|---|
Planowanie techniczne i jakość
Wykończenie Powierzchni i Ochrona Części
Dostępne metody wykończenia mogą obejmować pasywację, polerowanie, galwanizację, czarny tlenek, piaskowanie, elektropolerowanie i znakowanie laserowe, w zależności od materiału i wymagań funkcjonalnych.
Przed produkcją
Przegląd technologiczności powinien potwierdzać, że schemat tolerancji jest funkcjonalny, określony materiał jest dostępny, mocowanie obrabianego przedmiotu zapewnia dostęp do krytycznych powierzchni, a plan pomiarowy umożliwia weryfikację wszystkich wymagań bez niejednoznaczności. Tam, gdzie interfejs złożenia jest krytyczny, należy podać informacje o częściach współpracujących lub wymagania dotyczące pasowania.
PRAKTYKA RYSUNKOWA ?Należy wskazywać wymiary istotne dla funkcji. Unikać stosowania niepotrzebnie wąskich tolerancji ogólnych, jeśli tylko ograniczona liczba cech determinuje dopasowanie, ruch, szczelność lub wyrównanie finalnego złożenia. |
|---|
Kontekst zastosowania
Sprzęt medyczny, osprzęt lotniczy, elektronika, przyrządy, optyka, komponenty motoryzacyjne i miniaturowe zespoły przemysłowe to powszechne obszary zastosowań toczenia Swiss.
Rodzina aplikacji | Gdzie proces dodaje wartość |
|---|---|
Rozwój prototypów i produktów | Przydatne tam, gdzie funkcjonalna część, próbka do oceny lub trasa procesowa muszą zostać zwalidowane przed podjęciem decyzji o większej produkcji. |
Wyposażenie przemysłowe i automatyzacyjne | Obsługuje trwałe niestandardowe elementy sprzętowe, uchwyty, obudowy, interfejsy, wały, przejścia oraz elementy montażowe. |
Precyzyjne i regulowane wyposażenie | Obsługuje geometrię, która musi być udokumentowana poprzez wyraźne bazy, specyfikacje materiałowe, wymagania kontrolne oraz kontrolowane wykończenie. |
Kiedy wybrać inny proces
Wybierz toczenie typu Swiss, gdy część jest mała, długa, szczegółowa i wrażliwa na ugięcie. Konwencjonalne centrum tokarskie może być bardziej odpowiednie dla większych komponentów lub części bez wymagających wymagań dotyczących smukłości.
LISTA KONTROLNA WYCENY ?Dołącz pliki modelu i rysunku, gatunek materiału, ilość zamówienia, wymagania dotyczące certyfikacji materiału, wymagania wykończeniowe, krytyczne cechy oraz docelową datę dostawy w zapytaniu ofertowym. |
|---|
Kluczowe parametry procesu

Wartości poniżej opisują typowy zasięg naszych cel toczenia typu Swiss (z przesuwnym wrzecionem). Stanowią punkt wyjścia do każdej analizy; elementy o ścisłych tolerancjach i smukła geometria są oceniane na podstawie rzeczywistego materiału wsadowego i konfiguracji maszyny.
Parametr | Typowa wartość |
|---|---|
Średnica pręta | ? 1.0 – 32 mm (zależne od maszyny); do 38 mm w większych automatach chucker Swiss |
Maksymalna długość detalu | Do 300 mm na wrzeciono; dłuższe detale poprzez obróbkę tylną / podwrzeciono |
Stosunek długości do średnicy | Do 100:1 podparte przez panewkę prowadzącą; najbardziej korzystne dla smukłych detali |
Standardowa tolerancja średnicy | ±0.025 mm; ±0.01 mm w przypadku krytycznych cech ze sprawdzonym oprzyrządowaniem |
Prostoliniowość | 0.01 – 0.02 mm / 50 mm typowy, w zależności od średnicy i materiału |
Wykończenie powierzchni (po toczeniu) | Ra 0.4 – 1.6 µm, kontrolowana przez posuw i promień wierzchołka |
Zakres gwintowania | M0.6 i więcej (miniaturowe); metric, UNC / UNF, BSP, NPT, custom |
Prędkość obrotowa wrzeciona | Do 15,000 rpm główny / 12,000 rpm pod-wrzeciono |
Zakres wielkości partii | 100 do 100,000+ sztuk; zoptymalizowane pod kątem produkcji wielkoseryjnej |
Czas realizacji | Próbki 7–10 dni roboczych; produkcja 15–30 dni roboczych |
Akceptowane formaty CAD | STEP, IGES, X_T, SLDPRT, DXF, DWG, PDF |
Materiały, które obrabiamy
Tokarstwo typu szwajcarskiego pracuje z szeroką gamą prętów. Wybór materiału determinuje dobór prowadnicy, geometrii narzędzia, chłodziwa oraz strategii odprowadzania wiórów.
