Wszystkie usługiPrecision Machining

Część obrabiana o ścisłych tolerancjach

Procurement fit

When this manufacturing route is the right choice

Obróbka skrawaniem o ścisłych tolerancjach

Best for CNC projects with stable drawings, defined technical requirements and a controlled path to repeat supply.

When to consider another route

Frequently changing designs, emergency repairs or work needing repeated on-site support may be better suited to local sourcing.

Część obrabiana o ścisłych tolerancjach

Manufacturing brief

Technical inputs that should be defined before production

Key parameters

Focus
Functional features only, not blanket tight dimensions
Documentation
Datum scheme, GD&T, and mating part information
Inspection
CMM, calibrated gauges, optical or functional methods
Typical use
Bearing housings, optical mounts, medical and calibration parts

Typical parts & applications

  • Obudowy łożysk
  • Powierzchnie uszczelniające
  • Przyrządy pozycjonujące
  • Mocowania optyczne lub czujników
  • Sprzęt kalibracyjny i pomiarowy

Engineering review

What to confirm before quotation

  1. 01Confirm the current drawing revision, material and functional dimensions.
  2. 02Select the right manufacturing route and inspection requirements.
  3. 03Define quantity, finish, packaging and delivery objectives.
Część obrabiana o ścisłych tolerancjach

Qualification & supply

A controlled route from drawing to repeat production

  1. 01Confirm drawing revision, material, quantity and critical requirements.
  2. 02Review manufacturability, process route and inspection method.
  3. 03Make and validate a first article against the agreed scope.
  4. 04Release approved parts into repeat production, inspection and shipment planning.

RFQ checklist

How to get a useful review

Send a 3D model, a 2D drawing with critical dimensions and datums, material, quantity, finish, and the inspection or documentation requirements you need to protect.

Dane referencyjne procesu technologicznego

Szczegółowe uwagi dotyczące konstrukcji, materiału i kontroli.

Korzystaj z tych danych podczas definiowania rysunku i zapytania ofertowego. Końcowe wymagania procesowe, tolerancyjne i kontrolne są potwierdzane na podstawie rzeczywistej części.

Pytanie techniczne

Co musi działać, gdy część jest rzeczywista?

Typowy kontekst części

Typowe części obejmują obudowy łożysk, uszczelnienia, elementy mocujące, uchwyty optyczne lub czujników, komponenty medyczne, precyzyjne wały, części zaworów oraz sprzęt kalibracyjny lub pomiarowy.

Wybór odpowiedniej ścieżki precyzyjnej

Typowe konteksty obejmują przemysł lotniczy, robotykę, sprzęt medyczny, precyzyjną automatyzację, systemy energetyczne, urządzenia pomiarowe oraz niestandardowy sprzęt przemysłowy.

Często zadawane pytania

Zakres

Tylko funkcjonalne cechy, nie wszystkie ścisłe wymiary

Dokumentacja

Schemat bazowy, GD&T oraz informacje o częściach współpracujących

Kontrola

CMM, wzorcowane przyrządy pomiarowe, metody optyczne lub funkcjonalne

Typowe zastosowanie

Obudowy łożysk, uchwyty optyczne, części medyczne i kalibracyjne

Części o wąskich tolerancjach

Przewodnik referencyjny uwzględniający źródła, dotyczący planowania tolerancji, schematów bazowych, strategii kontroli oraz praktycznego zastosowania obróbki precyzyjnej.

Główna uwaga: Stosuj wyraźne bazy, wymiaruj tylko funkcjonalne cechy ściśle, określaj tolerancje geometryczne tam, gdzie relacja ma znaczenie, oraz podawaj metodę kontroli lub wymagania dotyczące raportu dla krytycznych części. W miarę możliwości dołączaj informacje o częściach współpracujących.

Walidacja: Kontrola może wykorzystywać wzorce kalibrowane, pomiar CMM, szczelinomierze, mikrometry, pomiar optyczny, porównanie powierzchni lub wzorce funkcjonalne w zależności od cechy. Plan musi być proporcjonalny do tolerancji i ilości.

Ta strona wykorzystuje otwarcie w formie przeglądu projektu, dzięki czemu usługa czyta się jak notatka inżynierska, a nie powtarzająca się broszura produktowa.

Decyzja dotycząca materiału

Wybór materiału musi uwzględniać stabilność oraz wytrzymałość lub odporność korozyjną. Obróbka cieplna, naprężenia szczątkowe, powłoki, anodowanie i materiały wrażliwe na temperaturę powinny być brane pod uwagę w analizie tolerancji.

Sygnał projektowy: Wyraźnie określ krytyczne bazy, małe lub delikatne elementy oraz obszary wrażliwe na wykończenie. Powinny one sterować procesem, a nie pojawiać się jako późny wyjątek.

Gdy inna ścieżka może być lepsza

Stosuj ścieżkę o wąskich tolerancjach, gdy wymaga tego funkcja i zdefiniowany jest plan pomiarowy. Ogólne tolerancje obróbki są zazwyczaj bardziej ekonomiczne dla wymiarów niekrytycznych.

Sprawdzenie zapytania ofertowego: Uwzględnij prawdziwy cel zlecenia: sprawdzenie dopasowania, test materiałowy, zwolnienie do produkcji, ilość pilotażowa, protokół kontrolny lub ich kombinację.

