Pytanie techniczne
Co musi działać, gdy część jest rzeczywista?
Typowy kontekst części
Typowe komponenty prototypowe służą rozwojowi produktów, próbom oprzyrządowania, pilotażowej automatyzacji, wymianie serwisowej, demonstracjom inżynieryjnym oraz niskoseryjnej produkcji przejściowej.
Decyzje dotyczące przejścia od prototypu do produkcji

Typowe zastosowania obejmują rozwój produktów, robotykę, wyposażenie przemysłowe, ocenę w lotnictwie i motoryzacji, urządzenia medyczne, obudowy elektroniczne oraz narzędzia niestandardowe.
Często zadawane pytania
Jakie ilości są typowe dla zamówień prototypowych?
Większość zamówień prototypowych obejmuje od 1 do 25 części, ale możemy wykonać do kilkuset sztuk dla niskoseryjnej produkcji pomostowej, budowy prototypów pilotażowych lub testów inżynieryjnych.
Cel | Walidacja konstrukcji, kontrola dopasowania, prototypowanie pilotażowe |
|---|---|
Materiał | Gatunek odpowiedni do produkcji, gdy jest to uzasadnione praktycznie |
Iteracja | Szybkie poprawki bez zobowiązań dotyczących kosztownych narzędzi |
Typowe zastosowanie | Obudowy, wsporniki, przyrządy testowe, zespoły kontrolne dopasowania |
Usługi obróbki prototypów
Przewodnik referencyjny uwzględniający źródło dotyczący funkcjonalnych prototypów CNC, informacji zwrotnych DFM, doboru materiałów oraz przejścia od części testowej do planu produkcyjnego.
Główna kwestia Określ, co prototyp ma udowodnić: dopasowanie, wytrzymałość, przepływ, ruch, zachowanie termiczne, wygląd, montaż lub produkowalność. Dołącz status rewizji, krytyczne interfejsy, gatunek materiału oraz potrzeby testowe do zapytania ofertowego (RFQ). | Soczewka walidacyjna Kontrola powinna priorytetowo traktować cechy, które prototyp ma zwalidować. Prosty próbek kosmetyczny i element testowy dla zespołu o wysokich konsekwencjach nie wymagają tego samego planu akceptacji. |
|---|
Ta strona wykorzystuje otwarcie w formie przeglądu projektu, dzięki czemu usługa czyta się jak notatka inżynierska, a nie powtarzająca się broszura produktowa.
Co musi udowodnić prototyp
Obróbka prototypowa wytwarza części do walidacji konstrukcji, testów funkcjonalnych, kontroli dopasowania, budowy pilotażowej i szkolenia przedprodukcyjnego. Ma wartość, gdy prototyp musi wykorzystywać materiał istotny dla produkcji lub gdy konstrukcja zawiera geometrię funkcjonalną, która wymaga oceny przed zaangażowaniem się w większe zamówienie lub dedykowane narzędzia.
Obróbka prototypowa wytwarza części testowe w materiałach istotnych dla produkcji przed zaangażowaniem narzędzi.
Co to jest sprawdzanie części?
Obróbka umożliwia szybkie zmiany konstrukcji bez konieczności inwestowania w stałe narzędzia i może dostarczyć prototyp w rzeczywistym lub reprezentatywnym materiale przeznaczonym do użytku końcowego.
Pytanie projektowe | Przegląd przed obróbką |
|---|---|
Która cecha kontroluje funkcję? | Należy określić, co prototyp ma udowodnić: dopasowanie, wytrzymałość, przepływ, ruch, zachowanie termiczne, wygląd, montaż lub produkowalność. Należy uwzględnić status rewizji, krytyczne interfejsy, gatunek materiału oraz potrzeby w zakresie badań wraz z zapytaniem ofertowym (RFQ). |
Co to jest pomyślny wynik? | Kontrola powinna priorytetowo traktować cechy, które prototyp ma zwalidować. Prosty próbek kosmetyczny i artykuł testowy dla złożenia o wysokich konsekwencjach nie wymagają tego samego planu akceptacji. |
Iteracja z realistycznymi materiałami
Prototypy mogą obejmować obudowy, wsporniki, przyrządy testowe, interfejsy mechaniczne, wały, osłony, elementy zarządzania ciepłem, komponenty płynowe, niestandardowe wsporniki oraz kompletne zespoły do sprawdzenia dopasowania.
Decyzja dotycząca materiału
Często rozważane są aluminium, stal, stal nierdzewna, mosiądz, stopy miedzi, tytan oraz tworzywa sztuczne konstrukcyjne, aby prototyp mógł odzwierciedlać istotne zachowanie mechaniczne, termiczne, elektryczne lub korozyjne.