- Stal nierdzewna — 303 (łatwa w obróbce), 304, 316, 316L, 17-4 PH, 416, 2205 duplex, 17-7 PH
- Stal węglowa i stopowa — 1018, 1045, 12L14, 4140, 4140 wstępnie hartowana, 8620
- Aluminium — 6061, 2011 (do obróbki swobodnej), 2024, 7075, 6020
- Mosiądz i miedź — C360 mosiądz do obróbki swobodnej, C110 miedź, C260 mosiądz karabinowy
- Tytan — Gatunek 2, Gatunek 5 (Ti-6Al-4V), Gatunek 5 ELI
- Stopy niklu i kobaltu — Inconel 625, Inconel 718, MP35N, L605 w trakcie weryfikacji
- Tworzywa sztuczne konstrukcyjne — Delrin, PEEK, PTFE, HDPE, poliwęglan, Ultem
- Wstępnie ukształtowane / zapas zbliżony do gotowego — wsady główkowe, sześciokąty spłaszczone, niestandardowe wstępnie ukształtowane elementy
Kontrola jakości i badania
Części typu Swiss są zazwyczaj małe i produkowane w dużych ilościach, dlatego kontrola łączy wysokowydajne pomiary w procesie z szczegółową weryfikacją na CMM na próbkach.
- Kontrola pierwszego artykułu (FAI) — 100 % raport wymiarowy na pierwszą część, format AS9102 / PPAP na żądanie
- Pomiary w procesie — kontrola średnicy, długości i gwintów w cyklu maszynowym
- Kontrola CMM — dla elementów o wąskich tolerancjach, GD&T oraz weryfikacja współosiowości / biczenia
- Komparator optyczny — weryfikacja profilu na miniaturowych elementach i gwintach
- Miernik chropowatości powierzchni — Mitutoyo SJ-210 lub równoważny
- Twardościomierz — Rockwell / Vickers do materiału i stanu obróbki cieplnej
- Raportowanie SPC — wskaźniki zdolności procesu (Cpk) oraz pełne raporty wymiarowe dostępne
Jaka jest najmniejsza część, którą mogą Państwo wykonać?
Średnica do ~0.5 mm i długość do ~2 mm. W przypadku części poniżej tego rozmiaru wymagany jest przegląd modelu, materiału i metody kontroli w celu potwierdzenia wykonalności.
Czy zajmują się Państwo stalą nierdzewną klasy medycznej i pasywacją?
Tak. 303, 304, 316, 17-4 PH oraz inne stale nierdzewne klasy medycznej są regularnie obrabiane. Pasywacja jest wykonywana zgodnie z normą ASTM A967 lub AMS 2700, a certyfikaty materiałowe są przechowywane w celu zapewnienia identyfikowalności.
Jak uzyskać wycenę
Przesłać model 3D (STEP / IGES) lub rysunek 2D (PDF / DWG) z krytycznymi tolerancjami, gatunkiem materiału i rozmiarem pręta, żądaną roczną lub wsadową ilością, specyfikacją wykończenia lub powłoki, wszelkimi wymaganiami dotyczącymi kontroli lub dokumentacji oraz planowaną datą dostawy. W ciągu jednego dnia roboczego zwracamy informację zwrotną DFM, czas realizacji oraz cenę jednostkową / całkowitą. NDA może zostać podpisana przed wymianą plików.
Przepływ procesu i sekwencja produkcji
Celę typu Swiss运行紧凑、可重复的循环加工棒料。导套将棒料固定在切削区附近,主轴和副轴协同工作,动力刀具在同一装夹中完成铣削和横向钻孔。
- Przygotowanie pręta — pręt jest prostowany, przycinany do odpowiedniej długości w razie potrzeby i ładowany do podajnika prętów. Średnica pręta, twardość i stan powierzchni są weryfikowane względem MTC.
- Dobór tulei prowadzącej — tuleja prowadząca jest dobierana do średnicy pręta. Prawidłowe dopasowanie tulei stanowi fundament prostoliniowości i współśrodkowości w częściach szwajcarskich.
- Podawanie pręta i zaciskanie uchwytu — pręt przesuwa się przez tuleję prowadzącą, uchwyt zaciska się, a pozycja Z-zero jest ustalana na końcu pręta.
- Zgrubne toczenie wrzeciona głównego — wrzeciono główne obraca się, podczas gdy narzędzia typu gang na przednim suportie wykonują zgrubne toczenie OT, toczenie powierzchni czołowych i rowków. Materiał jest usuwany przy maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu wióra.