Materiały, które obrabiamy

  • Stopy aluminium – 6061-T6, 7075-T6, 2024-T3, MIC6, 5052, 6082 do lekkich, wymiarowo stabilnych elementów.
  • Stal do narzędzi i matryc utwardzana – D2, A2, S7, H13, P20, SKD11, SKD61 (do 62 HRC).
  • Stale nierdzewne – 303, 304, 316/316L, 410, 416, 420, 17-4 PH (H900–H1150), 15-5 PH.
  • Stal węglowa i stopowa – 1018, 1045, 4140, 4340, 8620 (wyżarzana lub wstępnie utwardzana).
  • Stal łożyskowa i sprężynowa – 52100, 1095, 1074, 301, 302, 17-7 PH.
  • Tytan – Grade 2, Grade 5 (Ti-6Al-4V), Grade 5 ELI do zastosowań medycznych i lotniczych.
  • Tworzywa sztuczne konstrukcyjne – PEEK, Torlon, Delrin (POM-C / POM-H), UHMW-PE, PVC, akryl.
  • Stopy magnezu i miedzi – AZ31, C110, C360 mosiądz do wybranych zastosowań.
  • Inconel i inne stopy superstopowe – 625, 718, 825, Waspaloy, MP35N.

Tolerancje standardowe i osiągalna dokładność

Obróbka z wąskimi tolerancjami łączy stabilne narzędzia, kontrolowane środowisko oraz szlifowanie lub docieranie w razie potrzeby. Osiągalne tolerancje zależą od geometrii, materiału i wybranej sekwencji procesów.

  • ±0.05 mm standardowa tolerancja frezowania/toczenia CNC (ISO 2768-m domyślnie).
  • ±0.025 mm tolerancja precyzyjna na większości cech bez wykańczania wtórnego.
  • ±0.0125 mm wąska tolerancja na kontrolowanych cechach z procesem weryfikowanym przez CMM.
  • ±0.005 mm ultra-precyzja na powierzchniach bazowych, gniazdach łożysk i powierzchniach odniesienia.
  • ±0.0025 mm do ±0.001 mm osiągalne przez szlifowanie, docieranie lub gładzenie jako etap końcowy.
  • ISO 2768-f na krytyczne oznaczenia; pełne GD&T (ASME Y14.5) obejmujące pozycję rzeczywistą, profil, bicie i współśrodkowość dostępne.
  • Powtarzalność część-do-części ±0.005 mm typowa na produkcji 3-osiowej i 5-osiowej.

Kontrola jakości i badania

Prace o ścisłych tolerancjach wymagają kontroli w zamkniętej pętli. Następujące wyposażenie i procesy są częścią naszego standardowego zakresu QA:

  • CMM (Zeiss Contura, Hexagon, Mitutoyo) – pełna weryfikacja GD&T, wyrównanie bazy i pomiar cech 3D.
  • Tester chropowatości powierzchni – Mitutoyo SJ-411, Mahr Pocket Surf do Ra, Rz i profili.
  • Tester twardości – Rockwell, Vickers i Brinell do weryfikacji przy przyjęciu i po obróbce.
  • Suwmiarki i mikrometry – 0.001 mm rozdzielczość do kontroli w trakcie procesu.
  • Sprawdziany otworów i sprawdziany trzpieniowe – do weryfikacji wielkości i lokalizacji otworów.
  • Komparator optyczny i systemy wizyjne – do kontroli profilu, załamania krawędzi i fazowania.
  • Kontrola pierwszego egzemplarza (FAIR / AS9102, PPAP) – pełny raport wymiarowy przed uruchomieniem produkcji.
  • Kontrole w trakcie procesu – określone punkty pomiarowe podczas pracy w celu wykrycia dryfu.
  • Końcowy raport z kontroli – raport cyfrowy z wartościami pomiarowymi, PDF z CMM, fotografie oraz certyfikaty materiałowe / obróbki cieplnej.

Jak kontrolujecie stabilność wymiarową?

Używamy termostabilnych narzędzi maszynowych, skalibrowanych narzędzi, kontrolowanego mocowania, ścieżek narzędziowych o niskim naprężeniu oraz parametrów cięcia specyficznych dla materiału. Dla krytycznych cech dodajemy weryfikację CMM i, gdy jest to potrzebne, etap odprężania lub stabilizacji przed obróbką końcową.

Czy możecie wykonać pojedynczy prototyp z wąskimi tolerancjami?

Tak. Regularnie obrabiamy pojedyncze prototypy z tolerancją ±0.0125 mm lub węższą, z pełnym raportem z kontroli CMM. Czas realizacji wynosi zazwyczaj 5–10 dni roboczych, w zależności od dostępności materiału i stopnia skomplikowania.

Jaką dokumentację kontrolną dostarczacie?

Standardowy raport kontrolny z wartościami pomiarowymi, wykończeniem powierzchni i certyfikatami materiałowymi. Opcjonalnie: pełna kontrola pierwszego artykułu AS9102 / PPAP, PDF z CMM, fotografie oraz możliwość śledzenia do numerów partii/ciepła surowca.

Jakie materiały są najtrudniejsze do utrzymania wąskich tolerancji?

Tytan i Inconel są najtrudniejsze ze względu na sprężynowanie, umacnianie się materiału podczas obróbki i generowanie ciepła. Materiały podatne na odkształcenia, takie jak 17-4 PH, wymagają również odprężenia przed obróbką wykończeniową. Dostosowujemy plan procesu, aby to skompensować.