Sygnał projektowy: Wyraźnie określ krytyczne bazy, małe lub delikatne elementy oraz obszary wrażliwe na wykończenie. Powinny one sterować procesem, a nie pojawiać się jako późny wyjątek.
Walidacja przed kolejną poprawką
Praktyczna ścieżka rozpoczyna się od przeglądu CAD i rysunków, identyfikacji krytycznych dla testów cech, doboru materiału i procesu, obróbki części oraz udokumentowanego przeglądu tego, co powinno ulec zmianie przed następną iteracją lub wydaniem do produkcji.
Plan jakości

Kontrola powinna priorytetowo traktować cechy, które prototyp ma za zadanie walidować. Prosty wzór do oceny wizualnej i przedmiot testowy do montażu o wysokich konsekwencjach nie wymagają tego samego planu akceptacji.
Gdy inna ścieżka może być lepsza
Wybierz obróbkę prototypową, gdy liczy się realizm materiałowy i funkcjonalne tolerancje. W przypadku badań formy wizualnej lub bardzo złożonych lekkich kształtów, inne metody prototypowania mogą być przydatne obok CNC.
Sprawdzenie zapytania ofertowego: Uwzględnij prawdziwy cel zlecenia: sprawdzenie dopasowania, test materiałowy, zwolnienie do produkcji, ilość pilotażowa, protokół kontrolny lub ich kombinację.
Kluczowe parametry procesu
Parametr | Typowa wartość |
|---|---|
Tolerancja standardowa | ±0.05 mm domyślnie (ISO 2768-m), ±0.025 mm precyzyjne oznaczenia na życzenie |
Wykończenie powierzchni Ra | 0.8 —m do 3.2 —m po obróbce, opcje wykończenia do 0.4 —m |
Min. wymiar elementu | 0.5 mm ściana / 0.3 mm szczelina na większości materiałów; dokładniejsze z mikronarzędziami |
Min. średnica otworu | 0.5 mm standardowe wiertła, 0.3 mm z mikrowiertłami lub EDM |
Maks. gabaryt detalu | Do 1200 mm — 800 mm — 600 mm; 5-osiowe detale w zasięgu trunniona |
Dostępne procesy | Frezowanie 3-osiowe, 4-osiowe, 5-osiowe, toczenie CNC, toczenie-frezowanie, toczenie Swiss, wycinanie drutem EDM, szlifowanie płaszczyznowe i walcowe, blacha (laser, cięcie wodą, gięcie) |
Typowa ilość | Od 1 do 50 prototypów, produkcja mostowa małoseryjna do kilkuset sztuk |
Standardowy czas realizacji | 3–7 days do prostych części, 7–15 days do złożonych części wielozabiegowych |
Przyspieszony czas realizacji | 24–72 hours dla wybranych prostych części; podlegające dostępności mocy produkcyjnej |
Akceptowane formaty plików | STEP, IGES, X_T, SolidWorks native, CATIA, NX, Fusion 360, Inventor, DWG/DXF, rysunek PDF; nawet odręczne szkice mogą rozpocząć rozmowę |
Typowe maszyny | Haas VF-2 / VF-4, DMG MORI NHX / DMU 50, Mazak QT / Integrex, Tormach, Hurco, uzupełnione przez ręczne frezarki i tokarki do szybkich prototypów |
Materiały, które obrabiamy
- Stopy aluminium – 6061-T6, 7075-T6, 2024-T3, 5052, 6082, MIC6, odlewane aluminium A356/A380.
- Tworzywa sztuczne konstrukcyjne – ABS, poliwęglan (PC), akryl (PMMA), Delrin (POM-C / POM-H), HDPE, poliamid (PA6 / PA12).
- Tworzywa sztuczne wysokowytrzymałe – PEEK, Torlon (PAI), PEI (Ultem), PPSU, PSU, PPS, PVDF do prototypów inżynieryjnych.
- Stal węglowa i stopy – 1018, 1045, 4140, 4340, A36, S355.
- Stal nierdzewna – 303, 304/304L, 316/316L, 410, 416, 17-4 PH.
- Stal narzędziowe i matrycowe – A2, D2, S7, H13, O1, P20, SKD11.
- Mosiądz, miedź i brąz – C360, C110, C932 do prototypowych elementów elektrycznych i płynowych.
- Tytan – stopień 2 i stopień 5 (Ti-6Al-4V) do funkcjonalnych prototypów i demonstracji medycznych.