- Wiercenie poprzeczne i frezowanie (narzędzia aktywne) — wiercenie poprzeczne aktywnymi narzędziami, rowkowanie i małe cechy frezowane są wykonywane przy części nadal podpartej przez tuleję prowadzącą.
- Wykańczanie wrzeciona głównego — wykończeniowy przebieg przy zmniejszonej prędkości posuwu doprowadza średnice i obrzeża do wymiaru końcowego, zazwyczaj osiągając Ra 0.4 – 1.6 µm.
- Gwintowanie (toczenie jednopunktowe lub frezowanie gwintów) — gwinty zewnętrzne są wytwarzane przez jednopunktowe toczenie; gwinty wewnętrzne przez frezowanie gwintów lub gwintowanie. Gwinty standardowe są weryfikowane za pomocą sprawdzianów pierścieniowych / kontrolnych.
- Zdejmowanie podwrzecionem — część jest zdejmiana przez podwrzeciono, które wycofuje się przez tuleję prowadzącą i podpiera tylny koniec części do obróbki tylnej.
- Obróbka strony tylnej (wrzeciono pomocnicze) — cechy strony tylnej (wewnętrzne otwory, otwory przelotowe, fazki, nacięcia) są obrabiane na wrzecionie pomocniczym, podczas gdy wrzeciono główne jest zwalniane dla następnej części.
- Oddzielanie — część jest odcinana narzędziem do oddzielania, z weryfikacją zadziorów i fazki strony tylnej poprzez pomiary w trakcie procesu.
- Pomiary w trakcie procesu — średnica, długość, gwint i współśrodkowość są mierzone na stanowisku przy każdym cyklu, z automatyczną korekcją offsetu dla zużycia narzędzia.
- Zaokrąglanie krawędzi i usuwanie zadziorów — lekkie zaokrąglenie krawędzi na krytycznych cechach; bębnowanie lub szczotkowanie w celu usunięcia zadziorów dla serii produkcyjnych.
- Czyszczenie — mycie wodne, opcjonalne płukanie rozpuszczalnikiem i продувka powietrzem w celu usunięcia wiórów z wewnętrznych kanałów.
- Inspekcja końcowa — pierwsza część jest sprawdzana, następnie wykonywane są pomiary w trakcie procesu i okresowa weryfikacja na próbkach. Wykończenie powierzchni, twardość i wymiary krytyczne są rejestrowane.
- Zlecana obróbka powierzchniowa (jeśli dotyczy) — pasywacja, elektropolerowanie, powlekanie, anodowanie i podobne procesy kierowane do wykwalifikowanych partnerów w ramach naszego systemu jakości.
- Pakowanie i wysyłka — części są liczone, ważone i pakowane zgodnie ze specyfikacją klienta, z pełną dokumentacją załączoną.
Właściwości materiałów
Poniższa tabela obejmuje materiały najczęściej obrabiane w naszych komórkach typu Swiss. Gatunki łatwo skrawalne są wyróżnione, ponieważ tną szybciej i wydłużają żywotność narzędzia w tym procesie.
Materiał | Gęstość (g/cm?) | Wytrzymałość na rozciąganie (MPa) | Granica plastyczności (MPa) | Twardość (HB) | Skrawalność (%) |
|---|---|---|---|---|---|
Stal nierdzewna 303 (do obróbki skrawaniem) | 8.00 | 620 | 240 | 160 | 80 |
Nierdzewny 304 | 8.00 | 515 | 205 | 170 | 45 |
Nierdzewny 316L | 7.99 | 485 | 170 | 160 | 40 |
Nierdzewna 17-4 PH (H900) | 7.78 | 1,310 | 1,170 | 400 | 25 |
Stal węglowa 1018 | 7.87 | 440 | 370 | 130 | 70 |
12L14 (łatwotnący) | 7.87 | 540 | 415 | 150 | 160 |
Stal stopowa 4140 | 7.85 | 655 | 415 | 200 | 55 |
Aluminium 2011 (do obróbki skrawaniem) | 2.82 | 310 | 260 | 95 | 190 |
Aluminium 6061 | 2.70 | 310 | 276 | 95 | 180 |
Aluminium 7075 | 2.81 | 572 | 503 | 150 | 170 |
Mosiądz C360 | 8.50 | 400 | 140 | 80 | 100 |
Miedź C110 | 8.94 | 220 | 70 | 45 | 85 |
Tytan Gatunek 5 (Ti-6Al-4V) | 4.43 | 950 | 880 | 340 | 22 |
Inconel 718 | 8.19 | 1,275 | 1,050 | 360 | 12 |
Delrin (POM) | 1.41 | 70 | 65 | 120 (R) | 150 |
PEEK | 1.32 | 100 | 90 | 85 (R) | 90 |
Oceny skrawalności są podane względem stali AISI 1212 = 100%. Wartości HB w (R) dla tworzyw sztucznych oznaczają twardość Rockwella, nie Brinella.