Jak uzyskać wycenę

Wyślij plik CAD 3D (STEP, IGES, X_T lub natywny), rysunek 2D z GD&T, gatunek i stan materiału, wielkość partii, docelowe tolerancje, wykończenie powierzchni oraz wszelkie wymagania dotyczące obróbki cieplnej lub powłok. Otrzymasz przegląd DFM skoncentrowany na tolerancjach, bazach i możliwościach wykonania elementów, realistyczny czas realizacji oraz cenę jednostkową z podziałem na surowiec, obróbkę, kontrolę, wykończenie i dokumentację.

Przepływ procesu i sekwencja produkcji

Obróbka z wąskimi tolerancjami to skoordynowany łańcuch procesów, który rozpoczyna się od jasnego zrozumienia funkcji części, a kończy na cechach zweryfikowanych metrologicznie. Dokładne operacje zależą od tego, czy część jest toczyć, frezowana, czy też stanowi kombinację, ale poniższa sekwencja obejmuje standardową ścieżkę dla elementu frezowanego lub toczyć na 3 osi / 5 osi z wybranymi krytycznymi tolerancjami.

  1. Przegląd RFQ i plan tolerancji – Rysunek jest sprawdzany względem współpracującej części i zespołu. Cechy krytyczne, funkcjonalne i odniesienia są oznaczane, a metoda kontroli dla każdej z nich jest uzgadniana z wyprzedzeniem.
  2. Dobór materiału i weryfikacja zapasu – Pręt, wlewka lub blacha są pozyskiwane wraz z MTC. W przypadku zapasu odprężonego lub wstępnie hartowanego dokument certyfikacyjny dotyczący odprężenia jest pozyskiwany.
  3. Programowanie i symulacja CAM – Ścieżki narzędziowe są pisane z uwzględnieniem materiału obrabianego przy zgrubnej obróbce, obróbce resztek materiału oraz strategiach wykańczania dopasowanych do GD&T (np. frezowanie trochoidalne dla głębokich kieszeni, wykańczanie równoległe dla płaskości).
  4. Uchwytowanie i projektowanie mocowań – Miękkie szczęki, uchwyty próżniowe, płyty mocujące lub trzpienie 4th-axis są projektowane tak, aby odsłonić wszystkie krytyczne cechy przy jednym ustawieniu lub kontrolowanym ustawieniu wtórnym zachowującym łańcuch bazy.
  5. Stabilizacja termiczna – Materiał obrabiany jest doprowadzany do temperatury warsztatowej 24 hours przed cięciem; maszyna jest rozgrzewana według programu odtwarzającego obrys części.
  6. Obróbka zgrubna – Agresywne MRR przy użyciu narzędzi wymiennych lub z węglika spiekanego pozostawia jednolity materiał 0.2–0.5 mm dla cech wykończeniowych oraz 0.05–0.2 mm do wykańczania twardych materiałów.
  7. Usuwanie naprężeń (międzyetapowe) – W przypadku części, gdzie usunięcie materiału jest znaczne, międzyetapowe usuwanie naprężeń w 580–620 —– stabilizuje geometrię przed obróbką wykończeniową.
  8. Obróbka półwykańczająca – Ścieżki narzędziowe zbliżają się do geometrii końcowej w granicach 0.05–0.1 mm, pozostawiając kontrolowany, jednolity materiał do wykończenia.
  9. Wykańczanie – Niewielka głębokość skrawania, niski posuw, ostre narzędzia oraz w razie potrzeby strategie trochoidalne lub peel utrzymują część w tolerancji przy jednym ustawieniu.
  10. Wykańczanie wtórne – Etapy szlifowania, docierania, polerowania, EDM lub mikroobróbki są stosowane do cech przekraczających możliwości toczenia lub frezowania (np. płaskość sub-5 —m, cylindryczność sub-0.005 mm).
  11. Zachowanie bazy – Wszystkie krytyczne cechy są odniesione do pojedynczej głównej bazy (lub zdefiniowanego łańcucha bazowego), tak aby kontrola odpowiadała odniesieniu zespołu.
  12. Czyszczenie przed kontrolą – Mycie wodne i suszenie, plus usuwanie zadziorów ręcznie lub kontrolowanym obracaniem, w celu usunięcia wszelkich wiórów lub oleju, które mogłyby zniekształcić pomiar.
  13. Kontrola w procesie – Bazy, średnice otworów i krytyczne odległości są sprawdzane w określonych interwałach; dane SPC gromadzone dla partii produkcyjnych.
  14. Kontrola końcowa – CMM, projektor profilu, komparator optyczny lub wzorcowane przyrządy pomiarowe zgodnie z rysunkiem. Pełny AS9102 pierwszy egzemplarz na pierwszej części partii.
  15. Znakowanie, pakowanie i wydanie – Znakowanie laserowe na wyznaczona cechę; czyste pakowanie; Certyfikat zgodności i dokumentacja wspierająca.

Właściwości materiałów

Wartości właściwości referencyjnych dla materiałów powszechnie obrabianych jako części obrabiane z wąskimi tolerancjami. Ocena skrawalności jest odniesiona do AISI 1212 przy 100%; niższe wartości oznaczają bardziej sztywne ustawienia, wolniejsze cięcie i wyższe zużycie narzędzi.

Materiał

Gęstość (g/cm?)