- Magnez – AZ31 i AZ91 do lekkich konstrukcji prototypowych.
- Żeliwo i żeliwo ciągliwe – do komponentów silników i maszyn prototypowych.
- Kompozytowe i polimerowe arkusze – G10/FR4, Garolit, akryl, poliwęglan do przyrządów i oprzyrządowania.
Zagadnienia projektowe (wskazówki DFM)
- Zidentyfikuj cechy krytyczne dla funkcji – podaj wymiary i tolerancje determinujące przeznaczenie prototypu' pozostaw resztę wg ISO 2768-m.
- Zastosuj szerokie zaokrąglenia i przylgi narożne – 0.5 mm minimum zmniejsza naprężenia, ułatwia dostęp narzędzia i jest przyjaźniejsze dla obróbki prototypów.
- Używaj standardowych rozmiarów narzędzi – metryczne lub calowe standardowe wiertła, gwintowniki i rozwiertaki redukują koszty i czas realizacji.
- Unikaj niepotrzebnie cienkich ścianek – 0.8 mm to bezpieczne minimum dla prototypów metalowych; 1.0 mm+ jest preferowane dla sztywności i łatwiejszego mocowania.
- Rozważ materiał zbliżony do kształtu końcowego – wybór blachy, pręta lub odkuwki najbliższej finalnemu kształtowi zmniejsza czas cyklu i koszt materiału.
- Planuj dostęp do montażu – prototypy są często montowane ręcznie; projektuj z myślą o dostępie do śrub i luzach.
- Stosuj jednokrotne mocowanie lub obróbkę jednostronną, jeśli to możliwe – zmniejsza złożoność oprzyrządowania i czas realizacji.
- Oznacz na rysunku punkty odniesienia kontrolne – nawet dla prototypów, określenie punktów odniesienia eliminuje niejednoznaczności podczas pomiarów.
- Wyróżnij powierzchnie dekoracyjne vs. funkcjonalne – często mają różne wymagania dotyczące wykończenia i tolerancji.
- Utrzymuj projekt tak prosty, jak permite funkcja – prototypy to okazja do usunięcia elementów, które nie't zwracają się przed inwestycją w narzędzia.
Jak szybko mogę otrzymać prototyp?
Proste części z standardowych materiałów mogą zostać wysłane w 3–5 dni roboczych. Bardziej złożone części wielooperacyjne zazwyczaj zajmują 7–15 days. Ekspresowa usługa 24–72 hour jest dostępna dla wybranych części.
Czy pomagają Państwo z informacją zwrotną dotyczącą projektu?
Tak. Każda wycena prototypu obejmuje krótką notatkę DFM dotyczącą tolerancji, wykonalności cech i materiału. W przypadku bardziej złożonych projektów dostępny jest pisemny raport DFM.
Jak uzyskać wycenę
Wyślij nam plik CAD 3D (STEP, IGES, X_T lub natywny), rysunek 2D, jeśli go posiadasz, gatunek materiału, żądaną ilość, docelowe wykończenie oraz wszelkie krytyczne tolerancje lub wymagania dotyczące kontroli. Zwracamy przegląd DFM dotyczący tolerancji, materiału i wykonalności cech, czas realizacji prototypu oraz cenę jednostkową obejmującą materiał, obróbkę, kontrolę i ewentualne wykończenie.
Przepływ procesu i sekwencja produkcji
Obróbka prototypowa kompresuje planowanie produkcji w jeden szybki przepływ pracy. Proces jest taki sam jak w przypadku trasy produkcyjnej, ale priorytety przesuwają się w kierunku szybkości, łatwej iteracji i możliwości zmiany wydruku między częściami. Poniższa sekwencja to standardowa trasa dla pojedynczego elementu lub prototypu o niskiej objętości.
- Przyjęcie i wyjaśnienie zapytania ofertowego – rysunek lub model jest analizowany. Jeśli wydruk jest niekompletny lub jeszcze nie został wydany, warsztat prototypowy potwierdza intencje projektowe za pośrednictwem poczty elektronicznej, rozmowy telefonicznej lub udostępnionego modelu.
- Przegląd DFM / możliwości produkcyjnych – Szybka analiza projektowania pod kątem produkcji wykrywa nadmierne tolerancje, nietolerowane krytyczne cechy, niemożliwe oznaczenia lub cechy, które można uprościć. Wynikiem jest komentarz DFM, a nie przeprojektowanie.