Czynniki wpływające na koszt
- Materiał — koszt pręta i ocena skrawalności. Gatunki o łatwej obróbce (303, 12L14, 2011, C360) tn szybciej i przedłużają żywotność narzędzi w automatach Swiss.
- Wydajność pręta — długość części i średnica pręta determinują, ile części wychodzi z jednego pręta. Straty wydajności z pozostałości i odpadu końcowego pręta bezpośrednio wpływają na koszt jednostkowy.
- Czas cyklu — czas cyklu na część, określony przez liczbę operacji, złożoność i liczbę przejść wykańczających.
- Narzędzia — Typ Swiss wykorzystuje dużą liczbę dedykowanych narzędzi (toczenie, rowkowanie, gwintowanie, wiercenie, frezowanie z narzędziem obrotowym); koszt narzędzi jest amortyzowany w cyklu produkcyjnym.
- Tolerancja — ±0.025 mm to standardowy cel precyzyjny; ±0.01 mm wymaga wykończenia wykończalniczego, wykwalifikowanych narzędzi i weryfikacji na CMM.
- Wielkość partii — programowanie i konfiguracja są amortyzowane; bardzo małe partie nie są opłacalne na automatach szwajcarskich.
- Wykończenie powierzchni i powłoka — ścisłe wymagania Ra, polerowanie lustrzane, elektropolerowanie i pasywacja dodają obróbkę wtórną.
- Kontrola i dokumentacja — pomiar w cyklu, AS9102 / PPAP, weryfikacja CMM i badania zdolności procesu (Cpk) dodają godziny inżynieryjne.
Co wpływa na czas realizacji
- Pozyskiwanie materiałów — standardowy pręt w 2 – 5 days; certyfikowany pręt medyczny / lotniczy 1 – 3 weeks.
- Programowanie i konfiguracja — zazwyczaj 1 – 3 days dla nowych części (programy szwajcarskie są bardziej złożone niż programy konwencjonalnych tokarek).
- Budowa narzędzi — układ narzędziowy typu gang, tuleja prowadząca i wszelkie narzędzia specjalne zazwyczaj 1 – 3 days.
- Próba produkcyjna i pierwszy wyrób — próbki wyprodukowane i sprawdzone przed pełnym uruchomieniem produkcji.
- Czas produkcji seryjnej — rzeczywisty czas cyklu — ilość, plus wszelki planowany przestój na zmiany narzędzi.
- Procesy zlecone na zewnątrz — pasywacja, nakładanie powłok, elektropolerowanie, anodowanie i podobne procesy 2 – 7 dni roboczych u zakwalifikowanych partnerów.
- Wysyłka — DHL / FedEx 3 – 5 days międzynarodowa; fracht lotniczy 5 – 10 days; fracht morski 20 – 35 days.
Typowe czasy realizacji według scenariusza
Scenariusz | Próba produkcyjna (50 – 200 pcs) | Niska seria (1k – 5k szt.) | Produkcja (10k+ pcs) |
|---|---|---|---|
Dostępny pręt zapasowy | 7 – 10 dni robocze | 10 – 15 dni roboczych | 15 – 25 dni roboczych |
Materiał do pozyskania | 10 – 15 dni roboczych | 15 – 20 dni roboczych | 20 – 35 dni roboczych |
Z pasywacją / platerowaniem / elektropolerowaniem | 10 – 16 dni roboczych | 14 – 22 dni roboczych | 22 – 35 dni roboczych |
Z FAI / AS9102 / PPAP / badaniem Cpk | + 3 – 5 dni roboczych | + 2 – 3 dni roboczych | + 1 – 2 dni roboczych |
Typowe wady i zapobieganie

Defekty typu Swiss-type wynikają zazwyczaj z prostoliniowości pręta, stanu tulei prowadzącej lub zużycia narzędzia. Poniższa lista obejmuje najczęściej spotykane tryby awarii wraz z ich przyczyną źródłową i standardowymi metodami zapobiegania.