Wytrzymałość na rozciąganie (MPa)

Granica plastyczności (MPa)

Twardość (HB)

Ocena skrawalności (%)

Aluminium 6061-T6

2.70

310

276

95

180

Aluminium 7075-T6

2.81

572

503

150

170

Aluminium MIC6 (odlewnicza blacha narzędziowa i do przyrządów)

2.70

240

170

75

200

Mosiądz C360 (do obróbki skrawaniem)

8.50

510

380

130

100

Miedź C110 (ETP)

8.94

220

70

50

20

Stal węglowa 1018 (ciągniona na zimno)

7.87

470

400

140

78

Stal stopowa 4140 (wyżarzana)

7.85

655

415

200

60

Stal stopowa 4140 (Q&T 28–32 HRC)

7.85

1020

900

290

50

Stal narzędziowa D2 (Q&T 60 HRC)

7.70

1860

1650

620 (HV)

25 (szlifowanie/elektroerozja)

Nierdzewna 304 (wyżarzana)

8.00

620

290

180

45

Nierdzewna 17-4 PH (H900)

7.78

1380

1280

420

40

Tytan Gatunek 5 (Ti-6Al-4V)

4.43

950

880

335

22

Inconel 718 (starzony)

8.19

1430

1180

460

12

PEEK (niewypełniony)

1.30

100

—

M99 (Rockwell)

— (specjalne narzędzia)

Czynniki kosztów i czasu realizacji

Prace z wąskimi tolerancjami są wrażliwe na ustawienie, mocowanie i kontrolę. Ta sama nominalna część może być 2–5 — droższa, gdy jeden element jest utrzymywany w tolerancji ±0.005 mm zamiast ±0.05 mm. Poniższe wartości są typowe dla środowiska warsztatowego z weryfikacją CMM.

Scenariusz

Ilość

Typowy czas realizacji

Główne czynniki kosztotwórcze

Prototyp aluminiowy, ±0.05 mm, bez GD&T

1–5 sztuk

3–5 dni roboczych

Programowanie, miękkie szczęki, cięcie w jednym ustawieniu

Część ze stali nierdzewnej, ±0.025 mm, GD&T

1–10 off

5–10 dni roboczych

Czas na CMM, wiele baz, wolniejsze cięcie

Hartowana stal, ±0.005 mm, AS9100

5–20 off

2–3 weeks

Obróbka cieplna, szlifowanie, FAIR, pełna dokumentacja

Część medyczna 5-osiowa, ISO 13485

Zdejmij 10–50

2–4 weeks

Symulacja 5-osiowa, sprawdzony proces, materiał identyfikowalny wg FDA

Wspornik lotniczy z tytanu, ±0.0125 mm

Zdejmij 20–100

3–4 weeks

Koszt materiału, zużycie narzędzi, specjalne mocowania

Korpus zaworu Inconel, ±0.025 mm, AS9100

Zdejmij 5–25

3–5 weeks

Niska MRR, koszt płytki ceramicznej, kontrola wiórów

Partia produkcyjna, ±0.0125 mm, PPAP

od 500–5,000

4–6 weeks

Żywotność narzędzia, kalibracja przyrządów pomiarowych, plan kontroli

Referencja sub-mikronowa (docieranie, —-EDM)

dowolny

+1–2 weeks vs standard

Proces specjalny, kontrola środowiska, identyfikowalność

Typowe wady i zapobieganie

Wada

Przyczyna

Zapobieganie

Wymiar poza tolerancją

Zużycie narzędzia, termiczne przesunięcie maszyny, odkształcenie mocowania, błąd programowania, niewłaściwy naddatek na obróbkę

Stosuj kompensację długości narzędzia za pomocą sond, uruchamiaj programy rozruchowe, sprawdzaj sztywność mocowania, stosuj CAM uwzględniający naddatek

Tolerancja geometryczna (płaskość, równoległość, prostopadłość) poza specyfikacją

Odkształcenie mocowania, mocowanie części na niemachinowanej referencji, osie maszyny niewyrównane, błąd kumulacji mocowania

Zdefiniuj funkcjonalne bazy, najpierw obróbka prawdziwej referencji, wyrównaj imadło lub uchwyt do skalibrowanego pręta testowego, użyj strategii jednokrotnego ustawienia

Drgania / słabe wykończenie powierzchni

Nadmierny wysięg narzędzia, niska sztywność, agresywne parametry, zużyte łożyska wrzeciona

Skróć wysięg narzędzia, przełącz na sztywniejsze narzędzie, zmniejsz zaangażowanie promieniowe, użyj uchwytu narzędziowego o dużym zasięgu, sprawdź wrzeciono

Zadziory na krawędziach i przecięciach

Warunki wyjścia narzędzia, stępione narzędzia, ostre wewnętrzne narożniki na rysunku, brak oznaczenia fazki

Używaj frezów do fazowania, dodaj cykl gratowania, zażądaj fazowania na rysunku, wymieniaj narzędzia w zaplanowanych odstępach

Odkształcenie przedmiotu obrabianego po obróbce

Naprężenia szczątkowe z wcześniejszego walcowania/kucia, intensywne usuwanie materiału, agresywny dopływ ciepła

Usuń naprężenia przed wykończeniem, stosuj zrównoważone strategie zgrubne, obrabiaj symetryczne elementy w zrównoważonych przejściach