- Wybór materiału – W miarę możliwości stosowany jest materiał odpowiedni do produkcji. Typowe zapasy prototypowe to aluminium 6061-T6, stal nierdzewna 304/ 316, stal 1018/ 4140, Delrin i ABS.
- Wycena i potwierdzenie terminu realizacji – Wycena jest podzielona na materiał, obróbkę skrawaniem, wykończenie, kontrolę i pakowanie. Termin realizacji jest potwierdzany w odniesieniu do etapu testowania klienta lub przeglądu projektu.
- Programowanie CAM – Ścieżki narzędzi są tworzone z myślą o równoważeniu czasu cyklu i dokładności cech. CAM jest często wielokrotnie wykorzystywany w iteracjach, aby skrócić czas ponownej wyceny.
- Zakupy zapasów – W miarę możliwości stosowane są standardowe rozmiary katalogowe, aby uniknąć opóźnień w dostawie surowców. Specjalne stopy są wcześniej zapasowane lub pozyskiwane od zatwierdzonych dostawców.
- Mocowanie przedmiotu obrabianego – Przygotowywane są miękkie szczęki, płyty mocujące lub imadła. W przypadku prototypów jednorazowych wosk obrabialny lub taśma dwustronna jest akceptowalna dla cech niekrytycznych.
- Obróbka zgrubna – Agresywne MRR z narzędziami wymiennymi lub węglikowymi. Lekkie wykończenie jest pozostawiane w narożnikach, aby program pozostał stabilny.
- Obróbka wykończeniowa – Ostre narzędzia i lekkie przejścia zgodne z tolerancją rysunkową. Tolerancje prototypowe są zazwyczaj ISO 2768-m, z ostrzejszymi oznaczeniami tam, gdzie wymaga tego rysunek.
- Operacje wtórne – Gwintowanie, gratowanie, lekkie szlifowanie lub ręczne dopasowanie wykonywane są w razie potrzeby.
- Wykończenie powierzchni – Piaskowanie, anodowanie, malowanie proszkowe, galwanizacja lub malowanie wykonywane są zgodnie z życzeniem klienta. Maskowanie służy do ochrony krytycznych elementów.
- Kontrola – Funkcjonalne elementy są mierzone zgodnie z rysunkiem technicznym. Prosty raport wymiarowy jest dołączony; pełna kontrola CMM / FAIR dostępna na życzenie.
- Pętla informacji zwrotnej od klienta – Prototyp jest wysyłany, klient testuje lub dopasowuje część, a informacja zwrotna napędza kolejną iterację. Programy CAM i dane przyrządów są zachowywane dla szybkiej ponownej wyceny.
- Iteracja / ponowna wycena – Części Rev A mogą być ponownie wycinane w ciągu 1–3 days. Operator CAM zachowuje pliki stanowe, więc zmiany geometrii nie wymagają pełnego przeprogramowania.
- Znakowanie, pakowanie i wydanie – Luźne owijanie, owijanie pianką lub indywidualny karton zgodnie z preferencją wysyłkową klienta's. Wystawiane Świadectwo zgodności (C of C).
Właściwości materiałów
Wartości właściwości referencyjnych dla materiałów powszechnie stosowanych w obróbce prototypowej. Odniesienia do obrabialności dotyczą stali AISI 1212 przy 100%; wyższe wartości oznaczają łatwiejsze cięcie. Wartości dla tworzyw sztucznych są typowe dla niewypełnionego gatunku, o ile nie podano inaczej.