Wada | Przyczyna | Zapobieganie |
|---|---|---|
Drgania/wibracje pręta | Niewystarczający kontakt tulei prowadzącej, niska prostoliniowość pręta, nadmierny wysięg, stępione narzędzia | Użyj wyprostowanego pręta, sprawdź dopasowanie tulei, skróć wysięg, wymień płytki, wyważ prędkość wrzeciona |
Dryft średnicy podczas procesu | Zużycie narzędzia przy długich cyklach, rozszerzalność cieplna, korekta pomiaru w cyklu nie zastosowana | Stosuj pomiar w cyklu z automatyczną korektą, wymieniaj płytki zgodnie z harmonogramem, uwzględnij cykl rozgrzewki |
Zadzior na oddzieleniu / fazka od strony tyłu | Stępione ostrze do odcinania, niewłaściwa szerokość ostrza, brak cyklu fazowania od strony tyłu | Ostre, prawidłowo dobrane ostrze, fazka od strony tyłu z pod-wrzecionem, odttacz lub szczotkuj do usuwania zadziorów przy produkcji seryjnej |
Geometria gwintu poza specyfikacją | Zużyta płytka gwinciarska, zły skok, rozszerzenie termiczne przy długich przejściach | Wymieniaj płytkę gwinciarską zgodnie z harmonogramem, sprawdzaj skok sprawdzianem gwintowym SPC, monitoruj zużycie narzędzia |
Nagromadzenie materiału na krawędzi skrawającej przy obróbce stali nierdzewnej / aluminium | Niska prędkość skrawania, niewystarczające chłodzenie, nieodpowiedni gatunek płytki, zużyta krawędź | Dostosuj prędkość do materiału, stosuj płytki powlekane (AlCrN do aluminium, TiAlN do stali nierdzewnej), sprawdzaj przepływ chłodziwa |
Błąd współśrodkowości / bicia na cechach poprzecznych | Niewyosiowanie osi narzędzia obrotowego, bicie narzędzia, błąd podciągu podwrzeciona | Kalibruj oś narzędzia obrotowego, sprawdzaj bicie narzędzia prętem testowym, sprawdzaj synchronizację podciągu podwrzeciona |
Wióry nagromadzone w wewnętrznych kanałach | Niewystarczające ciśnienie chłodziwa, brak cyklu wiercenia skokowego na głębokich otworach, ciągłe wióry | Chłodziwo wysokociśnieniowe, cykle wiercenia skokowego, nadmuch powietrza przy odcięciu detalu, płukanie po obróbce z wydmuchem powietrza |
Błąd prostoliniowości na cienkich częściach | Naprężenia szczątkowe pręta, niewystarczający kontakt z tuleją prowadzącą, niesymetryczne zgrubne toczenie | Stosować pręt po obróbce odprężającej, sprawdzić dopasowanie tulei prowadzącej, równoważyć usuwanie materiału po obu stronach |
Normy branżowe i certyfikaty
Nasz system jakości i praktyka obróbki typu Swiss są zgodne z poniższymi standardami. Wymagane przez klienta certyfikaty są przywoływane w zakresie projektu i odpowiednio dokumentowane.
- ISO 9001:2015 — norma bazowa systemu zarządzania jakością.
- AS9100D / AS9102 — QMS branży lotniczej, format raportu FAI.
- ISO 13485:2016 — QMS wyrobów medycznych, mający zastosowanie do części medycznych i z dziedziny nauk o życiu.
- IATF 16949 — system zarządzania jakością w branży motoryzacyjnej, z wymaganiami PPAP, APQP i planu kontroli.
- ISO 2768 — tolerancje ogólne (klasy średnia / dokładna / bardzo dokładna).
- ASME Y14.5-2018 — norma GD&T.
- ISO 5459 — bazy i układy bazowe.
- ISO 1101 — GPS, obejmujące walcowość, współśrodkowość i bicie.
- ISO 6410 / ISO 6411 / ISO 6413 — reprezentacja gwintów, gwintowanych otworów i cech końcowych gwintu.
- ISO 965-1 / ISO 965-3 — metryczne gwinty śrubowe ISO ogólnego przeznaczenia.
- ASME B1.1 / B1.13M — zunifikowane normy gwintów calowych / metrycznych.
- ASTM A967 / AMS 2700 — pasywacja stali nierdzewnej, w tym klasy medycznej.
- ASTM A380 — czyszczenie, usuwanie zgorzeliny i pasywacja części ze stali nierdzewnej.
- AMS 2700 Method 1 / 2 / 3 — metody pasywacji stali odpornej na korozję.
- MIL-DTL-13924 — powłoka z tlenku czarnego.
- AMS 2403 / 2404 — niklowanie bezprądowe.
- RoHS / REACH — zgodność substancji dla dostępu do rynku europejskiego.
- Minerały konfliktu (CMRT / RMI) — raportowanie w zakresie pozyskiwania cyny, tantalu, wolframu i złota.