Niespójny wymiar elementu między partiami

Zużycie narzędzia, wahania temperatury chłodziwa, wahania twardości materiału wyjściowego, brak pomiarów w procesie

Planuj wymianę narzędzi, stabilizuj chłodziwo, sprzężenie zwrotne z pomiarów w procesie z kompensacją przesunięcia, SPC na krytycznych elementach

Pozycja rzeczywista otworu lub wpustu poza tolerancją

Luz narzędzia w uchwycie, powtarzalność mocowania, błąd pozycjonowania maszyny, skumulowane tolerancje

Przeprowadź kalibrację ballbarem / laserem, stosuj uchwyty skurczowe lub hydrauliczne, sprawdź powtarzalność mocowania, oblicz błąd przesunięcia punktu odniesienia

Integralność powierzchni / uszkodzenie metalurgiczne

Nadmierny dopływ ciepła, brak chłodziwa, stępione narzędzia, niewłaściwa geometria narzędzia skrawającego

Stosuj ostre narzędzia o odpowiednim kącie natarcia, chłodziwo wysokociśnieniowe, strategie trochoidalne na twardym materiale, rozważ szlifowanie dla podwykończenia na krytycznych elementach

Porównanie z procesami pokrewnymi

Aspekt

Obróbka skrawaniem o ścisłych tolerancjach

Alternatywa

Kiedy wybrać

Złożoność geometrii

Części pryzmatyczne od 3 do 5 osi, kieszenie, wpusty, otwory, wnętrza, złożone elementy toczycielskie

EDM: dowolny materiał przewodzący prąd, ostre wewnętrzne narożniki, bardzo głębokie elementy

Wybierz obróbkę skrawaniem dla ogólnej geometrii i wyższej wydajności; EDM dla ostrych wewnętrznych narożników lub elementów niedostępnych dla narzędzi

Płaskość/równoległość poniżej 5 —m

Osiągalne na twardym materiale przy lekkich przejściach wykańczających; szlifowanie dla ostatnich 5–10 —m

Szlifowanie powierzchniowe / szlifowanie blanchardowe: płaskość sub-2 —m na materiałach twardych

Wybierz szlifowanie jako ostatni etap dla ścisłej płaskości na materiałach twardych; obróbka skrawaniem wystarczy dla referencji z materiałów miękkich

Zdaność obróbki materiałów twardych

Do ~62 HRC z węglikiem spiekanym powlekanym, wolny MRR

Drutowe / Wgłębne EDM: dowolna twardość, bez siły skrawania

Wybierz EDM dla cech o wysokiej twardości z ostrymi wewnętrznymi narożnikami; obróbka skrawaniem gdy geometria i przepustowość na to pozwalają

Czas realizacji prototypów

3–10 days dla typowych części

Produkcja addytywna: 1–3 days do prostych części

Wybierz metodę addytywną dla prototypów definiowanych geometrią lub tworzyw sztucznych; obróbkę skrawaniem dla funkcjonalnych prototypów metalowych

Rygor dokumentacji

AS9102 / PPAP / ISIR, pełna identyfikowalność

Standardowy Certyfikat zgodności tylko dla prototypu / odlewania / formowania

Wybierz obróbkę skrawaniem o wąskich tolerancjach, gdy klient wymaga udokumentowanego, sprawdzanego, powtarzalnego procesu

Opakowanie, wysyłka i dokumentacja

Części o wąskich tolerancjach są zwykle drogie i produkowane małymi partiami, dlatego opakowanie jest dopasowane rozmiarem, aby chronić funkcjonalne elementy przed kontaktem i korozją. Dokumentacja jest kompleksowa, ponieważ części są zazwyczaj kwalifikowane przez kontrolowaną bramkę.

  • Pakowanie indywidualne – Każda część owinięta w papier VCI lub piankę antystatyczną dla wrażliwych części elektronicznych lub o krytycznej powierzchni.
  • Niestandardowe wgłębienie piankowe – Wkładka piankowa obrabiana CNC utrzymuje część w określonej orientacji; stosowane w częściach medycznych i lotniczych.
  • Pakowanie w pomieszczeniu czystym – Opakowanie do pomieszczenia czystego ISO 7 / ISO 8 dla implantów medycznych i części półprzewodnikowych.
  • Karton zewnętrzny – Podwójna ścianka falista, osłony krawędzi, pianka wylewana na miejscu dla delikatnych zespołów.
  • Wskaźniki wstrząsów i przechyłu – Wymagane dla części o wysokiej wartości, produktów obronnych i dostaw medycznych.
  • Etykietowanie – Etykieta na sztukę z numerem części, numerem partii i numerem seryjnym (w przypadku serializacji); karton zewnętrzny oznakowany rewizją, wagą, wymiarami i kodem HS.
  • Opcje wysyłki – Przewóz osobisty dla krytycznych części zamiennych, przyspieszony transport lotniczy dla krótkich terminów realizacji, standardowy fracht dla partii produkcyjnych.
  • Dokumenty standardowe – Certyfikat zgodności (C of C) z odniesieniem do rysunku i numeru rewizji.
  • Certyfikat materiałowy – Świadectwo badania walcowni (MTC) lub certyfikat kontrolny 3.1/ 3.2 zgodnie z EN 10204.
  • Certyfikat obróbki cieplnej / powierzchniowej – Gdy obróbka cieplna, pokrywanie lub powłoka są w zakresie.
  • Raport z pierwszego egzemplarza – AS9102 FAIR lub równorzędny raport CMM / ISIR na pierwszą część.
  • Raport CMM / kontrolny – Pełny plik PDF z wartościami zmierzonymi, oznaczeniami cech GD&T oraz danymi sondy / kalibracji.
  • Identyfikowalność – Numer wytopu, partia, operator oraz logi maszynowe przechowywane w cyfrowym podróżniku przez uzgodniony okres przechowywania.