Materiał | Gęstość (g/cm?) | Wytrzymałość na rozciąganie (MPa) | Granica plastyczności (MPa) | Twardość | Ocena skrawalności (%) |
|---|---|---|---|---|---|
Aluminium 6061-T6 | 2.70 | 310 | 276 | 95 HB | 180 |
Aluminium 7075-T6 | 2.81 | 572 | 503 | 150 HB | 170 |
Aluminium 2024-T3 | 2.78 | 483 | 345 | 120 HB | 170 |
Aluminium MIC6 (płyta wzorcowa odlewana) | 2.70 | 240 | 170 | 75 HB | 200 |
Aluminium odlewane A356-T6 | 2.68 | 230 | 170 | 70 HB | 150 |
Stal węglowa 1018 (ciągniona na zimno) | 7.87 | 470 | 400 | 140 HB | 78 |
Stal stopowa 4140 (wyżarzana) | 7.85 | 655 | 415 | 200 HB | 60 |
Nierdzewna 304 (wyżarzana) | 8.00 | 620 | 290 | 180 HB | 45 |
Nierdzewna 316L (wyżarzana) | 8.00 | 560 | 290 | 170 HB | 40 |
Mosiądz C360 (do obróbki skrawaniem) | 8.50 | 510 | 380 | 130 HB | 100 |
Tytan Gatunek 5 (Ti-6Al-4V) | 4.43 | 950 | 880 | 335 HB | 22 |
Magnez AZ31 | 1.77 | 240 | 160 | 49 HB | 450 |
ABS (ogólnego przeznaczenia) | 1.04 | 40 | — | R105 (Rockwell) | — (narzędzia ostre) |
Delrin POM-H (homopolimer) | 1.42 | 70 | — | M94 (Rockwell) | — (ostre narzędzia) |
PEEK (niewypełniony) | 1.30 | 100 | — | M99 (Rockwell) | — (ostre narzędzia) |
poliwęglan (Lexan) | 1.20 | 65 | — | R118 (Rockwell) | — (ostre narzędzia) |
Czynniki kosztów i czasu realizacji

Ceny prototypów są zdominowane przez programowanie, konfigurację i wydatek materiału. Efektywność czasu cyklu jest ograniczona, ponieważ części są wykonywane raz. Poniższe wartości są typowe dla szybkiej usługi CNC z zapasami na stanie i standardowymi narzędziami.
Scenariusz | Ilość | Typowy czas realizacji | Główne czynniki kosztotwórcze |
|---|---|---|---|
Aluminiowa próbka kosmetyczna, ISO 2768-c | 1–3 wyłączone | 24–72 hours | Programowanie, czas maszynowy, wykończenie |
Funkcyjna część ze stali nierdzewnej, ±0.05 mm | 1–5 sztuk | 3–5 dni roboczych | Wolniejsze cięcie, usuwanie zadziorów, pasywacja |
Aluminiowa 7075 część konstrukcyjna, ±0.025 mm | 3–10 wył. | 5–7 dni roboczych | Węższa tolerancja, anodyzacja, kontrola |
Koncepcja medyczna 5-osiowa, ISO 13485 | 3–10 wył. | 2–3 weeks | Programowanie 5-osiowe, zwalidowany materiał, CMM |
Kontrola dopasowania tworzywa sztucznego, ABS lub Delrin | 1–5 sztuk | 2–4 dni roboczych | Koszt materiału, zużycie ostrego narzędzia, wykończenie |
Demo tworzywa wysokotemperaturowego, PEEK / Torlon | 1–5 sztuk | 5–10 dni roboczych | Materiał wsadowy, kontrolowane cięcie, zarządzanie pyłem |
Produkcja mostów, 50–200 wyłączone | 50–200 do usunięcia | 2–4 weeks | Amortyzacja cyklu czasowego, kontrola wymiarów w procesie, pakowanie |
Wielokrotna iteracja (3 rev w 2 weeks) | dowolny | 2–3 weeks całkowita | Równoległe inżynierowanie, zachowane uchwyty, wykończenie w szybkim cyklu |
Typowe wady i zapobieganie
Wada | Przyczyna | Zapobieganie |
|---|---|---|
Cecha poza tolerancją | Nieprawidłowa wersja rysunku, programowanie na starym modelu, odkształcenie mocowania, dryf termiczny maszyny | Zablokować rysunek i model w zapytaniu ofertowym, uruchomić program rozruchowy, użyć skalibrowanych miękkich szczęk, sprawdzić miernikami procesowymi |
Niezgodność wykończenia z zamierzeniem klienta' | Wykończenie powierzchni lub kolor nie zostały określone, prototyp wykonany ze złego stopu, brak przeglądu wymagań kosmetycznych | Potwierdzić specyfikację wykończenia na początku, wysłać próbkę wykończenia do dopasowania koloru, sfotografować pierwszy wyrób przed dalszą produkcją |
Zadra lub ostry brzeg na elemencie, który będzie obsługiwany przez klienta | Brak specyfikacji fazowania, stępione narzędzie, brak operacji gratowania, ostre wewnętrzne narożniki | Dodać fazowanie do rysunku lub zastosować standardowe fazowanie, gratować ręcznie lub bębnowo, wymieniać narzędzia w zaplanowanych interwałach |
Niezgodność podczas sprawdzenia dopasowania u klienta | Nieprawidłowy naddatek obróbkowy, część współpracująca nie została uwzględniona, błędnie obliczona kumulacja tolerancji, brak schematu bazowania | Przeprowadzić analizę kumulacji tolerancji, pozyskać część współpracującą lub zespół do sprawdzenia dopasowania, zdefiniować podstawową bazę na rysunku |