- FDA / biokompatybilność — dla komponentów medycznych, dostarczane z certyfikatem materiałowym i protokołem pasywacji.
Opakowanie standardowe
- Worek VCI — nakładany na wszystkie części żelazne w celu zapobiegania utlenianiu podczas transportu i przechowywania.
- Zamknięta torba polietylenowa — do części medycznych, optycznych lub dostarczanych do cleanroomu.
- Tace plastikowe z przegródkami — dla małych części w ilościach produkcyjnych; przegródki zapobiegają stykaniu się części.
- Rurki z zaślepkami końcowymi — dla długich smukłych części, z wkładkami piankowymi zapobiegającymi uszkodzeniom końców.
- Worki luzem z liczbą sztuk — dla części mogących wytrzymać lekki kontakt; dokładna liczba sztuk zapisana na etykiecie.
- Kartony tekturowe z przegródkami wewnętrznymi — standardowe opakowanie zewnętrzne.
- Opakowania bezpieczne ESD — dla części integrujących się z urządzeniami elektronicznymi lub półprzewodnikowymi.
- Etykietowanie — numer części, numer serii / partii, ilość, materiał i referencja klienta na każdym opakowaniu zewnętrznym i wewnętrznym.
Dokumentacja standardowa
- Świadectwo zgodności (C of C) — potwierdza, że części zostały wyprodukowane zgodnie z rysunkiem i spełniają określone wymagania.
- Świadectwo badania fabrycznego (MTC) — certyfikat materiałowy przechowywany dla każdej partii wsadowej.
- Raport z kontroli pierwszego egzemplarza (FAI / AS9102) — raport wymiarowy 100 % na pierwszą część.
- Raport z kontroli wymiarowej — zarejestrowane pomiary krytycznych cech w całej partii.
- Raport o wykończeniu powierzchni — pomiary Ra zgodnie z wymaganiami.
- Raport z kontroli gwintów — dla gwintów krytycznych, na życzenie.
- SPC / Cpk report — wskaźniki zdolności i dane trendu dla serii produkcyjnych.
- Certyfikat pochodzenia (CoO) — do odprawy celnej.
- Faktura handlowa i lista pakowania — standardowa dokumentacja wysyłkowa.
- Pakiet PPAP / APQP — dla klientów automotive, obejmujący plan kontroli, PFMEA oraz dane o zdolnościach procesu.
Jakość i Kontrola
Priorytety kontroli zazwyczaj obejmują średnicę, prostoliniowość, współśrodkowość, pozycję małych elementów, jakość gwintu, stan zadziorów, wykończenie powierzchni oraz długość części. Plany pomiarowe powinny być praktyczne dla małej skali elementów.
Tolerancje standardowe i osiągalna dokładność
Tokarstwo typu Swiss to najprecyzyjniejszy proces toczenia, jaki prowadzimy. Tuleja prowadząca utrzymuje pręt blisko strefy skrawania, co ogranicza ugięcie i zapewnia ścisłą tolerancję średnicy oraz prostoliniowości.
- Tolerancja średnicy standardowa — ±0.025 mm (±0.001 in)
- Tolerancja średnicy precyzyjnej — ±0.01 mm (±0.0004 in) dla wybranych elementów
- Tolerancja długości — ±0.05 mm standardowo; ±0.025 mm z zatrzymaniem podwrzeciona
- Współśrodkowość / koaksjalność — 0.01 – 0.02 mm TIR dla elementów obrabianych w jednym zamocowaniu
- Tolerancja gwintu — 6H / 6g (metryczny) standardowo; 2A / 2B (UN) na żądanie
- Wykończenie powierzchni — Ra 0.4 – 1.6 µm typowo; Ra 0.2 µm przy operacjach polerowania
- Domyślny schemat tolerancji — ISO 2768-f (dokładny) dla obróbki Swiss, chyba że rysunek stanowi inaczej
Opcje wykończenia powierzchni
- W stanie obrobionym — Ra 0.4 – 1.6 µm, kontrolowane przez posuw, prędkość i promień naroża
- Polerowanie i wykończenie — do wykończeń lustrzanych, spożywczych lub medycznych
- Elektropolerowanie — stal nierdzewna, wykończenie w mikrocalach i polepszona odporność na korozję
- Pasowacja — ASTM A967 / AMS 2700 dla stali nierdzewnej, w tym gatunki medyczne
- Czarny tlenek — MIL-DTL-13924, łagodna ochrona antykorozyjna stali
- Galwanizacja — cynk, nikiel, cyna, złoto, srebro, nikiel bezprądowy
- Anodowanie Typ II / Typ III — części aluminiowe, bezbarwne lub kolorowe
- Śrutowanie / bębnowanie — jednolite matowe wykończenie, usuwa zadziory z małych elementów
- Fosforanowanie — fosforan manganu lub cynku zapewniający odporność na zużycie
- Znakowanie laserowe i grawerowanie — numery części, logo, kody UID, 2D Data Matrix na powierzchni cylindrycznej
Zagadnienia projektowe (wskazówki DFM)
- Używaj tulei prowadzącej do tego, do czego się nadaje — proces doskonale sprawdza się przy małych średnicach, długich smukłych częściach i geometrii obrabiarek śrubowych przy dużej produkcji.