Powiązane możliwości i usługi dodatkowe

Praca z wąskimi tolerancjami rzadko jest pojedynczym procesem. Poniższe możliwości są powszechnie łączone na pojedynczej części, aby efektywnie spełnić wymagania funkcjonalne i geometryczne.

  • 3-, 4- i 5-osiowe frezowanie CNC – Elementy pryzmatyczne, złożone kontury, części wielopowierzchniowe.
  • CNC turning i mill-turn – Toczone elementy w tej samej konfiguracji co elementy frezowane.
  • Swiss-type turning – Elementy o małej średnicy i dużym współczynniku kształtu dla elementów medycznych i elektronicznych.
  • Szlifowanie płaszczyzn i walcowe – Wykończenie końcowe na twardych materiałach oraz ścisła płaskość / walcowość.
  • Wire EDM i Sinker EDM – Ostre wewnętrzne narożniki, głębokie wgłębienia i utwardzone elementy.
  • Honing – Uszlachetnianie cylindrycznych otworów dla elementów hydraulicznych i pneumatycznych.
  • Lapping – Płaskość i wykończenie powierzchniowe na poziomie sub-mikronowym dla wzorców i elementów referencyjnych.
  • Obróbka cieplna – Hartowanie przelotowe, hartowanie nawęglane, azotowanie i starzenie skoordynowane z sekwencją obróbki skrawaniem.
  • Pasymacja, elektropolerowanie i anodowanie – Konwersja powierzchniowa stali nierdzewnej, aluminium i tytanu.
  • Galwanizacja (chrom, niklowanie bezelektrolitowe, złoto, srebro) – Powłoki funkcjonalne i dekoracyjne nakładane przed lub po obróbce wykończeniowej.
  • Współrzędnościowa maszyna pomiarowa (CMM) i metrologia optyczna – Kalibrowany sprzęt z pełnymi raportami PDF i archiwum cyfrowym.
  • Wsparcie PPAP / APQP i FAI – Dokumentacja zatwierdzenia części produkcyjnej i kontroli pierwszej sztuki.
  • Przegląd DFM i analiza sumowania tolerancji – Informacje zwrotne inżynieryjne przed wydaniem rysunku do produkcji.

Co to jest sprawdzanie części?

Skoncentrowany plan tolerancji zmniejsza niepotrzebne koszty, zachowując wymiary, które determinują, czy montaż będzie działał. Tworzy również wyraźniejszą podstawę do produkcji i odbioru.

Pytanie projektowe

Przegląd przed obróbką

Która cecha kontroluje funkcję?

Używaj wyraźnych baz, wymiaruj tylko ściśle funkcjonalne cechy, określaj tolerancje geometryczne tam, gdzie relacja ma znaczenie, oraz podawaj metodę kontroli lub wymagania dotyczące raportu dla krytycznych części. Jeśli to możliwe, dołączaj informacje o częściach sprzęganych.

Co to jest pomyślny wynik?

Kontrola może wykorzystywać kalibrowane sprawdziany, pomiary CMM, szczelinomierze, mikrometry, pomiary optyczne, porównanie powierzchni lub sprawdziany funkcjonalne w zależności od cechy. Plan musi być proporcjonalny do tolerancji i ilości.

Strategia baz i hierarchia cech

Krytyczne wymagania mogą obejmować średnice zbliżone, precyzyjne otwory, płaskość, równoległość, pozycję, profil, bicie, powierzchnie sprzęgowe, grubość ścianki oraz kontrolowany stan powierzchni.

Plan jakości

Kontrola może wykorzystywać kalibrowane sprawdziany, pomiary CMM, szczelinomierze, mikrometry, pomiary optyczne, porównanie powierzchni lub sprawdziany funkcjonalne w zależności od cechy. Plan musi być proporcjonalny do tolerancji i ilości.

Po operacji obróbki skrawaniem

Wykończenie może zmienić rozmiar, teksturę lub odporność na korozję. Określ, które powierzchnie są kosmetyczne, a które muszą być zamaskowane, poddane obróbce końcowej lub zweryfikowane po wykończeniu.

Element do wydania

Cel

Kontrolowany model i rysunek

Umożliwia śledzenie zamierzenia testowego lub produkcyjnego.

Metoda akceptacji

Potwierdza, że krytyczna cecha może być mierzona w sposób, jaki przewiduje projekt.

Pętla uczenia się

Przechwytuje zmiany potrzebne przed następnym prototypem, kompilacją lub wydaniem.