Dostarczony niewłaściwy materiał | Specyfikacja niejasna (np. "aluminium" bez określenia twardości), zaopatrzenie wybrało najbliższy pozycję z katalogu | Zamrozić specyfikację materiałową na etapie zapytania ofertowego, zażądać numeru wytopu na świadectwie kontroli materiałowej, zweryfikować przy odbiorze za pomocą szybkiego badania PMI |
Wykończenie powierzchni lub kolor nieprawidłowe na pokrytych częściach | Typ/kolor anodowania nie określony, brak próbki koloru, nieprawidłowe maskowanie | Określ typ/kolor anodowania zgodnie z rysunkiem, wyślij próbkę koloru, zamaskuj krytyczne elementy, zfotografuj pierwszą część |
Odkształcenie lub zniekształcenie prototypów z tworzywa sztucznego | Naprężenie wewnętrzne w materiale wyjściowym, agresywne cięcie, brak odprężenia, wilgoć w nylonie lub PEEK | Wstępne suszenie tworzyw higroskopijnych, używaj ostrych narzędzi, wykonuj zrównoważone cięcia, wygrzewaj grube części z tworzywa sztucznego w razie potrzeby |
Utracony czas iteracji między rev A a rev B | Programy CAM przepisane od zera, przyrządy złomowane, brak zachowanych plików stanu | Używaj parametrycznego CAM z zachowanym plikiem projektu, ponownie używaj miękkich szczęk, utrzymuj bibliotekę uchwytów dla powtarzających się części |
Porównanie z procesami pokrewnymi
Aspekt | Prototypowanie | Alternatywa | Kiedy wybrać |
|---|---|---|---|
Czas realizacji dla części 1 | 3–10 days typowy, 24–72 hours dla prostych części | Produkcja addytywna: 1–3 days, bez narzędzi | Wybierz metodę addytywną dla prototypów opartych na geometrii i tworzyw sztucznych; obróbkę skrawaniem dla funkcjonalnych metalowych części |
Zgodność właściwości materiałowych | Wykorzystuje materiały klasy produkcyjnej: aluminium, stal, stal nierdzewną, tytan, mosiądz, tworzywa sztuczne | Metoda addytywna: ograniczony zakres materiałów i właściwości anizotropowe | Wybierz obróbkę skrawaniem, gdy prototyp musi naśladować zachowanie materiału produkcyjnego (zmęczenie, ciepło, zużycie) |
Tolerancje | ±0.05 mm domyślnie, ±0.025 mm na zamówienie | Additive: typowo ±0.1–0.2 mm na FDM, ±0.05 mm na SLS / SLA | Wybierz obróbkę skrawaniem dla wąskich tolerancji prototypu; additive dla prototypów wizualnych lub tylko dopasowania |
Koszt za sztukę przy 1 sztukach | Wyższy koszt za sztukę, zdominowany przez programowanie i konfigurację | Additive: niższy koszt za sztukę przy 1 sztukach dla złożonej geometrii | Wybierz additive dla pojedynczych złożonych prototypów z tworzywa sztucznego; obróbkę skrawaniem dla części metalowych z materiału produkcyjnego |
Wykończenie powierzchni w stanie wyjściowym | 0.8–3.2 —m Ra na metalu; można polerować lub wykańczać | Metoda addytywna: widoczne linie warstw, wymaga obróbki wykończeniowej | Wybierz obróbkę skrawaniem dla uzyskania wykończenia powierzchni poza maszyną; metodę addytywną, gdy czas obróbki wykończeniowej po obróbce jest akceptowalny |
Opakowanie, wysyłka i dokumentacja
Części prototypowe wysyłane są z dokumentacją na poziomie wymaganym przez klienta — czasami tylko z jednym Certyfikatem zgodności (C of C), czasami z pełnym raportem FAT/FAIR. Opakowanie jest dostosowane do części oraz do procesu przeglądu przez klienta.
- Indywidualne opakowanie – folia bąbelkowa, pianka opakunkowa lub papier VCI do części metalowych.
- Woreczek antystatyczny – Wymagany dla każdego prototypu, który będzie montowany w zespołach elektronicznych lub wrażliwych.
- Wkładka piankowa na wymiar – Pudło wyłożone pianką do delikatnych lub wysokowartościowych prototypów, które muszą przetrwać transport bez uszkodzeń kosmetycznych.
- Zwykły karton – Do prostych lub dużych części, które nie wymagają ochrony kosmetycznej.
- Skrzynia drewniana – Dla prototypów powyżej 25 kg lub z delikatnymi elementami wymagającymi sztywnego podparcia.