- Stosuj standardowe rozmiary wierteł i gwintów — niestandardowe otwory i gwinty wymagają pracy jednopunktowej i zwiększają koszty.
- Określ głębokość gwintu i wiertło pomocnicze — podaj użyteczną długość gwintu oraz średnicę przedwiertu dla otworów gwintowanych lub gwintowanych frezowaniem.
- Unikaj ostrych wewnętrznych narożników — stosuj standardową geometrię ostrza wiertła; przelotowe otwory poprzeczne powinny być zaprojektowane pod standardowe wiertło lub cykl wiercenia typu gun-drill.
- Zaplanuj geometrię odcinania detalu — płaską, fazowaną lub z przeciwległym pogłębieniem; stan noża odcinającego i zadziory zależą od tego.
- Stosunek długości do średnicy — smukłe detale powyżej 10:1 L:D najbardziej korzystają z tokarki typu Swiss; poniżej 4:1 konwencjonalna tokarka może być bardziej opłacalna.
- Orientacja otworów poprzecznych — prostopadłe otwory poprzeczne są powszechne; otwory poprzeczne pod kątem są wykonalne, ale wymagają specjalnych uchwytów narzędziowych.
- Stosuj stale o dobrej skrawalności — 303 nierdzewna, 12L14 stal, C360 mosiądz i 2011 aluminium tną szybciej, utrzymują węższe tolerancje i przedłużają żywotność narzędzi.
- Oznaczenia wykończenia powierzchni — określ wartość Ra z wyraźnym obszarem pomiarowym; rozróżniaj powierzchnie dekoracyjne od funkcjonalnych.
Porównanie z procesami pokrewnymi
Tokarka typu Swiss-type konkurująca z konwencjonalnymi tokarkami, centrami tokarsko-frezarskimi i mikrofrezarskimi. Poniższa tabela pomaga wybrać właściwy proces dla danej części.
Aspekt | Toczenie typu Swiss-Type (ten proces) | Tokarka CNC | Frezowanie tokarskie / Tokarsko-frezowanie |
|---|---|---|---|
Geometria idealna | Części o małej średnicy (? 1 – 32 mm), długie smukłe wały, miniaturowe elementy, produkcja wielkoseryjna | Części typu wał i tuleja, średnie do dużych średnic, krótkie do średnich długości | Złożone części z elementami poza centrum, większe średnice, mieszane toczenie + frezowanie w jednym ustawieniu |
Stosunek długości do średnicy | Najlepsze powyżej 10:1; do 100:1 przy podparciu tuleją prowadzącą | Najlepsze do 4:1; do 8:1 ze wspornikiem ustalającym | Podobne do konwencjonalnej tokarki |
Najwęższa tolerancja | ±0.01 mm; 0.01 – 0.02 mm TIR na cechach ciętych z jednego ustawienia | ±0.01 mm na średnicy z drobnym wykończeniem | ±0.01 mm na średnicy; ±0.025 mm na frezowanych cechach |
Koszt w porównaniu z tym procesem | Bazowy (najniższy koszt dla małej średnicy przy dużej objętości) | Niższy koszt dla średnich i dużych średnic, prototypów, małej objętości | Wyższy za godzinę, ale eliminuje drugą operację frezowania |
Kiedy wybrać | Części o małej średnicy, długie smukłe wały, miniaturowe elementy, serie o dużej objętości, komponenty medyczne / elektroniczne / przyrządów pomiarowych | Części typu wał i tuleja, gwintowane złącza, prototypy w dowolnej ilości, produkcja niskoseryjna | Części z otworami mimośrodowymi, rowkami, płaskościami lub małymi frezowanymi elementami, które w przeciwnym razie wymagałyby drugiego ustawienia |
Opakowanie, wysyłka i dokumentacja

Części typu Swiss są zazwyczaj małe i produkowane w dużych ilościach, dlatego opakowanie koncentruje się na dokładności liczenia, ochronie powierzchni i czystym obchodzeniu. Dokumentacja jest dołączana zgodnie z wymaganiami klienta i przechowywana w naszym systemie jakości.