Kluczowe parametry procesu

Parametr

Typowa wartość

Tolerancja wymiarowa

±0.0125 mm standard, ±0.005 mm precyzja, ±0.0025 mm ultra-precyzja

Zdolność GD&T

Pozycja rzeczywista, współśrodkowość, prostopadłość, równoległość, profil, bicie wszystkie do sub-0.01 mm

Wykończenie powierzchni Ra

0.4 —m do 1.6 —m po obróbce skrawaniem; 0.05 —m do 0.2 —m po szlifowaniu lub docieraniu

Min. wymiar elementu

0.5 mm typowa ścianka / 0.3 mm szczelina, 0.1 mm z mikronarzędziami

Maks. gabaryt detalu

Do 800 mm — 500 mm — 400 mm (3-axis); większe na 5-axis i maszyny wielkogabarytowe

Min. średnica otworu

0.3 mm z mikrowiertłami / EDM

Dokładność pozycjonowania

±0.005 mm rzeczywista pozycja na krytycznych elementach

Zakres wielkości partii

1 prototyp do 5,000+ części produkcyjnych

Standardowy czas realizacji

5–10 days dla prototypu, 2–4 weeks dla zamówień produkcyjnych

Akceptowane formaty plików

STEP, IGES, X_T, CATIA, SolidWorks native, DWG/DXF, rysunek PDF

Typowe maszyny

DMG MORI DMU 50 / DMU 65, Mazak Integrex, Hermle C250/C400, Makino PS65, OKK VP-400, z termostabilnymi środowiskami i opcjonalnymi stołami uchylnymi 5-osiowymi

Opcje wykończenia powierzchni

  • Wykończenie po obróbce – 0.8 —m do 1.6 —m Ra na aluminium, 0.4 —m do 0.8 —m Ra na stali.
  • Precyzyjna obróbka – kontrolowane zagłębianie i przejście wykończeniowe dla 0.2 —m do 0.4 —m Ra.
  • Szlifowanie powierzchniowe – 0.2 —m do 0.4 —m Ra dla płaskich powierzchni referencyjnych i bazowych.
  • Szlifowanie walcowe / bezcentryczne – 0.1 —m do 0.4 —m Ra na elementach okrągłych.
  • Docieranie i honowanie – 0.02 —m do 0.1 —m Ra dla powierzchni uszczelniających i łożyskowych.
  • Śrutowanie (kulki szklane / tlenek glinu) – jednolite wykończenie matowe, bez zmiany wymiarów.
  • Anodyzowanie (typ II / twarda anodyzacja typ III) – na stopach aluminium z maskowaniem krytycznych elementów.
  • Niklowanie bezprądowe – jednolita grubość na złożonych geometriach, z szlifowaniem końcowym w razie potrzeby.
  • Chromowanie twarde – na wstępnie obrobionej stali z końcowym szlifowaniem na wymiar.
  • Pasywacja – ASTM A967 / A380 na stali nierdzewnej.
  • Czernienie / fosforan manganu – MIL-DTL-13924D lub odpowiednik.
  • Malowanie proszkowe i farba mokra – z maskowaniem wtyczkowym precyzyjnych elementów.
  • Polerowanie i wykończenie lustrzane – na dekoracyjnych elementach ze stali nierdzewnej lub aluminium.
  • Grawerowanie laserowe i znakowanie laserowe – numery części, znaki skali i identyfikowalność na powierzchniach bocznych lub płaskich.

Zagadnienia projektowe (wskazówki DFM)

  • Wyraźnie zidentyfikuj krytyczne cechy na rysunku – wskaż, które cechy determinują budżet tolerancji (np. gniazdo łożyska, powierzchnia uszczelniająca, punkt bazowy).
  • Ustal system punktów bazowych pierwszorzędnych i drugorzędnych – powiąż GD&T z odniesieniami funkcjonalnymi, nie z dowolnymi powierzchniami materiału wyjściowego.
  • Zapewnij jednakową grubość ścianki, gdzie to możliwe – zmniejsza odkształcenia podczas obróbki cieplnej i minimalizuje ugięcie podczas obróbki skrawaniem.
  • Określaj wąskie tolerancje tylko tam, gdzie jest to wymagane – nadmierne tolerancje zwiększają koszty, czas realizacji i ryzyko odrzucenia.
  • Stosuj standardowe rozmiary narzędzi, gdzie to możliwe – standardowe wiertła, gwintowniki i rozwiertaki metryczne lub calowe zmniejszają koszty NRE i poprawiają tolerancję.
  • Unikaj głębokich, wąskich wnęk – średnica 3 lub płytsze jest bezpieczną zasadą frezowania; głębsze wnęki mogą wymagać obróbki EDM.
  • Dodawaj zaokrąglenia na wewnętrznych narożach – minimalny promień 0.5 mm zmniejsza koncentrację naprężeń i umożliwia dostęp freza.
  • Zaplanuj obróbkę cieplną przed obróbką wykończeniową – obrabiaj zgrubnie z zapasem, poddaj obróbce cieplnej, a następnie wykończ szlifowaniem lub docieraniem krytyczne elementy.
  • Stosuj bazy wymiarowe, które przetrwają wykończenie – precyzyjne powierzchnie odniesienia muszą pozostać dostępne po powłokowaniu, niklowaniu lub polerowaniu.
  • Oznacz cechy kontrolne na rysunku – określ, jak każdy wymiar krytyczny będzie mierzony, aby uniknąć niejednoznaczności.

Jaką tolerancję możesz utrzymać bez dodatkowego szlifowania?

±0.0125 mm jest realistyczną tolerancją precyzyjną dla większości elementów obrabianych CNC w aluminium, stali i stali nierdzewnej. Węższe tolerancje na krytyczne elementy są zazwyczaj osiągane poprzez szlifowanie wykończeniowe lub docieranie.