- Etykietowanie – Numer części, rewizja i ilość na każdej torbie; karton zewnętrzny oznaczony projektem, klientem i instrukcjami dotyczącymi obsługi.
- Opcje wysyłki – Przewóz osobisty w przypadku pilnych dostaw lokalnych, przyspieszony transport lotniczy przy napiętych przeglądach klienta, standardowy fracht dla rutynowych prototypów.
- Dokumenty standardowe – Certyfikat zgodności (C of C) powiązany z numerem części i rewizją.
- Certyfikat materiałowy – Świadectwo MTC lub 3.1/ 3.2 zgodnie z EN 10204, gdy wymaga tego klient.
- Raport wymiarowy – Pomiar suwmiarką/mikrometrem/układ CMM, prosty PDF dla typowych prototypów; FAIR/AS9102 dla części lotniczych lub produkcyjnych.
- Zdjęcia – Kolorowe fotografie pierwszej części na życzenie, wykorzystywane do zatwierdzenia wizualnego przed uruchomieniem produkcji.
- Pakiet iteracyjny – Krótkie podsumowanie zmian między rewizją A i rewizją B, przesyłane wraz z kolejną dostawą w celu usprawnienia przeglądu klienta.
Po operacji obróbki skrawaniem
Określ, czy prototyp wymaga obróbki mechanicznej, usuwania gratów, wykończenia kosmetycznego, znakowania lub powłoki reprezentatywnej dla produkcji. Zastanów się, czy wykończenie wpływa na wymiary lub zachowanie podczas testów.
Element do wydania | Cel |
|---|---|
Kontrolowany model i rysunek | Umożliwia śledzenie zamierzenia testowego lub produkcyjnego. |
Metoda akceptacji | Potwierdza, że krytyczna cecha może być mierzona w sposób, jaki przewiduje projekt. |
Pętla uczenia się | Przechwytuje zmiany potrzebne przed następnym prototypem, kompilacją lub wydaniem. |
Tolerancje standardowe i osiągalna dokładność
Tolerancje prototypowe są zazwyczaj klasy inżynieryjnej, odpowiednie do kontroli dopasowania, testów funkcjonalnych i weryfikacji konstrukcji. Dokładniejsze tolerancje są dostępne, gdy wymaga tego aplikacja.
- ±0.125 mm standard dla elementów o niskich wymaganiach (ISO 2768-c).
- ±0.05 mm domyślnie dla większości prototypowanych elementów obrabianych (ISO 2768-m).
- ±0.025 mm precyzja na elementach funkcjonalnych i powierzchniach odniesienia.
- ±0.0125 mm wąska tolerancja z obróbką wykończeniową (szlifowanie, docieranie) dla elementów krytycznych.
- ±0.005 mm ultra-precision on selected datums and bearing surfaces.
- Surface finish 0.8 —m to 3.2 —m Ra as-machined, down to 0.2 —m with grinding or polishing.
- GD&T (ASME Y14.5) including true position, profile, runout, and perpendicularity available on request.
Opcje wykończenia powierzchni
- As-machined – visible tool paths, ideal for fit-check prototypes.
- Bead blast (glass bead / aluminum oxide) – uniform matte surface, no dimensional change.
- Light tumbling / vibratory finishing – deburrs sharp edges on small machined parts.
- Anodize Type II (sulfuric) – decorative and corrosion-resistant on aluminum.
- Anodize Type III (hard anodize) – wear-resistant, thicker coating on aluminum parts.
- Powder coat – durable, color-matched finish on metal prototypes and housings.
- Wet paint and primer – for cosmetic appearance and color matching.
- Electroplating – zinc, nickel, chrome, tin, gold for prototypes that mimic production finishes.
- Electroless nickel – uniform deposit on complex geometries, useful for functional testing.
- Passivation – ASTM A967 / A380 on stainless steel prototypes.
- Black oxide and manganese phosphate – on steel prototypes for cosmetic and corrosion resistance.
- Polishing and buffing – mirror or satin finish on stainless and aluminum cosmetic parts.
- Laser engraving and laser marking – part numbers, scale marks, and logos on flat or slightly curved surfaces.
Kontrola jakości i badania
Prototype inspection balances speed with accuracy. We confirm critical dimensions and surface finish while keeping turnaround short.
- CMM (Zeiss, Hexagon, Mitutoyo) – full dimensional and GD&T verification on critical prototypes.
- Calipers, micrometers, and depth gauges – 0.01 mm resolution for general dimensional checks.