Powiązane możliwości i usługi dodatkowe
Toczenie typu Swiss jest często jednym etapem w dłuższym procesie. Koordynujemy usługi towarzyszące, aby klienci mieli jeden punkt odpowiedzialności za całą część, a nie listę podwykonawców.
- Wykończenie po obróbce — piaskowanie, bębnowanie, ręczne usuwanie gratów, lekkie polerowanie, zaokrąglanie krawędzi i kosmetyczne polerowanie w ramach własnych.
- Pasowacja — ASTM A967 / AMS 2700 dla stali nierdzewnej, w tym pasowacja klasy medycznej z pełną identyfikowalnością.
- Elektropolerowanie — stal nierdzewna, wykończenie o mikrocalej chropowatości oraz poprawiona odporność na korozję.
- Anodowanie i platerowanie — Anodowanie typu II / typu III aluminium, niklowanie bezprądowe, cynkowanie, cynowanie, złocenie i srebrzenie poprzez wykwalifikowanych partnerów.
- Czarny tlenek — MIL-DTL-13924 dla stali, łagodna ochrona przed korozją.
- Obróbka cieplna — hartowanie przesycane, nawęglanie, odpuszczanie, obróbka roztworowa i starzenie (np. 17-4 PH H900 / H1025 / H1075).
- Lekki montaż i zestawianie — instalacja elementów mocujących, podzespołów i pakowanie zestawów.
- Znakowanie i grawerowanie laserowe — numery części, logo, UID, 2D Data Matrix na powierzchni cylindrycznej.
- Przegląd projektowania pod kątem wytwarzania (DFM) — uwagi dotyczące baz, gatunków obrabialnych, form gwintów i tolerancji przed obróbką skrawaniem.
- Inspekcja CMM i skanowanie 3D — pełna weryfikacja GD&T, w tym cylindryczność, współśrodkowość, bicie i badania zdolności Cpk.
- Koordynacja usług podwykonawczych — jednoosobowy punkt kontaktowy dla partnerów zajmujących się obróbką cieplną, platerowaniem, pasywacją, elektropolerowaniem i powłokami.
Cechy i typowe komponenty
Maszyny typu Swiss są idealnie dopasowane do małych średnic, dużych stosunków długości do średnicy, rygorystycznych wymagań dotyczących prostoliniowości lub współśrodkowości, drobnych rowków, miniaturowych gwintów, nawiertów poprzecznych oraz małych frezowanych elementów.
Typowe komponenty ?Typowe zastosowania obejmują sworznie, miniaturowe wałki, podzespoły urządzeń medycznych, styki elektryczne, precyzyjne złącza, elementy optyczne, małe złączki, części czujników oraz wysokonakładowe niestandardowe części produkowane na automach tokarskich.
Zalety i zastosowania
Branże i zastosowania
- Medycyna i stomatologia — chirurgiczne sworznie, śruby kostne, elementy cewników, trzony narzędzi endoskopowych, elementy implantów dentystycznych
- Lotnictwo i obronność — obudowy czujników, miniaturowe elementy mocujące, złączki hydrauliczne, komponenty przyrządów pomiarowych
- Elektronika i półprzewodniki — bolce złączy, styki RF, miniaturowe wałki, korpusy sond pomiarowych, trzpienie czujników
- Motoryzacja — komponenty wtrysku paliwa, korpusy czujników, wały silników elektrycznych, specjalne elementy złączne
- Automatyka przemysłowa — złączki pneumatyczne, rdzenie zaworów, wały do ruchu liniowego, tuleje łożysk miniaturowych
- Optyka i fotonika — uchwyty optyczne, oprawki soczewek, tuleje światłowodowe, przekładki precyzyjne
- Instrumentacja — komponenty przepływomierzy, korpusy czujników, trzpienie pomiarowe, niestandardowe elementy przyrządów pomiarowych
Jaką kontrolę polecacie dla wysokonakładowych szwajcarskich części?
Połączenie kontroli wymiarowej w procesie na stanowisku, sprawdzeń na komparatorze optycznym oraz okresowej weryfikacji na maszynie pomiarowej na próbkach. Badania SPC i zdolności procesu (Cpk) są dostępne dla zleceń produkcyjnych.
Uwagi dotyczące produkcji
Skuteczny projekt typu szwajcarskiego identyfikuje obszar tulei prowadzącej, krytyczne wymagania dotyczące średnicy i prostoliniowości, specyfikacje gwintu, lokalizacje otworów przelotowych, geometrię oddzielania części oraz wszelkie delikatne elementy wymagające specjalnego podparcia lub usuwania zadziorów.