Normy branżowe i certyfikaty

  • ISO 9001:2015 – podstawowa linia bazowa QMS we wszystkich branżach.
  • AS9100D – Wymagane dla części konstrukcyjnych lotniczych, hydraulicznych i silnikowych.
  • ISO 13485:2016 – Wymagane dla wyrobów medycznych, narzędzi chirurgicznych i komponentów związanych z implantami.
  • IATF 16949 – QMS motoryzacyjny dla krytycznych pod względem bezpieczeństwa części układu napędowego i podwozia.
  • NADCAP – Akredytacja procesów specjalnych dla wszelkiej obróbki cieplnej, nakładania powłok lub badań nieniszczących stosowanych w procesie.
  • RoHS & REACH – Wymagane na rynkach europejskich; ogranicza substancje w jakimkolwiek powleczeniu lub wykończeniu stosowanym na części.
  • ITAR – Wymagane dla wyrobów obronnych i kontrolowanych części.
  • ISO 2768-1 / ISO 2768-2 – Ogólna tolerancja (średnia / drobna) dla wymiarów bez określonej tolerancji.
  • ASME Y14.5-2018 – Symbol i zestaw reguł GD&T dla baz, bicia, profilu i pozycji.
  • ISO 5459 – Konwencja odniesienia bazy dla kontroli i oprzyrządowania.
  • SAE AS9102 – Raport z kontroli pierwszego egzemplarza dla przemysłu lotniczego.
  • AIAG PPAP / APQP – Proces zatwierdzania części produkcyjnych dla przemysłu motoryzacyjnego.
  • ISO 10360 – Test akceptacyjny CMM stosowany do urządzeń kontrolnych używanych do sprawdzania części.
  • Obudowy łożysk
  • Powierzchnie uszczelniające
  • Przyrządy pozycjonujące
  • Mocowania optyczne lub czujników
  • Sprzęt kalibracyjny i pomiarowy

Tolerancje funkcjonalne, nie tolerancje ogólne

Części o wąskich tolerancjach to komponenty o określonych wymiarach lub relacjach geometrycznych, które muszą pozostać bliskie zamierzonemu projektowi, aby zespół działał prawidłowo. Właściwe podejście nie polega na zacieśnianiu każdego wymiaru; polega na zidentyfikowaniu cech, które kontrolują dopasowanie, ruch, uszczelnienie, wyrównanie lub wymienność, a następnie wyborze procesu i planu kontroli, które mogą je zweryfikować.

Prace o wąskich tolerancjach koncentrują się na cechach, które kontrolują dopasowanie, wyrównanie lub uszczelnienie.

Dokumentacja kontrolna i kontrola rewizji

Proces rozpoczyna się od przeglądu rysunku i hierarchii bazy. Uchwyty i sekwencja obróbki są dobierane w celu ochrony dominujących relacji, czemu towarzyszą kontrole w trakcie procesu oraz kontrola końcowa cech, które przenoszą tolerancję funkcjonalną.

Branże i zastosowania

  • Lotnictwo i kosmonautyka – obudowy siłowników, kolektory hydrauliczne, wsporniki czujników, łączniki konstrukcyjne.
  • Medycyna i nauki o życiu – obudowy przyrządów, końcówki chirurgiczne, elementy próbne implantów, komponenty urządzeń diagnostycznych.
  • Półprzewodniki – złącza komorowe, elementy linii gazowych, uchwyty do podstawek podmiskowych, korpusy uchwytów elektrostatycznych.
  • Optyka i fotonika – oprawy soczewek, uchwyty luster, podstawy kinematyczne, ławy optyczne.
  • Motoryzacja – obudowy czujników, komponenty skrzyni biegów, komponenty akumulatorów i silników EV, części wyścigowe prototypów.
  • Robotyka i automatyka – precyzyjne elementy obudów przekładni, płyty efektora końcowego, bloczki pozycjonujące.
  • Energetyka – elementy narzędzi wiertniczych, osprzęt turbin, płyty ogniw paliwowych, korpusy przyrządów pomiarowych.
  • Metrologia i kontrola – płytki wzorcowe, przyrządy kalibracyjne, płyty bazowe, oprzyrządowanie CMM.

Czy pracują Państwo zgodnie z GD&T na rysunku?

Tak. Stosujemy oznaczenia ASME Y14.5 GD&T, w tym pozycję rzeczywistą, profil, bicie, prostopadłość i układy odniesienia. Raporty z kontroli pierwszego egzemplarza dokumentują każdy element względem jego oznaczenia GD&T.

—

Powiązane usługi

Komplementarne procesy wytwarzania

Mikroobróbka

Precyzyjna obróbka CNC miniaturowych elementów, delikatnej geometrii oraz ścisłych tolerancji na komponentach metalowych i z tworzyw technicznych.

Zobacz usługę ↗

Prototypowanie

Niskoseryjne prototypowe części CNC z materiałów odpowiednich do produkcji do walidacji konstrukcji, sprawdzania dopasowania, testów funkcjonalnych oraz iteracji przedprodukcyjnej.

Zobacz usługę ↗

Zacznij od ukierunkowanego przeglądu

Masz stabilną część referencyjną?

Wyślij rysunek, planowaną wielkość dostawy oraz wymaganie, które chcesz zabezpieczyć. Pomożemy ocenić, czy dana część nadaje się do programu optymalizacji kosztów lub wyboru drugiego dostawcy.

Zleć przegląd kosztów produkcji ↗