- Pin gauges and bore gauges – for hole and slot verification.
- Optical comparator / vision system – for profile, chamfer, and edge break.
- Surface roughness comparator or tester – Mitutoyo SJ-series for measured surface finish.
- Hardness tester – for prototype parts that include heat-treat or surface-hardened features.
- First-article inspection (FAIR / AS9102 or simplified report) – documented for engineering review and sign-off.
- Photographs and inspection summary – included in the standard delivery for visual review.
Do I need a drawing to order a prototype?
A 3D CAD file is enough to start. We can extract most tolerances and surface finish from the model. A 2D drawing is helpful for tight tolerances, GD&T, and inspection-critical features.
Can you do cosmetic finishes for marketing samples?

Yes. We can apply anodize, powder coat, painting, polishing, plating, and laser marking for cosmetic prototypes, design-review models, and trade-show samples.
Powiązane możliwości i usługi dodatkowe
Prototype work is often the first step in a longer customer journey, and the capabilities below pair naturally with a prototype run to add functional or cosmetic features, or to bridge the prototype into low-volume production.
- 3-, 4-, and 5-axis CNC milling – Prismatic parts, complex contours, and prototype housings.
- CNC turning and mill-turn – Turned features, prototype shafts, and fittings.
- Swiss-type turning – Small-diameter prototypes for medical, electronics, and fluid power.
- Cylindrical and surface grinding – Tight-tolerance features on the prototype when machining alone cannot reach the print.
- Wire EDM and Sinker EDM – Sharp inside corners, small slots, and hardened prototypes.
- Sheet metal (laser, waterjet, brake) – Brackets, enclosures, and panels that pair with a machined part.
- Anodizing, powder coating, and wet paint – Cosmetic finishing for visual approval or for prototypes that will be assembled into a finished product.
- Plating (chrome, electroless nickel, gold, silver) – Functional and decorative coatings on metal prototypes.
- Passivation and electropolish – Surface conversion on stainless prototypes for medical or food-grade parts.
- Heat treatment – Hardening or tempering for prototypes that need to test production heat-treat behavior.
- CMM and optical metrology – Functional-feature inspection, signed off before the prototype is released.
- DFM review and tolerance stack-up analysis – Engineering feedback to the customer before the production print is released.
- Bridge production and pre-production runs – 50–500-piece low-volume build before tooling investment.
- Housings and brackets
- Test fixtures
- Fit-check assemblies
- Engineering demonstrations
- Low-volume bridge production
Branże i zastosowania
- Product development and R&D – functional prototypes, proof-of-concept hardware, design verification builds.
- Automotive – prototype engine components, EV battery and motor housings, bracketry, jigs and fixtures.
- Aerospace – non-flight test hardware, engineering demonstration units, ground-support equipment.
- Medical and life sciences – device prototypes, ergonomic test models, surgical-instrument pre-production parts.
- Robotics and automation – end-effector components, sensor mounts, structural frames, test fixtures.
- Consumer electronics – housings, internal brackets, prototype tooling, industrial-design samples.
- Industrial machinery – machine sub-assemblies, prototype tooling, gauge hardware, retrofit components.
- Energy – turbine hardware pre-production, fuel-cell plate prototypes, instrumentation parts.
Normy branżowe i certyfikaty
- ISO 9001:2015 – QMS baseline for prototype shops of any industry.
- AS9100D – Aerospace QMS for prototypes destined for aerospace qualification or for parts used in flight-test articles.
- ISO 13485:2016 – Medical-device QMS for prototypes used in design verification, animal studies, or first-in-human trials.
- IATF 16949 – Automotive QMS for prototypes that feed into PPAP / APQP.
- RoHS & REACH – Compliance for European prototypes in electrical, electronic, or consumer products.
- ITAR – Required for defense prototypes and any controlled data or articles.
- ISO 2768-1 / ISO 2768-2 – General-tolerance reference for un-toleranced features on prototype drawings.
- ASME Y14.5-2018 – GD&T symbol set used on prototype prints that already follow production GD&T.
- ISO 5459 – Datum reference convention applied to prototypes when a datum scheme is called out.
- SAE AS9102 – First-article inspection report when the prototype is the first article of a future production run.
- AIAG PPAP / APQP – Used when the prototype is the first step in an automotive production approval.
- ISO 10360 – CMM acceptance test applied to any CMM used in prototype inspection.
Can you switch to production volumes after the prototype?
Yes. Once the prototype is approved, we can scale to production using the same process, with the option to optimize fixturing and add DFM-driven cost reductions for higher quantities.



